[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
4.5

Turystyka po Opolszczyźnie: pałace, zamki i wiatraki

Moją 233-kilometrową trasę dasz radę pokonać w 4–5 godzin, ale w pośpiechu nie poznasz specyfiki Opolszczyzny.

Podróż rozpocznij w Paczkowie. Ja wybrałem go ze względu na zachowane po dziś mury obronne i Muzeum Gazownictwa. Z Paczkowa bocznymi drogami śmignij przez Lubiatów, Kamiennik i Sarby do Grodkowa. Trud włożony w nawigację wynagrodzą ci bajkowe widoki i kręte drogi wiodące po wzgórzach, na których nie brak serpentyn! To przejazd przez krainę potężnych elektrowni wiatrowych stojących na wierzchołkach wzgórz. Tuż przed Grodkowem zbaczam ze szlaku (ok. 1 km) do Sulisławowa, by przyjrzeć się z bliska pierwszemu pałacowi z mojej listy. Mieści się tu hotel z restauracją, w której podają świetną kawę. Wypijesz ją, mając widok na malowniczy park. 

W Grodkowie wpadnij choć na chwilę do malowniczego rynku, po czym drogami nr 401 i 403 pojedź do Brzegu. Jeśli czas ci pozwoli, zwiedź tam Zamek Piastów Śląskich. Malownicze krużganki dziedzińca na pewno nasuną ci skojarzenia z tymi wawelskimi. Z Brzegu kieruj się drogą nr 94 na Opole, z której skręć na Lewin Brzeski. W ten sposób trafisz do krainy jezior i stawów.

REKLAMA

 

 

 

Trasa.

Najpiękniejsze i najbardziej kręte odcinki prowadzą po drogach lokalnych ,,białych”, spora część prowadzi po drogach lokalnych ,,żółtych”. Drogi krajowe tylko w razie konieczności. Trasa jest osiągalna dla wszelkiego typu motocykli. 

Pamiętaj.

Stan dróg jest różny – od bardzo dobrego do dostatecznego. Ich jakość niekoniecznie idzie w parze z rangą. Najpiękniejszy odcinek: Paczków – Lubiatów – Sarby – Grodków jest miejscami dziurawy i kręty. 

Co warto zobaczyć?
• Muzeum Gazownictwa w Paczkowie
• Wzgórza z wiatrakami między Paczkowem a Lipinkami • Pałac w Sulisławowie • Zamek Piastów Śląskich z muzeum w Brzegu • Zamek Rogów Opolski z parkiem przy rozlewisku Odry
• Najbardziej rozpoznawalny i najsłynniejszy pałac w Mosznej • Zamek w Otmuchowie z wieżą widokową w centrum miasta.

 

Tuż za Lewinem Brzeskim skręć na Niemodlin, gdzie znajduje się kolejny z mojej listy zamków. W jego warowni trwają prace, które mają przywrócić jej dawną świetność. Z Niemodlina wyjedź drogą nr 405, z której w Tułowicach Małych odbij na Skarbiszowice i Szydłów, by dalej drogą nr 429 udać się do Prószkowa. Ten odcinek wiedzie piękną krętą drogą biegnącą wśród lasów. Liczne ostre zakręty dadzą ci okazję wykazania się umiejętnościami i przeszlifowania podnóżków. W Prószkowie znajduje się kolejny zamek. Jego zwiedzenie jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu.

Jeśli potem pojedziesz drogą 429, a następnie krajową 45, trafisz do zamku w Rogowie Opolskim. Zamek otacza spory i bardzo malowniczy park, z którego zobaczysz okazałą panoramą na rozlewiska Odry, a w środku mieszczą się cenne zbiory biblioteczne.

Zamek w Niemojowie najpiękniej prezentuje się od strony stawów, przy których można zjeść rybkę. Muzeum Gazownictwa w Paczkowie. Odcinek między Paczkowem a Lipinkami zasłużył według mnie na miano krainy elektrowni wiatrowych. 

 

Każde z ponad 3000 urządzeń w Muzeum gazownictwa w Paczkowie jest napędzanych gazem.

Teraz czas na wisienkę na torcie: wizytę w baśniowym zamku w Mosznej. Dojedziesz tam drogą krajową nr 45, kierunek na Krapkowice, skąd odbijesz na czterystadziewiątkę. Zamek w Mosznej to 365 pomieszczeń oraz 99 wież i wieżyczek. Oprócz zamku znajdują się tu olbrzymi park, stadnina koni oraz palmiarnia, więc jeśli możesz, zaplanuj tam dłuższy postój.

Z Mosznej drogami 414 i 407 przez Łącznik i Korfantów pojedź do Nysy. Jeśli starczy ci sił i czasu, warte odwiedzenia są tamtejsze forty. Dzień ma się ku końcowi, więc przed tobą ostatnia atrakcja – Zamek Otmuchowski, który mieści się w centrum miasta. Z Nysy do Otmuchowa dojedziesz drogą krajową nr 46. W udostępnionym do zwiedzania tamtejszym zamku mieści się hotel. Nagrodą za wejście na wieżę będzie widok na Jezioro Otmuchowskie z jednej strony, a na Jezioro Nyskie z drugiej. Ta panorama będzie świetnym zakończeniem wyprawy.

zobacz galerię

Zobacz również:
Przedmioty toczące się pod górę, zaprzeczając prawu grawitacji, muzeum, do którego można wpaść na browar... – takie i inne atrakcje oferują okolice Żywca.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA