Niebzpieczne związki, czyli jazda po lekach

Wpadłbyś na to, że po łyknięciu kilku tabletek na ból głowy możesz wylądować w sądzie i stracić prawo jazdy? Nie? No to uważaj, bo to całkiem prawdopodobne.

Pamiętasz historię o kolesiu, którego wielki Murzyn w ciemnych okularach częstował kolorowymi tabletkami? Facet zamiast niebieskiej wybrał czerwoną i jego świat przestał być taki, jak kiedyś. Patrząc na telewizyjne reklamy, łatwo możesz dojść do wniosku, że z większością uważanych za banalne dolegliwości typu katar, przeziębienie, bóle głowy, pleców, a nawet z grypą poradzisz sobie za sprawą jednej lub kilku kolorowych pigułek. Przekaz jest prosty: łykasz, zapominasz o chorobie i normalnie funkcjonujesz dalej. Owszem, pojawia się przeczytane z szybkością karabinu maszynowego, że coś tam masz zrobić z lekarzem lub farmaceutą, ale kto by się tym przejmował. Zwłaszcza gdy z nosa kapie, w krzyżu strzyka, a w głowie biega krasnoludek w off-roadowych butach.
Niestety, życie to nie bajka i przebudzenie z tej iluzji wprawdzie nie będzie tak spektakularne, jak u Neo z Matrixa, jednak może skomplikować życie, czasem nawet dość poważnie. Lekarstwa bowiem to nie cukierki i należy podchodzić do nich z pewną dozą nieufności.

Houston, mamy problem
Jesteś na wakacyjnej wyprawie, jechałeś w deszczu, przemokłeś, zmarzłeś i następnego dnia budzisz się jak z krzyża zdjęty. Czujesz się źle, pokasłujesz, a do domu daleko. Zaciskasz zęby i postanawiasz jechać dalej. Jesteś twardy, dasz radę! Niby tak, ale nie wiem, czy wiesz, że zwykłe przeziębienie jest w stanie obniżyć twoją formę nawet o połowę. Wolniej reagujesz, więcej czasu zajmuje ci analiza sytuacji na drodze, możesz mieć problem z prawidłową oceną odległości. W takiej sytuacji częściej ostro hamujesz i gorzej idzie ci płynne wykonywanie manewrów.
Jeżeli do tego kaszlesz lub kichasz, sytuacja się pogarsza. Ataki kaszlu dekoncentrują, a kichnięcie najzwyczajniej cię oślepi. Jeśli nie wierzysz, spróbuj kiedyś kichnąć z otwartymi oczami. Nie da się! Tymczasem jadąc z prędkością 90 km/h w sekundę pokonujesz ze 25 metrów... Tak, tak, kichając, pokonujesz ten dystans z zamkniętymi oczami. Jeśli kichasz kilka razy z rzędu, jedziesz na ślepo odpowiednio dłużej. Cieknący nos powoduje zapaćkanie wnętrza kasku i utrudnia oddychanie, a załzawione oczy ograniczają widoczność, zwłaszcza w nocy. Najlepiej w takiej sytuacji połóż się do łóżka i schowaj pod kołdrą, jednak nie zawsze jest to możliwe.

Weź pigułkę?
Gdy nie masz innego wyjścia, ratujesz się tabletkami. Jeśli odpuszczasz sobie lekarza i wbijasz wprost do apteki, to prosząc o lek na swoje dolegliwości, spytaj o działania uboczne, a najlepiej poproś o taki, który nie wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów. Warto też przeczytać ulotkę. Musisz bowiem wiedzieć, że niektóre z ogólnie dostępnych leków zawierają składniki osłabiające koncentrację i powodujące senność.
Ostrożność jest wskazana z jeszcze innego powodu: prawo zabrania prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu, ale też gdy jesteś pod działaniem podobnie do niego działających środków. Substancje takie nie są jednak wyszczególnione i wbrew powszechnemu mniemaniu nie chodzi tu wyłącznie o narkotyki. Właśnie działającym jak alkohol środkiem może okazać się całkowicie legalne, dostępne bez recepty lekarstwo. Kolejny problem to fakt, że przepisy nie definiują dozwolonych dawek, jak to ma miejsce w przypadku alkoholu. Gdy taki specyfik zostanie wykryty, robi się niewesoło. Jak dotkliwe w skutkach może się to okazać, przekonał się mężczyzna, który siadł za sterami po zażyciu przeciwbólowego leku Solpadeine. Gdy podczas kontroli drogowej policjanci użyli narkotestera, okazało się, że w jego organizmie odkryto narkotyk. Później okazało się, że była to kodeina, składnik leku będący pochodną morfiny. Kierowca trafił na badanie krwi, zostało mu zatrzymane prawo jazdy i mimo korzystnej dlań opinii biegłego, że przyjęta dawka nie miała wpływu na zachowanie za kierownicą, sąd na kilka miesięcy odebrał mu uprawnienia.

 

Ale jazda!
Zagrożenie utratą prawka to jedno, ale o wiele groźniejsze w skutkach może okazać się działanie przyjętego leku na twój organizm. Na przykład sięgając po leki na alergię, z których wiele – np. Allertec lub Alerzina – zawiera cetyrezynę, możesz spodziewać się senności, uczucia zmęczenia i zawrotów głowy.
Podobny efekt grozi po środkach przeciwbólowych do zażywania na noc. Otępić cię mogą też lekarstwa na cukrzycę, nadciśnienie, depresję albo padaczkę. Groźna w skutkach może być również wizyta u dentysty lub inny zabieg, w którym zastosowano znieczulenie miejscowe. W takim przypadku za stery możesz wsiąść dopiero po co najmniej dwóch godzinach (najlepiej jednak zapytaj lekarza).

Co za dużo...
W przypadku absolutnie wszystkich leków ważne są dawki. Bezpieczne z pozoru, sprzedawane bez recepty preparaty bardzo często zawierają substancje, które w większym stężeniu – czyli po przedawkowaniu – mogą zadziałać jak narkotyki. Szczególnie uważaj tu na leki do stosowania na noc. Niektóre zawierają bowiem związki o działaniu nasennym lub wspomagającym zasypianie, takie jak difenhydramina (Apap Noc), feniramina (FervexD) oraz wspomniana już kodeina (przetwarzana w organizmie w odurzającą morfinę – Paramax-Cod, Solpadeine).
W lekach zwalczających katar i grypę używana jest pseudoefedryna, która zmniejsza obrzęk i udrażnia nos oraz zatoki (Acatar, Gripex, Ibuprom). Struktura tego związku jest podobna do amfetaminy. Wprawdzie działa słabiej, ale spora dawka zrobi swoje. Podobnie działa fenylefryna (Coldrex, Febrisan, Theraflu), stosowana zamiennie z pseudoefedryną, zaś w starszych lekach na kaszel można znaleźć mającą o wiele mocniejsze działanie efedrynę (Efrinol). W preparatach zwalczających kaszel jest stosowany dekstrometorfan (Acodin, Robitussin Junior), substancja ograniczająca częstotliwość odkrztuszania, łagodząca podrażnienia, ale w dużych dawkach działająca halucynogennie i pobudzająco. Większość leków wieloskładnikowych zawiera też paracetamol (Apap, Codipar, Efferalgan, Panadol), którego przedawkowanie może uszkodzić wątrobę, a w skrajnych przypadkach skończyć się śmiercią.  

Rób to z głową
Już starożytni wiedzieli, że zło zazwyczaj wynika z przesady i zasada ta idealnie sprawdza się w przypadku leków. Połknięcie od czasu do czasu jednej czy dwóch tabletek to rzecz najnormalniejsza w świecie. W końcu po to je wymyślono. Gorzej, jeśli próbujesz funkcjonować w ten sposób dłuższy czas. Czasem lepiej przerwać wyprawę na dzień lub dwa, by wrócić do formy. Gdy to nie zadziała, po prostu zawróć, a nie za wszelką cenę przyj przed siebie, łykając piguły i zmieniając przygodę w walkę o przetrwanie.

Polskie prawo zabrania prowadzenia pojazdu w „stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu”. Nie definiuje jednak, o jakie środki chodzi i nie podaje – tak jak w przypadku alkoholu – dozwolonych dawek.

Nie tylko amfetamina, kokaina, opiaty czy marihuana, ale i niektóre całkowicie legalne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne mogą sprawić, że popadniesz w kłopoty. Czasem, by stać się przestępcą, wystarczy spotkać na swej drodze policyjny patrol z narkotesterem.

Wszystko w pigułce

KODEINA
Wpływa na szybkość kojarzenia
i reakcji, w dużych dawkach może wywoływać niepokój. Zawierają ją: EFFERALGAN CODEINE, ASCODAN, THIOCODIN.

DEKSTROMETORFAN
Swoim działaniem może powodować senność, zawroty głowy oraz nudności.
Zawierają go: ACODIN, GRIPEX MAX, TUSSIDEX, CHOLIGRIP NOC.

FENYLEFRYNA
Może wywoływać senność, zawroty głowy, a czasem zaburzenia widzenia. Mają ją: GRIPEX, COLDREX MAXGRIP C, FEBRISAN, THERAFLU.

CHLORFENAMINA
Uspokaja, ale powoduje senność, ułatwia zasypianie. Zawierają ją: FERVEX, FLUCONTROL HOT, GRIPEX NOC, POLOPIRYNA COMPLEX, GRYPOSTOP MIX.

Zobacz również:
REKLAMA