Od ilu lat można robić motocyklowe prawo jazdy?

Zastanawiasz się ile trzeba mieć lat żeby zacząć kurs na prawo jazdy AM, A1, A2 i A? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

prawo jazdy na motor 2019 Motor-Presse Polska

Jednym z wymagań, które należy spełnić by przystąpić do egzaminu na prawo jazdy jest wiek. Postanowiłem rozjaśnić nieco sytuację dotyczącą egzaminu/kursu na prawo jazdy motocyklowe i przy okazji przypomnieć do czego uprawniają poszczególne kategorie.

Wybierz kategorię:


AM

Prawo jazdy AM

Prawo jazdy kategorii AM można otrzymać po ukończeniu 14 roku lat. Kurs obejmuje 6 godzin teoretycznych oraz 5 godzin jazd (zajęć praktycznych). Na kurs można zapisać się 3 miesiące przed ukończeniem wymaganego wieku. Kategoria AM uprawnia do prowadzenia motoroweru/skutera o pojemności 50 cm3 oraz czterokołowca lekkiego.

Kategoria AM (na motorower):

 • Wymagany wiek: 14 lat
 • W jakim wieku możesz zacząć kurs: 13 lat i 9 miesięcy
 • Szkolenie teoretyczne: 6 godzin
 • Szkolenie praktyczne: 5 godzin

19 stycznia 2013 r. prawo jazdy AM zastąpiło kartę motorowerową. Karty motorowerowe wydane przed tą datą zachowały ważność. Ponadto każdy, kto ukończył 18 lat przed 19 stycznia 2013 r. zachował uprawnienia do kierowania motorowerami na dowód osobisty. Osoby, które urodziły się po 19 stycznia 2013 roku nie mogą jeździć motorowerami jeśli nie odbyły kursu i nie zdały egzaminu państwowego.

 

REKLAMA

REKLAMA

Zobacz: Prawo jazdy na motocykl 2019 (kat. A, A1, A2). Jak je zrobić?


A1

Kategoria A1 - od ilu lat?

Masz 16 lat? To wiek w którym możesz starać się o prawo jazdy motocyklowe A1. Nowa kategoria, wprowadzona została wraz z nowelizowaną ustawy prawo o ruchu drogowym w 2013 roku. O kategorię A1 mogą ubiegać się osoby które ukończyły 16 lat. Tak jak w przypadku kat. AM, osoby starające się o prawko A1 mogą  zapisać się na kurs 3 miesiące przed 16-tymi urodzinami. Wymagana jest zgoda rodziców. Kategoria ta uprawnia do jazdy motocyklami i skuterami, których pojemność skokowa nie przekracza 125 cm3, a moc silnika 15 KM (11kW). Ważne: stosunek mocy do masy nie może przekraczać 0,1 kW/kg.

Kategoria A1 (125 cm3):

 • Wymagany wiek: 16 lat
 • W jakim wieku możesz zacząć kurs: 15 lat i 9 miesięcy
 • Szkolenie teoretyczne: 30 godzin
 • Szkolenie praktyczne: 20 godzin

 

REKLAMA

Sprawdź swoją wiedzę: Sprawdź, czy zdasz egzamin na prawo jazdy A, A1, A2, AM [QUIZ]


A2

Kurs na prawo jazdy A2

W tej kategorii granicą jest nie pojemność skokowa silnika tylko moc maszyny i stosunek mocy do masy. O prawo jazdy w kategorii A2 można ubiegać się po ukończeniu 18 roku życia. Na kurs można zapisać się na 3 miesiące przed 18 rokiem życia, po przedstawieniu pisemnej zgody rodzica lub opiekuna. A2 uprawnia do kierowania motocyklami o mocy nie przekraczającej 35 kW (47,5 KM) i stosunku mocy do masy nieprzekraczającym 0,2 kW/kg.

Kategoria A2 (35 kW):

 • Wymagany wiek: 18 lat
 • W jakim wieku możesz zacząć kurs: 17 lat i 9 miesięcy
 • Szkolenie teoretyczne: 30 godzin
 • Szkolenie praktyczne: 20 godzin

 

REKLAMA

REKLAMA

Zobacz: 8 propozycji na pierwszy motocykl


A

Prawo jazdy na motocykl (kat. A)

Z tą kategorią możesz wsiąść na motocykl o dowolnej mocy i pojemności. Wymaganie wiekowe do uzyskania kat. A jest uzależnione od doświadczenia jakie posiadasz w prowadzeniu motocykli lekkich (kat. A2). Wymagany minimalny wiek do uzyskania kategorii A to:

 • 24 lata - dla osób, które nie posiadały przez co najmniej 2 lata prawa jazdy kategorii A2,
 • 20 lat - dla osób, które od co najmniej 2 lat posiadają prawo jazdy kategorii A2.

Kategoria A (bez ograniczeń):

 • Wymagany wiek: 24 lat
 • W jakim wieku możesz zacząć kurs: 23 lat i 9 miesięcy
 • Szkolenie teoretyczne: 30 godzin
 • Szkolenie praktyczne: 20 godzin

REKLAMA

 


A1>A2>A

Kurs prawa jazdy z kategorii A1 na A2 lub z A2 na A

Kursanta obowiązują zajęcia praktyczne kat. A pomniejszone o 10 godzin (10 godzin pratyki) oraz zaliczenie wewnętrznego i państwowego egzaminu praktycznego. Kursant nie musi zdawać egzaminu teoretycznego.

Co w przypadku gdy kursant mający kategorię A1 stara się o prawo jazdy kat. A? Obowiązują go zajęcia praktyczne kat. A (20 godzin) oraz zaliczenie praktycznego egzaminu wewnętrznego i państwowego. Kursant nie musi zdawać egzaminu teoretycznego.

Zobacz również:
Czasem przychodzi chwila, w której odkrywasz, że potrzebujesz czegoś innego i postanawiasz zmienić motocykl. Często jednak, nim zaczniesz poszukiwania musisz pozbyć się tego który posiadasz. Zobacz jak się do tego zabrać, by sprzedać dobrze i później nie żałować.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA