Turystyka weekendowa: Na północ od Łodzi

Plan na weekend mamy prosty: co nieco pozwiedzać i odpocząć. Może to mało ambitne, ale po pierwsze mamy do dyspozycji tylko weekend, a po drugie tak lubimy.

Turystyka weekendowa: Na północ od Łodzi
Ceglany zamek rodziny Oporowskich w Oporowie zbudowano w pierwszej połowie XV wieku.

Jest nas dwoje, dosiadających Hondy CBR. Zaczynamy w Łodzi, z której trasą 702 wyjeżdżamy na Kutno. Po drodze mamy Piątek, w którym się zatrzymujemy, bo przecież nie możemy ominąć miejscowości będącej geometrycznym środkiem Polski. W Kutnie szukamy drogi na Oporów. Najlepsza jest nr 92 na Łowicz.

W Oporowie zwiedzamy muzeum i zamek rodu Oporowskich. Miejscowość mała, ale walczy o turystów, co widać po cenie biletu za zwiedzanie zamku: 8 zł. Po odpoczynku wracamy na trasę 92 i prujemy w kierunku Arkadii. Tutaj chcemy zwiedzić park, ogród romantyczny założony przez Helenę Radziwiłłową oraz wszystkie jego zabytki: świątynię Diany, akwedukt, Mur z Hermami czy łuk kamienny. Nasz arkadyjski spacer trwa około 2 godzin, ale można i warto spędzić tu cały dzień.

Jakieś 7 km od Arkadii znajduje się zamek w Nieborowie – dawna siedziba Radziwiłłów. Kolejne 2-3 godziny to zwiedzanie zamku wraz z otaczającym go parkiem. Z Nieborowa ruszamy w kierunku Skierniewic i dalej do Rawy Mazowieckiej, aby zwiedzić ruiny zamku książąt mazowieckich z XIV wieku. Niestety, oglądamy je tylko z zewnątrz, bo basztę można zwiedzać w godz. 11-15.

Tylko około 45 km dalej są Smar dzewice, leżące nad Zalewem Sulejowskim. Żeby tam dotrzeć, jedziemy na Toma szów Mazowiecki.

Droga jest super – w głównej mierze S8. Po trasie, ale za Tomaszowem, zatrzymujemy się przy Grotach Nagórzyckich. Są to jaskinie pozostałe po kopalni piasku. Zwiedzanie zajmuje około 40 minut i kosztuje ledwie 4 zł, ale wrażenia są niezapomniane. Do Smardzewic, w których mamy nocleg, docieramy dość wcześnie.

Rozpakowujemy się, biegniemy coś zjeść, a potem jesteśmy gotowi na długi spacer brzegiem zalewu i na wejście na tamę, skąd niczym zamurowani podziwiamy, jak zachodzące słońce chowa się w wodzie. Chciałoby się zatrzymać nad zalewem dłużej, aby pospacerować, popływać rowerem wodnym czy łódką lub np. wybrać się na wycieczkę po Sulejowskim Parku Krajobrazowym. Ale przecież mamy do dyspozycji tylko weekend.

Niedzielnym rankiem ruszamy do oddalonego o około 30 km Opoczna (do wyboru: drogi nr 713 lub 12). Ciągną nas tam zamek i muzeum z XIV wieku. Dajemy tam sobie po żółtej kartce, bo w niedziele jest nieczynne(!), czego wcześniej nie sprawdziliśmy. W tej sytuacji śmigamy do Drzewicy – miejscowości leżącej o około 18 km od Opoczna, do której dojeżdżamy dość krętymi drogami. Ruiny tamtejszego zamku widać z daleka.

Następny na naszej trasie jest oddalony o około 80 km Piotrków Trybunalski. Żeby do niego dotrzeć, najpierw wracamy do Opoczna, aby potem trasą nr 12 machnąć się na Piotrków. Jest gorąco, więc w Sulejowie robimy krótką przerwę. Tym bardziej że pragnienie dopada również naszego rumaka. W Piotrkowie zatrzymujemy się na placu Zamkowym 4, aby zwiedzić zamek królewski z XVI wieku. Tym razem mamy szczęście – do muzeum dzisiaj jest wstęp wolny, należy tylko wpisać się na listę odwiedzających.

 

A potem to już prosta droga do Łodzi (tylko 50 km). Szosa jest dobra, więc mkniemy jak burza. Ostatni przystanek robimy w Kruszowie, gdzie wstępujemy do oberży „Złoty Młyn”. Serwowane tam porcje są gigantyczne, ale nam, wygłodzonym podróżnikom, to pasuje! Motocykliści dostają tam rabaty! Po drodze korki, że słów brak. Nas to jednak nie dotyczy.

Co, gdzie i dlaczego?
Długość wyjazdu: ok. 380 km
Czas: 2 dni
Trasa: malownicza, w głównej mierze wśród lasów i pól. Przydadzą się mapa i GPS.
Drogi: głównie asfalty, sporo mijanek i robót drogowych. Drogi miejscami bardzo dobre, a niekiedy przeciętne. Parę odcinków było wąskich i z koleinami.
Co warto zobaczyć:
• zamek w Oporowie
• park w Arkadii
• zamek w Nieborowie
• Groty Nagórzyckie
• Zalew Sulejowski
• ruiny zamku w Drzewicy

REKLAMA