Opona Pirelli Diablo Corsa 3

Wykorzystując doświadczenia zebrane w MŚ SBK, SSP i SST, Pirelli zrobiło oponę z bieżnikiem o kilku mieszankach gumy. Co ciekawe, po pierwszym wyścigowym występie na torze w Walencji opony te niebawem trafią do powszechnej sprzedaży.
Motocykl podczas jazdy po torze gwałtownie przyspiesza na niskich biegach, jadąc po prostej praktycznie tylko na starcie. Najwięcej przyczepności potrzebuje więc przy przyspieszaniu na wyjściach z wiraży. Jednak, im bardziej przyczepna mieszanka gumy, tym większe opory toczenia. To z kolei wpływa na prędkość maksymalną i przyspieszenia, gdy motocykl już wyjdzie z zakrętu. Najlepiej zatem byłoby, gdyby bieżnik opony nie składał się z jednolitej gumy, lecz z kilku mieszanek – bardziej przyczepnej na bokach i twardszej w centralnej strefie. Tak też Pirelli zrobiło w swojej najnowszej oponie przeznaczonej do supersportów 600-1000 cm3 – Diablo Corsa 3.


Patrząc z bliska na tę gumę, wyraźnie widzimy, gdzie kończy się miękki bieżnik, a zaczyna twardszy. To ma różnić „trójkę” od zwykłej Diablo Corsa i innych opon wielomieszankowych. Oczywiście, obie Pirelki różni też konstrukcja wewnętrzna. W przodzie zwiększono stabilność na prostej, a w obu powiększono ogólną przyczepność i inne parametry (patrz diagram poniżej po lewej).

Czym różni się Diablo 3 od Diablo? Otóż ten drugi model jest przeznaczony dla motocyklistów dużo jeżdżących na co dzień i sporadycznie śmigających po torze. Natomiast Diablo 3 powinni kupować przede wszystkim jeźdźcy częściej wpadający na trasę wyścigową, natomiast mniej jeżdżący po ulicach i szosach. Tam bowiem nie da się w pełni wykorzystać możliwości nowej opony.Pierwszy test praktyczny Pirelli Diablo Corsa 3 miał miejsce pod koniec kwietnia, podczas mistrzostw świata w Walencji. Włoska firma nie zamierza czekać. Nowe opony już niebawem znajdą się w sprzedaży w sieci dealerskiej. Uzyskaliśmy zapewnienie, że będzie to czerwiec.


Zobacz również:
REKLAMA