REKLAMA

Popłyń z prądem - poznaj elektryczne skutery NIU!

Linia skuterów NIU jest świetnym przykładem na to, że za sprawą przemyślanej technologii, sprawna miejska mobilność może iść w parze z ekologią, niskimi kosztami użytkowania, komfortem i niezłymi osiągami.

Motor Presse Polska

Można się z tym zgadzać bądź nie, ale przyszłość należy do pojazdów elektrycznych. Zwłaszcza w miastach, które coraz częściej zamykają swoje centra przed pojazdami spalinowymi. Jednak nie tylko rodzaj napędu, ale i ilość miejsc parkingowych jest problemem. Dlatego też warto pomyśleć nad uniwersalnym rozwiązaniem problemu szybkiej miejskiej mobilności - elektrycznym jednośladem.

Doskonałym przykładem takiego rozwiązania są dynamiczne skutery elektryczne NIU oferowane w  homologacjach "motorower" oraz "motocykl klasy 125", dostępne w trzech liniach modelowych NQi, MQi oraz UQi.

Motor Presse Polska

 

Wszystkie pojazdy NIU napędzane są dynamicznymi, elektrycznymi silnikami Bosch, zaś do ich zasilania stosowane są baterie Panasonic, Samsung lub LG, które można ładować w pojeździe lub bez trudu wyjąć i zabrać do domu i ładować prądem z gniazdka 230V. Co istotne zarówno pojazdy jak i baterie objęte są dwuletnia gwarancją, a czas życia baterii to minimum pięć lat.

Jak wspomnieliśmy, rodzinę NIU tworzą  trzy linie modeli NQi, MQi oraz UQi, które oferowane są w kilku specyfikacjach różniących się zastosowanymi akumulatorami, mocą i osiągami.

Motor Presse Polska

 

Topowym model marki NIU jest NQi GT Pro. Pojazd charakteryzujący się surową nowoczesna linią, napędzany jest ulokowanym w piaście tylnego koła silnikiem Bosch o mocy znamionowej 3000 W. Maszyna dysponuje systemem odzyskiwania energii, lokalizatorem pojazdu, kolorowym wyświetlaczem, oświetleniem LED, gniazdem USB, tempomatem, hamulcami CBS i trzema trybami jazdy: Sport,  Dynamic oraz oszczędnym E-Save za sprawą którego możliwe jest osiągnięcie nawet 170 km zasięgu.

Motor Presse Polska

 

Model NQi  homologowany jest jako "motocykl klasy 125" (prawo jazdy A1 lub B) i oferowany jest w czterech specyfikacjach: GT Pro, GT Sport oraz GTS Pro i GTS Sport (GT toczą się na 12 a GTS na 14 calowych kołach). Wszystkie skutery zasilane są zestawami dwóch wysokowydajnych baterii litowo-jonowych Panasonic - w wersji Pro o pojemności 35Ah, a w wersji Sport 26 Ah, które można wyjąć i naładować w dowolnym momencie. Prędkość maksymalna to 70 km/h, a maksymalny zasięg - w zależności od opcji - wynosić może od 105 do 130 km, przy czym zależy on między innymi od takich czynników jak waga kierującego, tryb w którym pracuje silnik, ukształtowanie terenu czy temperatura otoczenia.  Kalkulator zasięgu znajduje się w opisie każdego modelu na stronie importera - www.niu.com/pl/

Motor Presse Polska
Motor Presse Polska
Motor Presse Polska
NIU NQI Pro

 

Następny w ofercie, model NQi homologowany jest jako motorower, co oznacza, że jego prędkość maksymalna ograniczona została do 45 km/h, zaś do jego prowadzenia wystarczy prawo jazdy AM, a w przypadku do osób urodzonych przed 19 stycznia 1995 dowód osobisty.

Motor Presse Polska
Motor Presse Polska
NIU NQi

 

Model NQi napędzany jest przez  wydajny i nowoczesny silnik Bosch generujący w zależności od specyfikacji 1800W lub 3000W wyposażony w minimalizujący pobór energii system FOC oraz odzyskujący część energii podczas hamowania system EBS. Skuter zasilany jest wysokiej jakości ogniwami Panasonic, Samsung lub LG o pojemności 29 Ah. Dzięki niskiej masie baterie te można łatwo wyjąć i zabrać do ładowania. Czas potrzebny do pełnego naładowania akumulatora wynosi 6 godzin , co w przypadku tego modelu oznacza nawet 80 km zasięgu.

Model Producent i moc silnika Napięcie - pojemność baterii / producent Homologacja Cena
NQi GTs Pro Bosch 3000W 60V - 2x35 Ah / Panasonic motocykl "125" 18 400 zł
NQi GTs Sport Bosch 3000W 60V - 2x26 Ah / EVE motocykl "125" 14 400 zł
NQi Pro Bosch 3000W 60V - 2x35 Ah / Panasonic motorower 18 400 zł
NQi Cargo Bosch 1800W 60v - 29 Ah / Panasonic motorower 10 900 zł
NQi Sport Bosch 1800W 60v - 29 Ah / Panasonic motorower 10 400 zł
NQi Life Bosch 1800W 60V - 26 Ah / EVE motorower 8 400 z ł

 

Motor Presse Polska
NIU MQi

Skutery serii MQi są mniejsze i lżejsze od kuzynów z linii N i w obu wersach homologowane są jako motorowery. Model MQi dysponuje ulokowanym w piaście tylnego koła jednostką Bosch pracującą w dwóch trybach Eco lub Sport oraz generującą w zależności od wersji 800 lub 1200 W mocy (95 lub 110 Nm) i oferowany jest w dwóch specyfikacjach MS i Pro różniących się osiągami i zastosowanymi bateriami. MS zasilany jest baterią o pojemności 21 Ah i dysponuje zasięgiem 60-70 km, z kolei Pro ma baterię 32 Ah i zasięg 70-80km. W kokpicie króluje wyświetlacz LCD, drogę oświetla reflektor LED, a o wygodę dba system bezkluczykowy i aplikacja NIU 3.0.

MQi+ to lekki, dwumiejscowy miejski roller oferowany w specyfikacjach Lite i Sport napędzanych silnikami o mocy 1200 lub 1400 W zasilanych. W zależności od wersji zastosowano w nich różne akumulatory: Lite zasilany jest pochodzącą z firmy EVE baterią o pojemności 31Ah, z kolei za zasilanie wersji Sport  odpowiada ogniwo Panasonic o pojemności 42 Ah. Baterie zapewniają odpowiednio 60-75 i 75-100 km zasięgu.  

 

Model Producent i moc silnika Napięcie - pojemność baterii / producent Homologacja Cena
MQi+ Life
Bosch 1200 W 48V - 31 Ah / EVE motorower 7 200 zł
UQi+ Sport
Bosch 1400 W 48V - 42 Ah / Panasonic motorower 9 400 zł

 

Motor Presse Polska
NIU UQi

 

UQi  jest najmniejszym i najlżejszy pojazdem w ofercie NIU. Napędzany generującą 24 Nm elektryczna jednostką Boscha, filigranowa, jednoosobowa maszynka dysponuje dwoma trybami jazdy i ma ok 40 km zasięgu. Mimo skromnego wyglądu dysponuje wieloma interesującymi rozwiązaniami takimi jak system bezkluczykowy, Inteligentny alarm czy zapisywanie historii pojazdu.  A niewielkie wymiary i masa sprawiają, że zaparkujesz go dosłownie wszędzie.

Model Producent i moc silnika Napięcie - pojemność baterii / producent Homologacja Cena
UQi GT Sport Bosch 1200 W 48V - 31 Ah / EVE motorower 7 900 zł
UQi GT Pro Bosch 1200 W 48V - 42 Ah / Panasonic motorower 9 900 zł

 

Motor Presse Polska

Co ważne oprócz symbolicznych kosztów użytkowania i ciekawego designu wszystkie skutery NIU dysponują zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi. Dla użytkowników stworzono specjalną aplikację - NIU 3.0 zarządzającą pojazdem, monitorującą jego działanie, śledzącą naładowanie baterii, zużycie i odzyskiwanie energii oraz telemetrię pojazdu. Mało tego, jednostka FOC odpowiedzialna za sterowanie silnikiem zapamiętuje styl jazdy, co pozwala na efektywniejsze wykorzystanie zasięgu. Pojazdy są też wyposażone w system monitorowania ruchu i stanu pojazdu, co dzięki aplikacji pozawala na szybka reakcje w przypadku próby kradzieży, lub przewrócenia pojazdu.

 

 

 

 

 

 

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA