Turystyka: Nowa Funlandia 2002

Chciałbym podzielić się z czytelnikami MOTOCYKLA wrażeniami z rajdu, który odbyłem ze swoim przyjacielem Krzyśkiem Krukowiczem. Celem podróży była Nowa Fundlandia.

Jechaliśmy przez Quebec, Nowy Brunszwik, Nową Szkocję. Trasę powrotną obraliśmy przez północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Byliśmy m.in. w Maine, New Hampshire, Vermoncie oraz New Yorku. Nabiliśmy około 7500 kilometrów naszymi wysłużonymi motocyklami – Yamahą FJ 1200 i Hondą XL 600R, które spisywały się na piątkę. Jest to dowód na to, że w drogę można wyruszyć każdym sprzętem, byle był sprawny. Największym problemem był oczywiście czas, który musieliśmy podzielić na rajd i sprawy rodzinne. Dlatego dziennie pokonywaliśmy ponad 1000 km, licząc się z tym, że stracimy go nieco na promie pływającym pomiędzy Nową Szkocją a Nową Funldandią. Oprócz tego musieliśmy stanąć na łyk piwa w Quebec City, który zadziwia swoim europejskim wyglądem. Z prowincji Quebec wjechaliśmy do Nowego Brunszwiku, gdzie wzdłuż linii brzegowej Oceanu Atlantyckiego dotarliśmy do Nowej Szkocji. Te dwie prowincje Kanady zachwycają nieustającą walką oceanu z lądem.
Promem z Nowej Szkocji dopłynęliśmy do Nowej Fundlandii, gdzie z portowego miasteczka o francuskojęzycznej nazwie Port-aux-Basques wyruszyliśmy podziwiać tę ogromną wyspę. Po przejechaniu około 1100 km wśród twardej, czystej kanadyjskiej przyrody, odwiedzając część z licznych osad rybackich, dotarliśmy do stolicy tej prowincji St Johns. Czas był najwyższy, by ugościć się w jednym z barów z piwem w centrum miasta, gdzie wraz z tubylcami utrwalaliśmy dobre stosunki pomiędzy naszymi narodami.

W odróżnieniu od większości Kanady i USA, tu żyje się znacznie wolniej. Uśmiech i życzliwość towarzyszą nowofundlandczykom na co dzień, a to, jak wiemy, rzadkość na tym świecie. Napisałem to oczywiście w telegraficznym skrócie, gdyż wiem, że strony w MOTOCYKLU przeznaczone są dla ważniejszych spraw. Wiem równie ż, że MOTOCYKL i motocykl pozwolą każdemu poznać okolice, która go otacza.


Zobacz również:
REKLAMA