Podróby hamulców Brembo - jak je rozpoznać?

Tanie, niesprawdzone, robione z byle czego podróbki hamulców sprzedawane z logotypem Brembo są dla włoskiego producenta jak najczarniejszy sen. A ty dobrze się zastanów, zanim w okazyjnej cenie kupisz je
w chińskim sklepie internetowym.

hamulce Brembo - oryginał czy podróbka? Brembo
Kilometro Rosso”, czyli czerwony kilometr – stąd grupa specjalna koordynuje walkę z fałszerzami.

Nie jest tajemnicą, że chińskie podróbki Brembo od lat zalewają azjatyckie rynki akcesoriów. Do niedawna dotyczyło to głównie części samochodowych, jednak ostatnio fałszerze wypuścili macki także na rynek motocyklowy. Zaciski Brembo z naklejką „Made in Taiwan” – mimo że firma nic tam nie produkuje – albo pompa hamulcowa ozdobiona włoską flagą i napisem Brembo, w którym „r” jest odwrócone do góry nogami, to w Azji coraz częstsze zjawisko. Firma z tym walczy, bo fałszywe części są niebezpieczne dla użytkowników, psują wizerunek marki i przynoszą spore straty finansowe.  

Co więcej, fałszerze dotarli już do Europy. Całkiem niedawno podróbki zacisków Brembo znaleziono u holenderskiego sprzedawcy. Ponieważ zjawisko w Europie nasila się, Brembo stworzyło 20-osobowy oddział do walki z oszustami. Wśród jego zadań jest prowadzenie akcji informacyjnych o ryzyku stosowania podróbek, oprócz tego firma informuje o przestępstwach odpowiednie urzędy i sięga po środki prawne mające ograniczyć piractwo.

Paolo Rezzaghi jest inżynierem, specjalistą od prawa patentowego,
a od niedawna detektywem. Na zlecenie Brembo przeczesuje azjatyckie sklepy internetowe, a gdy znajdzie coś interesującego, rusza do Tajlandii lub na Tajwan i odwiedza pochowane po zaułkach Hongkongu i Macau fabryczki i firmy. Jego cel: postawić przed sądem producentów i sprzedawców podrabianych produktów Brembo.

Brembo od hebli

Motocykle to jedna z czterech kategorii pojazdów, dla których firma z Lombardii produkuje hamulce. Największa część produkcji jest przeznaczona dla samochodów osobowych. Oprócz tego heble Brembo występują w pojazdach użytkowych i wyścigowych (Formuła 1, MotoGP).
Powstała w 1961 roku marka Brembo, w 1964 roku rozpoczęła produkcję hamulców tarczowych do samochodów, a w 1972 r. do motocykli. Obecnie należy do grupy największych światowych producentów hamulców i sprzęgieł. Częścią koncernu są m.in. brytyjski producent hamulców AP Racing i wytwórca felg Marchesini. Centrala firmy znajduje się w Bergamo w północnych Włoszech. Brembo praktycznie wszystkim dużym producentom motocykli dostarcza hamulce pierwszego montażu. Dział zajmujący się motocyklami przyniósł w 2015 roku około 2,07 miliarda euro obrotu, co stanowi 10% obrotu koncernu. Brembo jest obecne w 16 krajach, gdzie ma 24 miejsca produkcji i sprzedaży oraz zatrudnia na świecie około 7800 pracowników.

hamulce Brembo - oryginał czy podróbka?Brembo
Kilometro Rosso”, czyli czerwony kilometr – stąd grupa specjalna koordynuje walkę z fałszerzami.

„Kilometro Rosso”, czyli czerwony kilometr – stąd grupa specjalna koordynuje walkę z fałszerzami.

Azja mocno różni się od naszego kontynentu pod tym względem. Owszem, w Chinach obowiązuje już prawo przeciwko fałszerzom i podróbkom, cóż z tego jednak, skoro jest ono pełne furtek. Oto przykład: jeżeli na cylinderku hamulca jest tylko naklejka Brembo, czyli jeśli napis nie stanowi stałej, integralnej części sfałszowanego produktu, jego producent jest nie do ruszenia. Jeszcze gorzej jest w Azji Południowo-Wschodniej, bo tam praktycznie nie ma żadnych regulacji prawnych dotyczących nielegalnego rynku akcesoriów. W Tajlandii co drugi motorower ma podróbki hamulców Brembo, a co trzeci amortyzatory z napisem Öhlins.

Wróćmy jednak do Europy. To, że (przynajmniej na razie) nie zalewa nas strumień podróbek, nie oznacza, iż ich nie ma. Specjalny oddział Brembo współpracuje ze służbami celnymi, a do jego zadań należy wyłapywanie sfałszowanych produktów z Dalekiego Wschodu już na granicy Unii Europejskiej. Wspólnie z azjatyckimi władzami celnymi udało się też kilka razy wykryć duże partie podrobionych układów hamulcowych jeszcze przed załadowaniem ich na statek.

Skalę pirackiego procederu ilustruje przygotowana przez Brembo ulotka informacyjna na Azję: „W marcu 2016 roku odkryliśmy na platformach internetowych 31 015 ofert fałszywych produktów Brembo. Jedna trzecia z tego to były zaciski hamulcowe. Względem większości zidentyfikowanych handlarzy toczą się już sprawy sądowe, a ich sklepy będą możliwie szybko zamknięte”.

Strzeż się pirata!

1) Karta oryginalności

Pierwszą wskazówką, że masz do czynienia z podróbką, jest brak „karty oryginalności” Brembo, która jest zawsze dołączana do produktów z linii High Performance i Racing. Zamknięta w szczelnym opakowaniu karta zawiera instrukcję oraz unikatowy 6-cyfrowy kod (do zdrapania), którego wpisanie na stronie www.original.brembo.com pozwoli sprawdzić autentyczność produktu.

2) Cena
Zwłaszcza ta wyjątkowo niska powinna dać ci do myślenia, bo różnica musi z czegoś wynikać.

3) Sprzedawca
Jeśli masz wątpliwości, czy sprzedawca oferuje oryginalne produkty, skontaktuj się z oficjalnym importerem produktów Brembo w Polsce. Listę oficjalnych dystrybutorów produktów Brembo do użytku sportowego znajdziesz pod adresem: www.brembo.com/pl/motocykle/dla-sportu/distributors

4) Weryfikacja w konfiguratorze
Być może trafisz na elementy układu hamulcowego niewyprodukowane przez Brembo, mimo że z logo Brembo. Firma nie produkuje bowiem hamulców do wszystkich motocykli, lecz tylko do wybranych modeli. Jeśli masz wątpliwości co do oryginalności, użyj konfiguratora ze strony www.moto.brembo.com. Najpierw podajesz tam podstawowe informacje o motocyklu: marka i model, pojemność, data pierwszej rejestracji itp. Gdy konfigurator już to wie, pokazuje produkty, które są dostępne dla konkretnego sprzęta, oraz informację, gdzie można je kupić. Jeśli w konfiguratorze nie ma produktu, na który trafiłeś w – powiedzmy – sklepie internetowym, jest duże prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z podróbką.

5) bez dopasowywania, przeróbek itp.
Produkty Brembo z serii High Performance nigdy nie wymagają dodatkowego dopasowywania i są sprzedawane w zestawach, które zawierają wszystkie elementy niezbędne do montażu. Jeśli zatem ktoś oferuje zestaw wymagający jakichś przeróbek lub użycia dodatkowych elementów, wiedz, że możesz mieć do czynienia z podróbką. Inna możliwość: produkt jest oryginalny, ale przeznaczony do użytku tylko w sporcie. W obu przypadkach najlepiej poszukaj porady u jednego z oficjalnych dystrybutorów Brembo w Polsce.

hamulce Brembo - oryginał czy podróbka?Brembo
Paolo Rezzaghi kieruje utworzonym pod koniec zeszłego roku przez Brembo specjalnym zespołem tropiącym i ścigającym producentów i sprzedawców podrabianych części.

Paolo Rezzaghi kieruje utworzonym pod koniec zeszłego roku przez Brembo specjalnym zespołem tropiącym i ścigającym producentów i sprzedawców podrabianych części.

Zobacz również:
REKLAMA