Przegląd techniczny motocykla w czasie epidemii

Władze zalecają ograniczenie wychodzenia z domu do niezbędnego minimum. A co z badaniem technicznym motocykla, czy też samochodu? Jak działają SKP? Czy można przesunąć termin przeglądu? Szukamy odpowiedzi na te pytania.

Badanie techniczne motocykla Jacek Hanusz

Przegląd techniczny w czasie epidemii? W związku z atakiem koronawirusa SARS-CoV-2, od 14 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego - m.in. zakazano organizowania imprez masowych (targi, koncerty, zloty, mecze piłkarskie). Z czasem  - od 1 kwietnia - zabroniono nawet spacerów w dwuosobowych grupach.

Zgodnie z logiką (i zaleceniami) rezygnujesz z komunikacji miejskiej na rzecz motocykla, czy też samochodu. Zgodnie z zaleceniami masz ograniczyć kontakty z innymi ludźmi do niezbędnego minimum. A kończy ci się ważność okresowego badania technicznego - co robić?

Kwarantanna, choroba, obawa przed wizytą na Stacji Kontroli Pojazdów – to wszystko może utrudnić terminowe wykonanie badania technicznego motocykla czy samochodu w trakcie epidemii. Jednak, póki co, regulacje prawne NIE PRZEWIDUJĄ zwolnienia właściciela pojazdu z tego obowiązku. 

Nie ma przeproś - za jazdę bez ważnego badania technicznego grozi ci mandat w wysokości do 500 zł i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego, a jeśli funkcjonariusz stwierdzi, że pojazd zagraża bezpieczeństwo, to może zabronić dalszej jazdy i wezwać lawetę (na koszt właściciela). Po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego właściciel pojazdu ma 7 dni na stawienie się na stacji kontroli pojazdów.

Jeśli przytrafi ci się kolizja, to może się okazać, że firma ubezpieczeniowa może próbować obniżyć koszty odszkodowania lub odmówić jego wypłaty (głównie dotyczy to polisy AC). To wszystko zależy od zapisów zawartych w OWU twojej polisy. Ubezpieczyciel musi udowodnić, że niesprawny pojazd (brak ważnego przeglądu) miał wpływ na zaistnienie zdarzenia. 

Stan zagrożenia epidemiologicznego niczego w tym względzie nie zmienia. Jeśli dojeżdżasz motocyklem do pracy, czy po zakupy, to ma on mieć ważne badanie techniczne i opłaconą polisę OC. Ale... Nie ma żadnych restrykcji, czy kar za niewykonanie badania w terminie, dlatego jeśli przebywasz na kwarantannie, w szpitalu lub po prostu nigdzie nie jeździsz, bo pracujesz zdalnie itp., możesz przełożyć wykonanie badania technicznego motocykla na bardziej dogodny dla ciebie czas.

 

REKLAMA

REKLAMA

Przegląd techniczny w czasie epidemii

Co do zasady, to Stacje Kontroli Pojazdów pracują normalnie. Jednak przed przyjazdem na badanie techniczne warto zadzwonić, żeby potwierdzić godziny otwarcia i ewentualnie umówić się na konkretną godzinę.

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało „wykaz dobrych praktyk” zapobiegania, przeciwdziałania oraz ograniczenia ryzyka zakażenia koronawirusem dla klientów stacji, a także pracowników i przedsiębiorców.

Zaproponowano by:

 1. ograniczyć do minimum kontakt użytkownika pojazdu z diagnostą.
 2. jeśli to możliwe, użytkownik pojazdu powinien w nim pozostać i wykonywać polecenia diagnosty związane z wykonywaniem badania.
 3. w miarę możliwości opłaty za badania techniczne powinny być wnoszone w formie bezgotówkowej.
 4. jeśli kilku użytkowników czeka na badanie techniczne, powinni zostać w swoim pojeździe.
 5. jeśli zostanie zaobserwowany zły lub podejrzany stan zdrowia, należy postępować zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Uwaga! Jeśli nie wykonasz przeglądu w terminie z ważnego powodu (np. byłeś poddany kwarantannie domowej), a policjant nałoży na ciebie mandat, to możesz się odwołać od jego decyzji.

Okresowe badania techniczne - cennik 2020

 • motocykl, ciągnik rolniczy 63,00 zł
 • motorower 51,00 zł
 • samochód osobowy 99,00 zł
 • samochód osobowy z instalacją gazową LPG/CNG 162 zł

Podane ceny zawierają opłatę ewidencyjną w wysokości 1 zł na rzecz CEPiK (Centrala Ewidencji Pojazdów i Kierowców).

Co ile badanie techniczne motocykla i motoroweru?

 • pierwsze badanie po 3 latach od daty pierwszej rejestracji (fabrycznie nowy pojazd)
 • kolejne po 2 latach
 • następne co 12 miesięcy od poprzedniego badania

Co ważne pojazdy zabytkowe (tak motocykle, jak i motorowery) są zwolnione z corocznych badań technicznych.

Zobacz również:
Po czym rozpoznać dobrej jakości ochraniacz, na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Szukamy odpowiedzi na te i wiele innych pytań. 
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA