Rajd Dakar 2020: strój zawodnika ORLEN Team

Strój zawodnika startującego w rajdzie Dakar nie różni się wiele od stroju zawodników z innych dyscyplin off-roadowych.

Od niedawna obowiązkowym elementem ekwipunku zawodników startujących w rajdzie Dakar jest pełna zbroja (koszulka z ochraniaczami), która zastąpiła zwyczajny buzer... Organizator postawił na bezpieczeństwo, kosztem komfortu zawodników.

Najważniejszymi elementami stroju są wygodny kask (zarówno Adam Tomiczek, jak i Maciek Giemza postawili na Shoeia VFX-WR), porządne gogle (obaj Oakley Air Brake) oraz ortezy kolan (indywidualnie dopasowywane CTI).

Nie bez znaczenia są również wygodne buty (kilkaset kilometrów dziennie przez dwa tygodnie) oraz plecak z camelbagiem – w końcu odwodnienie to największy wróg zawodnika.

Oprócz koszulki przydaje się również kurtka (rano i wieczorem bywa chłodno, a do tego w kieszeniach można jeszcze coś zmieścić, np. żele energetyczne, batony, garść śrub czy plastikowe trytki).

REKLAMA

REKLAMA

Strój zawodnika ORLEN Team

Rajd Dakar trwa dwa tygodnie, więc oprócz bezpieczeństwa strój zawodnika ma również zapewniać komfort, który nawiasem mówiąc również ma wpływ na bezpieczeństwo. Po szczegóły klikaj w hot pointy.

REKLAMA

Kask, czyli chroń swą skroń 

Rajd Dakar 2020: strój zawodnika ORLEN TeamShoei
Jak to w off-roadzie, w przypadku kasku na pierwszym miejscu są dopasowanie oraz efektywna wentylacja. Ważne są również lekkość konstrukcji oraz wchłaniająca pot wyściółka.

 

Gogle, czyli patrz, gdzie jedziesz...

Rajd Dakar 2020: strój zawodnika ORLEN TeamOakley
...bo jedziesz tam, gdzie patrzysz – to powiedzenie sprawdza się również na Dakarze. Dlatego bez porządnych gogli ani rusz – ważne są szerokie pole widzenia i trwająca kilka sekund wymiana szybki.

 

REKLAMA

REKLAMA

Dakarowcy mają warstwy

Rajd Dakar 2020: strój zawodnika ORLEN TeamJacek Hanusz
Pod kurtką musi zmieścić się camelbag z napojem (2–3 litry), koszulka oraz zbroja z ochraniaczami. Zawodnicy do granic możliwości wykorzystują również kieszenie.

 

Rękawiczki

Rajd Dakar 2020: strój zawodnika ORLEN TeamAlpinestars
Mają zapewnić pewny chwyt kierownicy. Bardziej chronią przed obtarciami i odciskami od manetek, niż przed skutkami wywrotki.

 

REKLAMA

Spodnie

Rajd Dakar 2020: strój zawodnika ORLEN TeamAlpinestars
Zawodnicy mają po kilka zestawów strojów na różne okazje. Spodnie na Dakar niczym się nie różnią od tych na enduro. Mają być wygodne, przewiewne i wytrzymałe, a przy tym nie mogą krępować ruchów.

 

Ortezy kolanowe

Rajd Dakar 2020: strój zawodnika ORLEN TeamCTI
Z uszkodzonym kolanem daleko nie zajedziesz, szczególnie na wertepach. Oprócz kasku to jeden z najważniejszych elementów stroju. Wykonanie na miarę co prawda swoje kosztuje, ale minimalizuje prawdopodobieństwo urazu, a co za tym idzie koszty i czas ewentualnej rehabilitacji.

 

Wygodne buty

Rajd Dakar 2020: strój zawodnika ORLEN TeamJacek Hanusz
W tym przypadku jest to najwyższy model w ofercie Alpinestars, czyli Tech10. Nie bez znaczenia są również wygodne skarpety.

 

 

Zobacz również:

REKLAMA

REKLAMA