System BMW Street Air - wyższy poziom bezpieczeństwa

Street AIR to stworzony przez BMW Motorrad, niewymagający połączenia z motocyklem system bezpieczeństwa osobistego składający się z wyposażonej w poduszkę powietrzna kamizelki i kompatybilnej z nią kurtki.

 

Street AIR to indywidualny system bezpieczeństwa z poduszką powietrzną przeznaczony do użytku na motocyklach i skuterach bez konieczności fizycznego łączenia go z pojazdem. Street AIR może być stosowany zarówno przez motocyklistę jak i pasażera, a składa się z dwóch elementów: kamizelki Street AIR z poduszką powietrzną i kompatybilnej z nią kurtki motocyklowej BMW z wykończeniem API (Active Protection Inflatable).

 

BMW Motorrad

Chroniąca obojczyki, klatkę piersiowa i plecy  kamizelka Street AIR funkcjonuje tylko w połączeniu z kompatybilną z nią kurtką motocyklową BMW, z która jest połączona za pomocą zamków błyskawicznych (po bokach) i zatrzasków (przy karku i pod pachami). Elektronika wraz z głównym włącznikiem ulokowana jest na plecach. Za aktywację poduszek powietrznych odpowiadają trzy oznaczone strzałkami czujniki monitorujące sytuację podczas jazdy i reagujące w momencie rozpoznania zagrożenia.

 

 

Street AIR to wysoce zaawansowany technicznie system zapewniający zwiększone bezpieczeństwo pasywne. Wykrywa sytuacje niebezpieczne i w krytycznym momencie uruchamia poduszkę powietrzną. Jest identyczny z systemem Tech-Air Street Airbag firmy Alpinestars. Jest też: Inteligentny - specjalny algorytm aktywacji wykrywa zagrożenia wypadkowe i aktywuje system. Wydajny - chroni ramiona, obojczyki, klatkę piersiową i plecy. Szybki - przy silnych uderzeniach wyzwala się w czasie krótszym niż 30 -60 milisekund, a poduszkę napełnia w czasie 25 milisekund. Autonomiczny - nie potrzebuje połączenia z motocyklem, ani innych części montażowych. Niezawodny - system oraz sposób działania były intensywnie testowane zarówno podczas testów zderzeniowych, jak i w symulacjach. Ergonomiczny - poduszka powietrzna oferowana jest w różnych rozmiarach, dzięki temu jest wygodna w noszeniu i można ją dobrze dopasować do każdej sylwetki. Sprawdzony przez DEKRA - system Street AIR uzyskał certyfikat DEKRA dzięki spełnieniu najbardziej rygorystycznych norm.

 

BMW Motorrad

System Street AIR działa w połączeniu z tradycyjnymi protektorami kurtki i chroni w szczególności ramiona, obojczyki, klatkę piersiową i plecy. System zmniejsza ryzyko uderzenia kasku o obojczyk, a ramiona są dodatkowo chronione dzięki zastosowaniu ochraniaczy, co potwierdza certyfikacja wg aktualnie obowiązującej normy EN 1621.1 i przyszłej normy EN 1621.4.

 

 

System Street AIR stworzony został do użytku w ruchu drogowym oraz do jazdy terenowej z wyłączeniem wyścigów, zawodów i jazdy ekstremalnej. Noszony pod kompatybilną kurtką BMW jest całkowicie wodoszczelny i gotowy do użytku w każdych warunkach pogodowych (jego elektronika chroniona jest dodatkowo wytrzymałą i wodoodporną obudową).

Kamizelka aktywowana jest włącznikiem, zaś aktywacja systemu następuje po zapięciu przedniego zamka błyskawicznego kurtki (z czujnikiem). Status systemu, jego sprawność i poziom naładowania baterii sygnalizuje wskaźnik LED na lewym ramieniu kurtki.

 

BMW Motorrad
BMW Motorrad

 

W przypadku nagłego upadku system wyzwala się w czasie 30-60 milisekund. Gdy jednak krytyczna sytuacja rozwija się stopniowo, jest na bieżąco oceniana przez zaawansowany algorytm, który ocenia czy odpalić poduszkę powietrzną czy tego nie robić. Sama poduszka powietrzna napełnia się w przeciągu 25 milisekund i przez maksymalnie 85 milisekund daje pełną ochronę.

Co istotne, system aktywuje się tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. Dzięki temu, np. w wypadkach spowodowanych przez najechanie z tyłu z prędkością poniżej 20 km/h nie reaguje.

Ciężar kamizelki to około 2 kilogramy, na które składają się: moduł elektroniczny ze sterownikiem, trzema czujnikami i litowo jonowa baterią (zapewniającą do 25 godzin działania) oraz część pneumatyczna czyli generator gazu i poduszka powietrzna (o pojemności 11 litrów po napełnieniu). Większość tych elementów ulokowano na plecach kamizelki, a jako że jest to system autonomiczny nie ma potrzeby łączenia kamizelki z pojazdem.

Ważne! Po upadku bez wyjątków wymagane jest sprawdzenie kamizelki pod kątem ewentualnych uszkodzeń przez autoryzowanego dealera BMW.

Kamizelka Street AIR kompatybilna jest z dwoma modelami kurtek BMW Motorrad: StreetGuard AIR oraz Street AIR Dry.

StreetGuard AIR

StreetGuard AIR to profesjonalna kurtka motocyklowa o zwiększonym bezpieczeństwie pasywnym. Przystosowana do połączenia z kamizelką Street AIR, wyposażona w dodatkowe ochraniacze NP2 i z przykuwającym uwagę odblaskowym nadrukiem. Uszyta z trójwarstwowego laminatu, w którym wiatro i wodoodporna membrana BMW Climate oraz liczne wentylacje zapewniają komfort termiczny a warstwa zewnętrzna odporność na ścieranie. Zagrożone w razie upadku miejsca zostały wzmocnione, a na ramionach i łokciach znajdują się wyjmowane ochraniacze NP2. Całość uzupełnia zdejmowany, ocieplany kołnierz zintegrowany z kominiarką. Kurtka ma dwie kieszenie zewnętrzne, i cztery wodoodporne kieszenie wewnętrzne. Jest też zamek łączący kurtkę i spodnie.

 

BMW Motorrad

StreetGuard AIR bazuje na turystycznym modelu StreetGuard. Jest przygotowana do połączenia z kamizelką Street AIR. Nie ma ochraniacza pleców NP2 ani termicznej podpinki. Dostępna w kolorze antracytowym. Rozmiary: damskie 36–48, męskie 46–60

 

 

Street AIR Dry

Street AIR Dry to turystyczna kurtka enduro z wykończeniem API (Active Protection Inflatable) współpracująca z a kamizelką Street AIR. Uszyta jest z oddychającego materiału Cordura 500 i wyposażona w oddychającą wiatro- i wodoodporną membranę Z-Liner. Kurtkę wyposażono w długie, wentylacyjne zamki błyskawiczne na piersi i plecach otwierające także membranę. Co istotne, zamki klejono w taki sposób by po zamknięciu były wodoodporne. Oprócz kamizelki Street AIR za bezpieczeństwo odpowiadają ochraniacze NP2 na ramionach i łokciach, w opcji jest też ochraniacz pleców NP2. Miejsca narażone w razie upadku pokrywa dodatkowa warstwa materiału. Kurtka ma dwie wodoodporne, naszywane kieszenie z klapkami, dwie kieszenie na piersi, jedną na lewym rękawie i jedną w dolnej części pleców. Ma także odblaski na piersi, rękawach i plecach oraz zamek do połączenia ze spodniami.

 

BMW Motorrad
BMW Motorrad
BMW Motorrad

Street AIR Dry to wodoszczelna kurtka kompatybilna z kamizelką Street AIR. Kolory: czarny i szary. Rozmiary: damskie: 38-48, męskie 48-60. Wskaźnik LED na lewym ramieniu kurtki sygnalizuje status systemu Street AIR, m.in. sprawność działania i poziom naładowania baterii.