Wyspa Uznam

Przygraniczna lokalizacja Szczecina zachęca do zwiedzenia kawałka niemieckiego wybrzeża Bałtyku. Niedowiarki mogą sprawdzić, czy drogi są tam rzeczywiście równe jak stół.
Ahlbeck. Zabytkowe molo to jedna z atrakcji tego zadbanego nadbałtyckiegomiasteczka.

Plan weekendowego wypadu zakładał poznanie wyspy Uznam, której większa część należy do Niemiec, a mniejsza do Polski. Oprócz znajdujących się na wyspie eleganckich kurortów nadmorskich, celem jest również muzeum z rakietami V2, pamiętającymi czasy Hitlera. W drogę…

Zmierzamy w stronę przejścia granicznego w Lubieszynie. O bliskości granicy informują spora liczba straganów z dosłownie wszystkim, co da się sprzedać, i kolejki na stacjach benzynowych. Po minięciu pustych budynków straży granicznej pierwszy postój robimy po 70 km – w miasteczku Ueckermünde nad Zalewem Szczecińskim. Oprócz mariny i plaży z kąpieliskiem, ma do zaoferowania zadbaną starówkę z Zamkiem Pomorskim. Turyści ze Szczecina upodobali sobie ogród zoologiczny z ponad 400 zwierzętami. Po kolejnych 80 km docieramy do mostu, który łączy stały ląd z wyspą Uznam. „Brama na wyspę” w miejscowości Wolgast robi wrażenie: jest to największy most zwodzony w Europie. Pierwszą atrakcją na wyspie jest dla nas farma motyli w Trassenheide. Wśród tropikalnej roślinności można z bliska przyjrzeć się wielu gatunkom owadów. Ekwipunek motocyklowy warto zostawić u bileterek, bo w środku panują amazońskie warunki.

 
turystyka-podroze-wyspa-uznam-01.jpg
W Peenemünde podczas II wojny pracowano nad nowymi sposobami zawładnięcia światem

Potem jedziemy na zachodni kraniec wyspy – do Peenemünde. Wojskowy Ośrodek Badawczy w tym mieście był w latach 1936-1945 jednym z najnowocześniejszych centrów technologii na świecie. W 1942 r. wystrzelono tutaj w kosmos pierwszą na świecie rakietę. Testowano tu również V1 i V2 – pociski o rewolucyjnej technice, które miały służyć jednemu celowi: zdobyciu przez III Rzeszę militarnej przewagi nad światem.

Dzień kończymy w cesarskich kurortach Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin, leżących nad niemieckim Bałtykiem, tuż przy granicy z Polską. Miejscowości te są ze sobą połączone 10-kilometrową promenadą. Ich przydomek „cesarskie” wziął się stąd, iż w XIX w. były modnymi miasteczkami kąpieliskowymi, w których często gościła arystokracja. Wciąż zachwycają imponujące i zadbane wille oraz hotele, szerokie plaże i mola, którymi dysponują wszystkie miejscowści. Najciekawsze, bo zabytkowe, ma Ahlbeck, aż półkilometrowe – Heringsdorf.

Ze względu na wysokie ceny po stronie niemieckiej noc spędzamy w oddalonym o zaledwie 5 km Świnoujściu. Rozpiętość cenowa i jakościowa noclegów w tym mieście jest duża, ale można znaleźć porządny pokój w willi za rozsądną cenę. W sezonie nie obejdzie się bez wcześniejszej rezerwacji. Świnoujście próbuje konkurować z niemieckimi rozłożyło się wiele kawiarni, ogródków piwnych, hoteli. Warto odwiedzić symbol miasta – stawę Młyny – znak nawigacyjny w formie wiatraka usytuowany na końcu falochronu. Jeszcze większe wrażenie robią przepływające tuż obok promy do Skandynawii. Spragnionym militariów Świnoujście oferuje nadbrzeżne forty – Gerharda i Anioła. My przeprawiamy się promem na stały ląd.

Opuszczamy wyspę Uznam. Zjeżdżamy z drogi nr 3, która prowadzi w stronę Szczecina, skręcamy na Międzyzdroje. Kto nie zdążył wypić kawy w Świnoujściu, może to zrobić w Międzyzdrojach. Idealne do tego miejsce jest w letnim kurorcie przy molo, niedaleko Alei Gwiazd. Tym razem odpuszczamy i jedziemy do żubrów. Rezerwat tych zwierząt mieści się kilometr od Międzyzdrojów. Nie polecam osobom, które mają niewygodne buty, bo do obozowiska jest sporo do przejścia piechotą. Kawałek dalej zatrzymujemy się przy wzgórzu Gosań, by po wspinaczce podziwiać panoramę Morza Bałtyckiego.

 
turystyka-podroze-wyspa-uznam-06.jpg
turystyka-podroze-wyspa-uznam-05.jpg

Wolgast. Most nad cieśniną Peenestrom łączywyspę Uznam ze stałym lądem.
Stawa Młyny – jeden z najbardziej charakterystycznychelementów Świnoujścia.

Nasyceni widokami, połykamy kilometry atrakcyjnych łuków drogi, przejeżdżając obok pola golfowego. Przed Międzywodziem skręcamy na Unin, jadąc wzdłuż Zalewu Kamieńskiego, aż do Wolina. Tu kończy się sielanka: czas wjechać na ruchliwą „trójkę” i wrócić do Szczecina.

turystyka-podroze-wyspa-uznam-04.jpg

turystyka-podroze-wyspa-uznam-03.jpg

Tereny nadmorskie wyspy Uznam są ciekawe i godne polecenia. Po stronie niemieckiej faktycznie znajdziemy gładkie i równe asfalty. Śmiało możemy wjeżdżać na kratki studzienek kanalizacyjnych, bo są one idealnie na równi z nawierzchnią. Do tego pieczołowicie zadbane skwery, promenady, wręcz pedantycznie utrzymane w ładzie miejscowości. Polska część wyspy wcale nie jest gorsza pod względem atrakcyjności, a wąskie boczne drogi są bardziej kręte, więc dają więcej frajdy podczas wyjazdów.

Zobacz również:
REKLAMA