Polska jest piękna i nie brak w niej miejsc, w które musisz się wybrać, i to koniecznie motocyklem. Wylosowałem osiem, które łączą dwie cechy: kręte drogi i to, że wszystkie są gdzieś w górach. Oczywiście przełęcze, na które się wybierzesz, nie będą przypominały tych z Alp, a wysokości, na które wjedziesz, na pewno nie będą powodem spadku mocy w silniku twojej maszyny; prędzej obstawiałbym pusty zbiornik. Gdy je zaliczysz, jednego możesz być pewien: po powrocie do domu nie będziesz narzekał na brak widoków do wrzucenia na Facebooka albo Youtube’a, za to będziesz miał czym pochwalić się przed kumplami.
8 najpiękniejszych przełęczy w Polsce
Część z zaproponowanych tras prowadzi do Czech lub na Słowację. Warto, żebyś do tych wyjazdów przygotował się nieco lepiej. To, że nie musisz mieć ze sobą paszportu, to jasne. Musisz mieć jednak przy sobie co najmniej dowód osobisty. Zadbaj, aby był dobrze schowany w portfelu. Po drugie, jeśli zatrzymasz się w Czechach lub na Słowacji w jednej z tamtejszych małych, pełnych fajnego klimatu knajpkach, rzadko kiedy będziesz miał szansę zapłacić za obiad inaczej niż gotówką, i to w koronach (Czechy) lub euro (Słowacja). Jeśli właściciel zgodzi się na przyjęcie złotówek, oznacza to, że albo masz farta, albo jesteś bardzo blisko polskiej granicy. Nie licz jednak na równie dobry kurs, jak w polskim kantorze.
Zobacz też: Reitwagen Daimler - testujemy najstarszy motocykl na świecie
Po trzecie pamiętaj, że w obu krajach obowiązuje bezwzględny zakaz jazdy po alkoholu. Teoretycznie jest to przepis martwy, bo nieraz widziałem gości wsiadających za kierownicę po tym czy owym, mimo to jedno jasne pełne może nieźle zaszkodzić. Zależy, na jakich policjantów trafisz. Po czwarte pamiętaj, że drogi u naszych południowych sąsiadów są o wiele lepsze niż w Polsce i zachęcają do szybszej jazdy. Na takich klientów najbardziej liczą policjanci suszący okolicę górskich kurortów. Tu obowiązują dość proste zasady: w obszarze zabudowanym 50, poza nim 90, a na autostradach 130 km/h.
Gdzie warto pojechać motocyklem na weekend?
Skoro wspominam o autostradach i drogach szybkiego ruchu: w obu krajach motocykle jeżdżą po nich bez konieczności kupowania winiety! Mandaty płaci się w lokalnej walucie. Nie zdziw się, jeśli przedsiębiorczy policjant wyciągnie ze schowka przenośny terminal. Na szczęście w wielu wypadkach spotkania z szeryfami kończą się dobrze, pod warunkiem, że za żadną cenę nie będziesz udowadniał im swojej racji.
A zatem do dzieła! Wbijaj namiary na nasze trasy do GPS-a i ciesz się jazdą!
![]() |
1. Przełęcz Okraj Karkonosze1046 m n.p.m. GPS: 50°44’46.0”N 15°49’27.7”E Info – Na przełęcz dojedziesz albo z Kowar (DK 367), albo z Kamiennej Góry (DK 369). Do 2007 roku na przełęczy znajdowało się przejście graniczne – najwyżej położone w Polsce. Co warto zobaczyć – Po czeskiej stronie warto zatrzymać się na obiad w miejscowości Mala Upa. Jeśli masz więcej czasu, pojedź dalej w kierunku narciarskich kurortów Pec pod Śnieżką (droga 296) lub Spindlerovego Mlyna (droga 295). |
![]() |
2. Przełęcz Spalona Sudety Środkowe811 m n.p.m. GPS: 50°16’51.0”N 16°32’26.0”E Info – Dojedziesz tam z Zieleńca (DK 389), Bystrzycy Kłodzkiej lub Międzylesia (DK 389). Niestety, część drogi 389 ciągle nie jest wyremontowana, tak więc przejazd chopperem jest sporym wyzwaniem. Co warto zobaczyć – Przepiękne widoki, dla narciarzy jedne z najdłużej zaśnieżonych stoków (Zieleniec), w Bystrzycy Kłodzkiej – muzeum zapałek, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, kaplica czaszek w Czermnej i bazylikz w Wambierzycach. |
Zobacz też: 10 motocyklowych faktów i mitów
3. Przełęcz Jaworowa Sudety Wschodnie
705 m n.p.m.
GPS: 50°23’57.0”N 16°50’31.0”
Info – najciekawszy, choć bardzo dziurawy odcinek to trasa prowadząca ze Złotego Stoku do Lądka-Zdroju. Droga dość zniszczona, wąska.
Co warto zobaczyć – Złoty Stok jest najstarszym miastem górniczo-hutniczym w Polsce. Warto obejrzeć w nim kopalnię złota. Miłośnicy rajdów samochodowych zatrzymają się przy pamiątkowej tablicy poświęconej Marianowi Bublewiczowi. Ze Stronia Śląskiego masz tylko parę kilometrów do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie i do położonej niedaleko starej kopalni uranu. W Lądku-Zdroju wpadnij do pijalni wód mineralnych.
4. Koczy Zamek Beskid Śląski
847 m n.p.m.
GPS: 49°32’ 54.14”N 18°58’33.44”E
Info – Wzgórze wznosi się niedaleko od DW 943, mniej więcej w połowie drogi między Istebną i Milówką. Dojedziesz tu z kierunków Ustroń-Wisła i Żywiec.
Co warto zobaczyć – Z Koczego Zamku jest tylko jeden krok do Koniakowa, znanego z produkcji koronek, w tym koronkowej bielizny. Po wcześniejszym umówieniu terminu zwiedzania, polecam wypad do Wisły, w której warto obejrzeć pałac prezydencki i skocznię narciarską Wisła Malinka.
![]() |
5. Przełęcz Salmopolska Beskid Śląski934 m n.p.m. GPS: 49°39’54.0”N 18°57’38.0”E Info – Ważna z komunikacyjnego punktu widzenia przełęcz łącząca Wisłę ze Szczyrkiem. Co ważne dla motocyklistów, droga została gruntownie wyremontowana w kierunku na Wisłę. Co warto zobaczyć – Jeśli lubisz klimaty kurortowe, zatrzymaj się na obiad w Szczyrku. Możesz też wybrać się wyciągiem na najwyższy szczyt w okolicy – Skrzyczne. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest Muzeum Browaru w niedalekim Żywcu. |
Zobacz też: Honda NM4 Vultus: Mroczny rycerz
6. Łysa Polana – granica Tatry
970 m n.p.m.
GPS: 49°16’05.0”N 20°07’09.0”E
Info – Przez wiele lat, tak jak na Przełęczy Okraj, znajdowało się w tym miejscu przejście graniczne. Dla motocyklistów Łysa Polana jest początkiem do przepięknej pętli wokół Tatr, prowadzącej po słowackiej stronie najpierw drogą nr 67, a później 537.
Co warto zobaczyć – Jeśli chcesz odpocząć w basenach termalnych z widokiem na góry, odwiedź popularną Tatralandię lub nieco bardziej kameralny Aquapark Oravice. Jeśli masz więcej czasu, pospaceruj po wąskich uliczkach Liptovskiego Mikulasza.
![]() |
7. Przełęcz Knurowska Gorce846 m n.p.m. GPS: 49°30’15.04”N 20°11’17.09”E Info – Prowadzi na nią asfaltowa, kręta droga powiatowa nr 25404, biegnąca z Harklowej przez Ochotnicę Górną i Ochotnicę Dolną do Tylmanowej. Co warto zobaczyć – Po przejechaniu trasy warto podjechać nad Jezioro Czorsztyńskie, odwiedzić zamek w Niedzicy albo popłynąć tratwami przełomem Dunajca (przystanie: Sromowce Wyżne, Kąty, Sromowce Niżne) z widokiem na najwyższy szczyt Trzy Korony w Pienińskim Parku Narodowym. |
8. Przełęcz Wyżna Bieszczady Zachodnie
672 m .n.p.m.
GPS: 49°08’30.4”N 22°32’54.9”E
Info – Prowadzi do niej droga wojewódzka nr 897 z Ustrzyk Górnych do Cisnej.
Co warto zobaczyć – Proponowana przełęcz jest tylko jednym z punktów leżących na Wielkiej i Małej Pętli Bieszczadzkiej. Wielka Pętla ma długość 114 km, a długość Małej to 99 km.