[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ

OCEŃ
3.8

Turystyka po Opolszczyźnie: pałace, zamki i wiatraki

Moją 233-kilometrową trasę dasz radę pokonać w 4–5 godzin, ale w pośpiechu nie poznasz specyfiki Opolszczyzny.

Podróż rozpocznij w Paczkowie. Ja wybrałem go ze względu na zachowane po dziś mury obronne i Muzeum Gazownictwa. Z Paczkowa bocznymi drogami śmignij przez Lubiatów, Kamiennik i Sarby do Grodkowa. Trud włożony w nawigację wynagrodzą ci bajkowe widoki i kręte drogi wiodące po wzgórzach, na których nie brak serpentyn! To przejazd przez krainę potężnych elektrowni wiatrowych stojących na wierzchołkach wzgórz. Tuż przed Grodkowem zbaczam ze szlaku (ok. 1 km) do Sulisławowa, by przyjrzeć się z bliska pierwszemu pałacowi z mojej listy. Mieści się tu hotel z restauracją, w której podają świetną kawę. Wypijesz ją, mając widok na malowniczy park. 

W Grodkowie wpadnij choć na chwilę do malowniczego rynku, po czym drogami nr 401 i 403 pojedź do Brzegu. Jeśli czas ci pozwoli, zwiedź tam Zamek Piastów Śląskich. Malownicze krużganki dziedzińca na pewno nasuną ci skojarzenia z tymi wawelskimi. Z Brzegu kieruj się drogą nr 94 na Opole, z której skręć na Lewin Brzeski. W ten sposób trafisz do krainy jezior i stawów.

REKLAMA

 

 

 

Trasa.

Najpiękniejsze i najbardziej kręte odcinki prowadzą po drogach lokalnych ,,białych”, spora część prowadzi po drogach lokalnych ,,żółtych”. Drogi krajowe tylko w razie konieczności. Trasa jest osiągalna dla wszelkiego typu motocykli. 

Pamiętaj.

Stan dróg jest różny – od bardzo dobrego do dostatecznego. Ich jakość niekoniecznie idzie w parze z rangą. Najpiękniejszy odcinek: Paczków – Lubiatów – Sarby – Grodków jest miejscami dziurawy i kręty. 

Co warto zobaczyć?
• Muzeum Gazownictwa w Paczkowie
• Wzgórza z wiatrakami między Paczkowem a Lipinkami • Pałac w Sulisławowie • Zamek Piastów Śląskich z muzeum w Brzegu • Zamek Rogów Opolski z parkiem przy rozlewisku Odry
• Najbardziej rozpoznawalny i najsłynniejszy pałac w Mosznej • Zamek w Otmuchowie z wieżą widokową w centrum miasta.

 

Tuż za Lewinem Brzeskim skręć na Niemodlin, gdzie znajduje się kolejny z mojej listy zamków. W jego warowni trwają prace, które mają przywrócić jej dawną świetność. Z Niemodlina wyjedź drogą nr 405, z której w Tułowicach Małych odbij na Skarbiszowice i Szydłów, by dalej drogą nr 429 udać się do Prószkowa. Ten odcinek wiedzie piękną krętą drogą biegnącą wśród lasów. Liczne ostre zakręty dadzą ci okazję wykazania się umiejętnościami i przeszlifowania podnóżków. W Prószkowie znajduje się kolejny zamek. Jego zwiedzenie jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu.

Jeśli potem pojedziesz drogą 429, a następnie krajową 45, trafisz do zamku w Rogowie Opolskim. Zamek otacza spory i bardzo malowniczy park, z którego zobaczysz okazałą panoramą na rozlewiska Odry, a w środku mieszczą się cenne zbiory biblioteczne.

Zamek w Niemojowie najpiękniej prezentuje się od strony stawów, przy których można zjeść rybkę. Muzeum Gazownictwa w Paczkowie. Odcinek między Paczkowem a Lipinkami zasłużył według mnie na miano krainy elektrowni wiatrowych. 

 

Każde z ponad 3000 urządzeń w Muzeum gazownictwa w Paczkowie jest napędzanych gazem.

Teraz czas na wisienkę na torcie: wizytę w baśniowym zamku w Mosznej. Dojedziesz tam drogą krajową nr 45, kierunek na Krapkowice, skąd odbijesz na czterystadziewiątkę. Zamek w Mosznej to 365 pomieszczeń oraz 99 wież i wieżyczek. Oprócz zamku znajdują się tu olbrzymi park, stadnina koni oraz palmiarnia, więc jeśli możesz, zaplanuj tam dłuższy postój.

Z Mosznej drogami 414 i 407 przez Łącznik i Korfantów pojedź do Nysy. Jeśli starczy ci sił i czasu, warte odwiedzenia są tamtejsze forty. Dzień ma się ku końcowi, więc przed tobą ostatnia atrakcja – Zamek Otmuchowski, który mieści się w centrum miasta. Z Nysy do Otmuchowa dojedziesz drogą krajową nr 46. W udostępnionym do zwiedzania tamtejszym zamku mieści się hotel. Nagrodą za wejście na wieżę będzie widok na Jezioro Otmuchowskie z jednej strony, a na Jezioro Nyskie z drugiej. Ta panorama będzie świetnym zakończeniem wyprawy.

zobacz galerię

Zobacz również:
Tak, tak, to wcale nie jest żart. 25 lat temu, w listopadzie 1994 roku, na rynku pojawił się pierwszy numer „Motocykla”. Przez tych 300 miesięcy świat przyspieszył, podobnie jak współczesne motocykle. Przez 2,5 dekady przygotowaliśmy dla Ciebie 299 numerów naszego magazynu.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij