[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ

OCEŃ
5.0

Wizyta w fabryce kasków SMK - Europa w Indiach

Produkująca kaski firma Studds od 45 lat działa na rynku indyjskim. Teraz chce wbić się na europejski rynek z nową marką – SMK. Odwiedziłem ich fabrykę w Indiach i...

Kaski SMK Wizyta w fabryce kasków SMK

Indie to motocyklowa potęga. Po tamtejszych drogach jeździ 160 milionów jednośladów, codziennie sprzedaje się ich około 50 000 (statystyki z 2017 r.) Każdy motocyklista musi mieć kask (ciekawostka: pasażerów ten obowiązek nie dotyczy), więc producenci garnków mają ogromne pole do popisu. Kto wstrzeli się w gusty i potrzeby choć części z tej rzeszy ludzi, ma szansę na złoty interes. Siedzibę właśnie takiej firmy odwiedziłem, by sprawdzić, co ma do zaproponowania.

Firma Studds, bo o niej mowa, istnieje od 45 lat i chwali się, że jest jednym z największych producentów kasków na świecie. Nie słyszałeś o niej? Nic dziwnego, bo dotychczas działała tylko w Indiach. Liczby imponują – produkcja wynosi obecnie 20 000 kasków dziennie, co daje roczny wynik (2017 r.) na poziomie 5 500 000 garnków. Powstają one w dwóch fabrykach w miejscowości Faridabad. 1800 pracowników tłucze tam kaski dzień i noc na trzy zmiany. W budowie są kolejne dwie fabryki. Sidharth Khurana, prezes Studdsa, po przejęciu biznesu po ojcu stworzył nową markę – SMK, którą chce wypuścić na szersze wody.

REKLAMA
Formy przygotowują automatyczne frezarki CNC, jednak wszelkie poprawki i cały proces przygotowania do produkcji to prace ręczne. / Wizyta w fabryce kasków SMK zadziwiają precyzja i staranność, z jaką są wykonywane kaski SMK. Hin­du­som nieco brakuje zaplecza technologicznego, ale jeśli będą się rozwijać w tym tempie, to kto wie... / Wizyta w fabryce kasków SMK

Zaskocz mnie

Nasze, tzn. europejskie standardy dotyczące bezpieczeństwa, komfortu oraz jakości znacząco różnią się od potrzeb i wymagań hinduskiego motocyklisty. My w Europie chcemy, żeby było bezpiecznie, wygodnie i stylowo. Dlatego aby sprostać wymaganiom firma Studds mocno inwestuje w urządzenia do produkcji. W fabrykach pojawiły się automatyczne frezarki do precyzyjnego wytwarzania form, laserowe wyrzynarki do wycinania elementów wyściółki, profesjonalne lakiernie, maszyny do nanoszenia powłok antifog na wizjery, tłocznie i prasy do wytwarzania skorup i drobnych elementów itp. Efekt: gdy wszedłem do hali produkcyjnej, zobaczyłem, że przy produkcji kasków SMK stosuje się standardy znane z zakładów renomowanych marek. Mimo że BHP traktują tam mocno po łebkach (pracownicy noszą zwykłe ciuchy i trampki), do kwestii dotyczących produkcji kasków podchodzą bardzo serio.

REKLAMA

REKLAMA

Firma ma własny dział Research & Development, który używając programów typu Auto-CAD projektuje kaski. Są też szwalnia i osobna hala do ręcznego nanoszenia grafik, a także hala montażowa, w której zręczne ręce składają wszystko w całość. Na końcu każdej linii znajdują się stanowiska do kontroli jakości. Z tym że o ile w przypadku kasków Studds na rynek indyjski przymyka się oko na pewne niedoskonałości, o tyle w przypadku linii SMK sprawa jest traktowana poważnie. W efekcie, kiedy wziąłem kask SMK do ręki, byłem zaskoczony. Wszystko było starannie spasowane, a jego wygląd nie dawał powodów do wstydu: ładne i porządne wykonanie.

REKLAMA
Firma Studds produkuje też kaski na zlecenie takich producentów, jak Honda czy Suzuki, oczywiście z przeznaczeniem na Indie. / Wizyta w fabryce kasków SMK Granulowany ABS – z tych ziarenek powstają skorupy kasków SMK. / Wizyta w fabryce kasków SMK

Firma ma laboratorium do testowania poziomu bezpieczeństwa, tak by kaski spełniały wymagania wszelkich możliwych norm i homologacji, np. europejską homologację ECE 22.05 czy amerykański DOT. Gdy dowiedziałem się, jakie rozwiązania są wykorzystywane w kaskach SMK, byłem pod wrażeniem. Jest zmienna twardość wypełnienia EPS, są różne wielkości skorupy dla różnych rozmiarów, wizjer z powłoką antifog i antiscratch, blenda z filtrem UV. Jest i oryginalny pinlock, i hipoalergiczna, wyciągana do prania wyściółka, i przygotowanie pod interkomy Bluetooth. Całkiem niezłe wyposażenie jak na kask za około cztery stówki. Na razie skorupy są wykonane z ABS-u, ale w niedalekiej przyszłości firma ma rozpocząć prace nad kaskami z kompozytów.

Grafika jest naklejana ręcznie w specjalnym warsztacie. To kalkomanie przyklejane na mokro. / Wizyta w fabryce kasków SMK Kaski SMK dotąd trafiały tylko na indyjski rynek, ale firma właśnie rozpoczęła ekspansję na Europę. Na szczęście nie za sprawą takich pojazdów. / Wizyta w fabryce kasków SMK

REKLAMA

Wyściółki i paski są obszywane ręcznie, a półprodukty przygotowywane maszynowo. / Wizyta w fabryce kasków SMK Piłka golfowa – znasz ten kask? Firma Studds jeszcze w latach 90. odkupiła od Schubertha wzór Speed z 1984 r. Wciąż jest w ofercie na indyjskim rynku! / Wizyta w fabryce kasków SMK
Fabryki Studds produkują 20 000 kasków dziennie. Za rok ta liczba ma się podwoić.

Modlitwa o ciszę

Aby sprawdzić, o co chodzi z SMK, wsiadłem na moto i w kasku Twister na głowie pokonałem 150 km po indyjskich drogach. Aerodynamika kasku jest dobra, a wentylacja nawet zbyt wydajna. Przyciski wentylacji, mechanizm wizjera czy blendy pracowały dobrze. Trochę do życzenia pozostawiło dopasowanie (boki uwierały nieco w uszach), ponadto pinlock jest nieco za mały w stosunku do wizjera, ale nie paruje. Dopracowania wymaga dopasowanie szyby do uszczelki oraz poziom hałasu, choć – jak mówił odpowiedzialny za markę Francesco Funaioli – takie było zamierzenie: w Indiach musisz słyszeć, co dzieje się wokół. Efekt: po 100 km miałem dosyć wszechobecnego trąbienia i modliłem się do Kryszny o ciszę.

SMK nie konkuruje z markami premium, niemniej bez problemu może stawać w szranki z takimi producentami, jak LS2. A jeśli tempo rozwoju firmy będzie rzeczywiście tak szybkie, jak się zapowiada, to kto wie... Kaski SMK znajdziesz w ofercie Inter Motors/I'm Ready (imready.eu).

Fabryka SMK ma własne maszyny do testów bezpieczeństwa. Dzieki temu Hindusi mogą spełnić normy wszelkich możliwych homologacji. / Wizyta w fabryce kasków SMK NA TAŚMIE sportowe kaski SMK Twister. Zarówno pod względem grafiki, jak i wykonania nie ma wstydu.  / Wizyta w fabryce kasków SMK

zobacz galerię

Zobacz również:
Tak, tak, to wcale nie jest żart. 25 lat temu, w listopadzie 1994 roku, na rynku pojawił się pierwszy numer „Motocykla”. Przez tych 300 miesięcy świat przyspieszył, podobnie jak współczesne motocykle. Przez 2,5 dekady przygotowaliśmy dla Ciebie 299 numerów naszego magazynu.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij