Podróże czytelników: Międzyrzecki Rejon Umocniony

MRU, czyli Międzyrzecki Rejon Umocniony, to system poniemieckich fortyfikacji, wybudowany w latach 30. XX wieku na ówczesnym niemiecko -polskim pograniczu.  

Czołgi i zapory z drutu kolczastego pilnują wjazdu do Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie.

Wycieczkę proponuję zacząć w Łagowie, ale równie dobrym miejscem startu jest Świebodzin, bo trasa biegnie po pętli. Jedną z większych atrakcji Łagowa jest zamek joannitów z XIV wieku, w którym dziś mieszczą się hotel i restauracja. Polecam wam to miejsce. Są tu też pensjonat, kemping i pole namiotowe za przystępne pieniądze. Z Łagowa ruszamy w kierunku Sieniawy, gdzie można obejrzeć kopalnię odkrywkową węgla brunatnego. Aby do niej dotrzeć, należy odbić na Wielowieś. Kopalnia jest położona ok. 1 km za Sieniawą po lewej stronie.

Następny przystanek to Boryszyn, niedaleko którego mieści się jeden z większych udostępnionych do zwiedzania bunkrów wchodzących w skład MRU. Do wyboru są dwie trasy: 1,5- i 2,5-godzinna. W podziemia warto zabrać ze sobą kurtkę, bo w korytarzach panuje stała temperatura ok. +10o. Podczas zwiedzania podziemi zobaczymy: dworzec, koszary, maszynownie i warsztaty. Szkoda, że większość pomieszczeń jest pozbawiona eksponatów.

 

Po Boryszynie udajemy się w kierunku Żarzyna i dalej na Pieski, gdzie skręcamy w prawo na drogę nr 137. Po ok. 4,5 km na krzyżowce skręcamy w prawo na Kęszycę. Do tej miejscowości nie dojeżdżamy, bo wcześniej skręcamy w prawo do Kęszycy Leśnej. Tutaj mieści się opuszczona baza wojskowa ZSRR. Dziś jest to miasto jak z apokaliptycznego filmu.

Tą samą drogą, którą przyjechaliśmy, wracamy do trasy nr 137 i udajemy się w kierunku Międzyrzecza. W tym mieście warto zobaczyć zamek rycerski z XIV wieku. Po zdobyciu warowni, drogą krajową nr 3 podążamy na Świebodzin. W miejscowości Kaława skręcamy w prawo i dalej na Pniewo. W Pniewie mieści się muzeum MRU. W jego pobliżu znajduje się zejście do kompleksu korytarzy, liczne bunkry, zapory czołgowe i mnóstwo innych militarnych atrakcji.

 
Z wieży widokowej zamku w Łagowie Lubuskim można podziwiać piękne jeziora: Ciecz i Łagowskie. 
 
Jedna ze stacji kolei podziemnej MRU, która ma ok. 100 km długości.
Z wieży widokowej zamku w Łagowie Lubuskim można podziwiać piękne jeziora: Ciecz i Łagowskie.  Jedna ze stacji kolei podziemnej MRU, która ma ok. 100 km długości.
   

Kolejnym punktem na naszej trasie jest Jordanów, który leży przy drodze krajowej nr 3. W tej miejscowości, a właściwie w Gościkowie-Paradyżu, mieści się pocysterski zespół klasztorny, w którym obecnie siedzibę ma Zielonogórsko- Gorzowskie Wyższe Seminarium Duchowne. Obiekty, za dobrowolną ofiarą, można zwiedzać.

Teraz czas na Świebodzin, którego jedną z głównych atrakcji przed paroma laty stała się gigantyczna figura Chrystusa Króla (52,5 m). Ul. Jana III Sobieskiego opuszczamy Świebodzin, kierując się na miejscowość Ołobok. Tutaj można podziwiać kolejną pozostałość po MRU – most forteczny na rolkach. W Niesulicach warto spróbować smażonego szczupaka serwowanego przez smażalnię przy przystanku autobusowym w centrum oraz zażyć kąpieli w jeziorze o I klasie czystości.

52,5-metrowej wysokości pomnik Chrystusa Króla góruje nad Świebodzinem.  
52,5-metrowej wysokości pomnik Chrystusa Króla góruje nad Świebodzinem.  
 

Podroż kończymy, na drogę nr 2 wjeżdżając w miejscowości Poźrzadło, której ciekawostką jest piramida z piaskowca, której wnętrze kryje basen. Ci, którzy zechcą wrócić na początek pętli, przejeżdżają na wprost skrzyżowanie z drogą krajową i udają się do Łagowa.   Jadąc drogą na Kalinowo, odbijamy w prawo w drogę gruntową na Przełaz. To najtrudniejszy odcinek trasy, ale nie ma strachu. Możliwe jest ominięcie tego odcinka – z Ołoboku należy śmignąć na Rokitnicę , Węgrzynicę i Niedźwiednik. Z Niedźwiednika docieramy do Toporowa, którego główną atrakcją jest odrestaurowany XIXwieczny pałac myśliwski. Obecnie mieści się w nim dom opieki nad dziećmi upośledzonymi, więc można go podziwiać tylko z zewnątrz.

 

Co, gdzie i dlaczego
Długość wyjazdu: ok. 105 km. Czas 2,5 godz. jazdy, ze zwiedzaniem 6-8 godz.

Trasa: prowadzi malowniczymi, wąskimi i krętymi drogami lokalnymi. Warto czasem się zatrzymać, by popodziwiać piękno panoram lub by się wykąpać w jeziorach o I klasie czystości.

Drogi: to w 80% kiepskie asfalty i w 20% drogi szutrowo-brukowe. Droga leśna między Kalinowem i Przełazami jest brukowana z polnych kamieni, miejscami zmieniając się w drogę gruntową, co po deszczu może oznaczać trudności.

Co warto zobaczyć: 

  • zespół klasztorny w Gościkowie-Paradyżu
  • Międzyrzecki Rejon Umocniony (czynny 15 kwietnia – 15 października)
  • była baza wojskowa k. Kęszycy Leśnej
  • zamek w Łagowie
  • pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie     

 

Zobacz również:
REKLAMA