Rejestracja nowego motocykla. Krok po kroku

Podpowiemy ci jak szybko zarejestrować nowy motocykl. Nasz poradnik jest uniwersalny więc pomoże ci podczas rejestracji dowolnego nowego jednośladu - motoroweru, skutera, trójkołowca i motocykla klasy 125 cm3.

Rejestracja nowego motocykla shutterstock

Wreszcie nadszedł upragniony moment - kupiłeś w salonie pachnący świeżością motocykl. Zanim jednak wyjedziesz nim na drogę czeka cię wizyta w wydziale komunikacji i rejestracja. Chciałbyś mieć to jak najszybciej z głowy? Zacznij od skompletowania potrzebnych dokumentów!

Zobacz teżJak zarejestrować motocykl z zagranicy?

Rejestracja nowego motocykla 2019

 • Dowód własności
  To jeden z najważniejszych dokumentów potrzebnych do rejestracji motocykla. Dziwnie brzmiący dokument to nic innego jak faktura, którą dostajesz w salonie od dealera przy kupnie maszyny. Pilnuj jej jak oka w głowie, bo bez niej nie zarejestrujesz pojazdu! 

 • Świadectwa homologacji
  To dokument potwierdzający, że motocykl został dopuszczony do ruchu na terenie kraju. Świadectwo homologacji tak jak dowód zakupu (czyli fakturę) otrzymasz od sprzedawcy. Co ważne: nowe motocykle nie muszą przechodzić badania technicznego przez pierwsze 3 lata od daty pierwszej rejestracji.

 • Wniosek o rejestrację pojazdu
  Brzmi groźnie, ale to nic innego jak formularz upoważniający do rejestracji pojazdu. Jest dostępny na miejscu w każdym wydziale komunikacji. Rubryki wniosku dotyczą danych technicznych pojazdu (VIN, masa, typ, model moc i pojemność silnika, data produkcji) i twoich danych osobowych (imię, nazwisko, PESEL/NIP, adres). Papierek można wypełnić na miejscu lub pobrać go ze strony wydziału i wydrukować oraz wypełnić w domu.

 • Dokument tożsamości
  Bez niego również nic nie zdziałasz. Jeśli nie będziesz miał go ze sobą to urzędniczka odeśle cię z kwitkiem. Dla przypomnienia przypomnienia - dokument tożsamości to dowód osobisty lub paszport (a nie prawo jazdy!).

 • Wizyta w wydziale komunikacji
  Skompletowane dokumenty zabierz ze sobą do wydziału komunikacji w twoim powiecie. Nie wiesz gdzie znajduje się twój urząd? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w wyszukiwarce pod hasłem "wydział komunikacji TUTAJ WPISZ NAZWĘ MIASTA POWIATOWEGO". Nie chcesz czekać w kolejce? Wejdź na stronę urzędu i zarezerwuj termin wizyty.

  Na samą wizytę w urzędzie zarezerwuj sobie około 1 h.

  Ważne! Wniosek o rejestrację składa właściciel motocykla lub jego pełnomocnik. Tutaj znajdziesz formularz pełnomocnictwa.

 

REKLAMA

REKLAMA

Koszt rejestracji motocykla

Nowa tablica rejestracyjna
*tablica indywidualna - 581,50 zł
40 zł
Dowód rejestracyjny 54 zł
Miękki dowód 13,50 zł
Karta pojazdu 75 zł
Hologram na tablicę (naklejka) 12,50 zł
Opłata ewidencyjna 2 zł
Łączny koszt rejestracji nowego motocykla 197 zł

 

Rejestracja nowego motocykla kupionego w Polsce to łączny koszt 197 zł. Podana cena może się różnić w zależności od wydziału komunikacji w którym rejestrowany jest pojazd. Wyżej wymieniona kwota dotyczy rejestracji motocykla w powiecie wrocławskim. 

Zobacz również:
Z początkiem sezonu, na grupach i formach motocyklowych następuje prawdziwy wysyp postów o treści "zgubiłem tablicę rejestracyjną". Jak to się dzieje, że mimo tylu doświadczeń pokoleń motocyklistów wciąż popełniamy te same błędy?
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA