Rękawice na chłodne dni - test 2013

Żaden motocyklista nie lubi marznąć w łapki. A tu zima, niestety, ciągle trzyma. Jednak coraz więcej fanów dwóch kółek myśli o jeździe. Dlatego przetestowaliśmy 12 par ciepłych rękawic.

Co zrobić, by jeździć motocyklem mimo zimna? Ci, którzy znają się na rzeczy, twierdzą, że nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednio ubrani ludzie. A więc: ciepłe gacie, kufajka i porządne rękawice motocyklowe. Żeby była jasność: w Europie pojęcie zimowych rękawic motocyklowych to lekkie nadużycie, bo żadna z testowanych przez nas par nie spełni zadania, gdy na termometrze jest -10 czy -15o. Przyjmijmy więc, że tych 12 par nadaje się do jazdy do pierwszych przymrozków. 

Ocieplenie większości rękawic dało radę, niemniej w niektórych w temperaturach poniżej +10o podczas dłuższej jazdy marzły paluchy i kostniały dłonie. Jeśli o wodoszczelność chodzi, np. Rev’it i IXS nie wytrzymały próby wody. A przecież mokre dłonie marzną, zabierając całą radość z jazdy i szkodząc bezpieczeństwu (obsługa klamek).

Drugą ważną kwestią w teście było dopasowanie rękawicy do dłoni. Warstwa ocieplająca powoduje problemy z dopasowaniem: rękawice zdają się luźne. Na szczęście większość producentów popracowała nad tą kwestią, więc mimo grubych ociepleń i membran rękawice nie zsuwają się łatwo z dłoni i są dobrze dopasowane, dając odpowiednie wyczucie i chwyt kierownicy. Tylko Thermoboy i Hein Gericke odstają. Na drugim biegunie są Heldy i Vanucci, korzystające z technologii X-traFit i McFit, oraz Büse Scott i Rev’it. Ich dopasowanie dorównuje zwykłym rękawicom turystycznym.
Jedyne rękawice, w których możesz ruszyć na (krótką, ale jednak) przejażdżkę w prawdziwie zimowych warunkach, to Reusch Nordkapp. Tak uzbrojony możesz spokojnie szarpnąć się na krótkie latanie wkoło komina nawet w samym środku zimy.

Innym sposobem na zimowe śmiganie bike’em jest wyprawa w tropiki lub do Australii. Ale ani to łatwe, ani tanie przedsięwzięcie.

REKLAMA