Stare opony i akumulatory. Co z nimi zrobić, gdzie oddać, jak się pozbyć

Jak pozbyć się starych opon i akumulatorów, które zostają po samodzielnych wymianach? Nie można po prostu wyrzucić tych rzeczy do śmietnika, są to odpady, które podlegają szczególnym warunkom utylizacji.

opony Unsplash

Jeśli masz w zwyczaju wymieniać opony w warsztacie, problem utylizacji leży po stronie jego właściciela. W teorii powinien on przyjąć stare gumy, ale w praktyce nie ma on takiego obowiązku, więc nie będzie z tym problemu tylko tam, gdzie sprzedawane są opony motocyklowe. W punkcie, który handluje gumami do samochodów właścicielowi po prostu nie będzie opłacało się zabrać tych przeznaczonych do jednośladów.

Odebranie przez warsztat zużytej opony wiąże się także z opłatą, ustalaną indywidualnie przez każdy podmiot. Kwoty wahają się od 2,50 do nawet 10 zł za sztukę, dlatego przed wymianą warto spytać się o tę stawkę.

Stare opony można także oddać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK). Punkty takie znajdują się w każdej gminie, ale oddanie odpadów możliwe jest tylko tam, gdzie jesteś zameldowany. Plus – tutaj za przyjęcie opon nikt nie weźmie ani grosza. Przedsiębiorcy mogą skorzystać także z usług Centrum Utylizacji Opon, ale tutaj minimalna przyjmowana ilość to 100 sztuk.

Podobne regulacje dotyczą także akumulatorów. Tutaj jednak sytuacja jest jeszcze poważniejsza, ponieważ we współczesnych akumulatorach obecne są metale ciężkie i kwas siarkowy, z którymi kontakt może niebezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt. Zużyty akumulator najprościej oddać w punkcie sprzedaży kupując nowy. W ten sposób unika się kaucji w wysokości 30 zł. Podobnie jak opony, możesz oddać go także bezpłatnie w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Od czasu do czasu organizacje ekologiczne lub gminy organizują również zbiórki, podczas których możliwe jest nieodpłatne oddanie kłopotliwych odpadów, na przykład właśnie opon lub akumulatorów. Z całą pewnością nie warto ryzykować pozostawiania tego typu odpadów we wiatach śmietnikowych – grożą za to wysokie mandaty.

Przeczytaj także: śmierć baterii - co zrobić ze zużytym akumulatorem motocyklowym

Zobacz również:
Jeśli lubisz czasem dać w palnik, zdecydowanie omijaj Norwegię, za to w Albanii możesz czuć się bezpiecznie. W których jeszcze krajach obowiązują surowe kary, a które mają najwięcej fotoradarów?
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA