Prawo jazdy na motocykl 2019 (kat. A, A1, A2). Jak je zrobić?

Chciałbyś zdać prawo jazdy na motocykl (kategoria A, A1, A2)? Nie wiesz jak się za to zabrać i ile to kosztuje? Wyjaśniamy krok po kroku.

| Data aktualizacji: 2019-04-03
prawo jazdy na motocykl Motor-Presse Polska

1. Dokumenty niezbędne do uzyskania prawa jazdy na motocykl

Tak, tak wiemy! Papierkologia jest nieprzyjemna, ale bez niej niczego nie zdziałasz. Jeśli chcesz zdać prawo jazdy na motocykl, zacznij od skompletowania wszystkich niezbędnych dokumentów.

 • Profil Kandydata na Kierowcę ( tzw. PKK). 
  To nic innego jak wniosek, który upoważnia cię do przystąpienia do kursu i egzaminu. Wydrukuj i wypełnij poniższy formularz:
  PKK - Pobierz, wydrukuj i wypełnij (koniecznie dwustronny wydruk w formacie A4)

 • Zdjęcie
  (o wymiarach 35mm x 45mm - takie jak w paszporcie). Koszt? Około 15-20 zł.

 • Badanie lekarskie 
  Nie masz się czego bać! Lekarz oceni twój wzrok i słuch. Dodatkowo zapyta cię o zdrowie i ewentualne choroby. Po zakończeniu badania wyda orzeczenie, które upoważni cię do przystąpienia do kursu na prawo jazdy motocyklowe. Badanie kosztuje 200 zł i trwa około 20-30 minut. Musisz pamiętać, że takie badanie może przeprowadzić tylko lekarz orzecznik.

 • Na koniec: spakuj do teczki badanie, wniosek PKK i udaj się do wydziału komunikacji do którego przynależysz. Wizytę zarezerwuj wcześniej na stronie internetowej urzędu. Zaoszczędzisz dzięki temu sporo minut. Nie zapomnij wziąć ze sobą dokumentu tożsamości - bez niego nic nie załatwisz (dowód, ew. paszport)!

Zobacz też: 

>> [QUIZ] Prawo jazdy na motocykl. Sprawdź czy zdasz <<

>> Wniosek o Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Jak wypełnić? <<

 

2. Kurs na kat. A – wybór szkoły

Załatwiłeś sprawy w urzędzie miasta możesz śmiało znaleźć szkołę jazdy i zapisać się na kurs. Trwa on w sumie 50 godz. (30 godz. teorii i 20 godz. praktyki).

Ceny kursu na prawko A, A2 i A1 w województwie dolnośląskim wynoszą średnio 1100-1600 zł (dodatkowe godziny kursu ok. 50 zł/h). Szkoły oferują płatność w ratach, więc możesz rozpocząć kurs zanim uzbierasz kasę. Nie wiesz którą szkołę wybrać? W całej Polsce jest kilkaset szkół jazdy, dlatego ciężko jest polecić nam konkretne firmy. Musisz polegać na opinii innych osób. Zapytaj o zdanie osoby, które mają kurs i egzamin za sobą.

 

REKLAMA

REKLAMA

Kurs teoretyczny trwa zwykle od 2 do 4 tygodni i kończy się egzaminem wewnętrznym (w szkole jazdy). Nie przejmuj się nim zanadto - to tylko rozgrzewka przed egzaminem w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Poprawki są darmowe.

Część praktyczną możesz rozpocząć dopiero po zdaniu teoretycznego egzaminu wewnętrznego. To chyba oczywiste. Powinieneś dobrze znać przepisy drogowe zanim wyjedziesz na ulicę.

Godziny praktycznej części kursu ustalisz indywidualnie z instruktorem. Na początek czeka cię kilka godzin jazdy po placu (to zależy od instruktora). Nauczysz się jak przygotować motocykl do jazdy i jak nad nim panować. Następnym krokiem będzie oczywiście jazda po mieście, a na podwieczorek wewnętrzny egzamin praktyczny. Jeśli go oblejesz czeka cię poprawka, na szczęście tak samo jak w przypadku wewnętrznej teorii zupełnie darmowa.


Zobacz też:
 >> 8 propozycji na pierwszy motocykl <<

 

3. Egzaminy na prawo jazdy A

Po zdaniu egzaminów wewnętrznych zapisz się na egzamin państwowy. W najbliższym ośrodku WORD możesz zapisać się na kurs i zapłacić należne pieniądze. Tam też odbędzie się egzamin. Uwaga! Na praktykę możesz zapisać się dopiero gdy zdasz teorię. W najlepszym wypadku (jeśli zdasz egzaminy za pierwszym razem) WORD odwiedzisz trzykrotnie: 1. zapisy 2. teoria 3. praktyka.

Egzamin teoretyczny: 30 zł

 • 20 pytań: TAK/NIE
 • 12 pytań: A,B,C
 • Egzamin trwa 25 minut
 • Maksymalnie zdobyć można 74 pkt (żeby zdać musisz uzyskać min. 68 pkt)

Egzamin praktyczny na kat. A: 180 zł

Egzamin obejmuje:

 • Sprawdzenie działania pojazdu: stanu technicznego, świateł, poziomu oleju, klaksonu, płynu chłodzącego, płynu hamulcowego
 • Przemieszczenie z punktu A do punktu B motocykla ze zgaszonym silnikiem (w polu o kształcie litery T, patrz: zdjęcie główne artykułu)
 • Slalom szybki, slalom wolny, omijanie przeszkody i ósemka
 • Ruszanie z wzniesienia
 • Jazda egzaminacyjna po mieście (zwykle trwa od 20 do 40 minut)

Dobra rada:
1. W dzień egzaminu, tuż przed wykup dodatkowe godziny kursu w szkole jazdy. Przypomnisz sobie dzięki temu wszystkie ćwiczenia i poczujesz się swobodniej.
2. Podczas badania wzroku lekarz uznał, że masz wadę wzroku? Nie zapomnij okularów. W innym wypadku oblejesz egzamin. 

 

REKLAMA

 

4. Odbiór prawa jazdy z wydziału komunikacji

Za wyrobienie nowego prawa jazdy zapłacisz w urzędzie miasta 100 zł. Zanim go odbierzesz musisz wykazać się cierpliwością. Cały proces od zdania egzaminu trwa około 2 tygodnie.

Ważne! Nie wsiadaj na motocykl zanim nie odbierzesz prawka. W świetle prawa osoba, która nie odebrała dokumentu z urzędu nie posiada uprawnień (pomimo zdanego egzaminu).

 

5. Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl?

Zdjęcie 20 zł
Badanie lekarskie 200 zł
Kurs w szkole jazdy 1400 zł
Egzamin teoretyczny 30 zł
Egzamin praktyczny 180 zł
Dokument 100 zł
Suma 1930 zł
*podane ceny są orientacyjne

>>> QUIZ! Prawo jazdy na motocykl. Zdałbyś egzamin? <<<

Powodzenia!

Zobacz również:
Może się to wydawać żartem, ale polskie technologie budowy nie ustępują tym z zachodu. Moglibyśmy budować taniej i bardziej ekologicznie, problem w tym, że nie pozwalają na to przepisy.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA