Zdałem prawo jazdy na motocykl. Czy mogę jeździć bez dokumentu?

Zdałeś egzamin na prawo jazdy kategorii A, A1, A2 lub AM? Lepiej wstrzymaj się z jazdą do momentu odbioru dokumentu. Co grozi za jazdę motocyklem po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, ale przed odebraniem dokumentu?

Prawo jazdy na motocykl Motor-Presse Polska

Nerwy, stres i setki wydanych złotych. Wreszcie nadszedł upragniony moment - zdałeś egzamin na prawo jazdy kategorii "A"! Z uśmiechem na twarzy pędzisz do urzędu. Na miejscu od urzędnika dowiadujesz się, że na odbiór plastiku musisz poczekać... aż 2 tygodnie. Twoja twarz zmienia kolor na zielony, a chwilę później na bordowy. Miałeś nadzieję, że wskoczysz na upragnioną maszynę znacznie wcześniej! Zaczynasz kombinować. Wewnętrzny głos podpowiada ci, że przecież potrafisz jeździć, znasz przepisy ruchu drogowego i przed chwilą zdałeś egzamin. Wsiadasz na sprzęt i zatrzymuje cię policja. Koniec żartów, proszę pana. Zaczynają się schody.

Czy można prowadzić motocykl po zdanym egzaminie, ale przed wydaniem prawa jazdy?

Zdany egzamin na prawo jazdy wcale nie oznacza, że możesz legalnie jeździć motocyklem. Osoba która zdała testy w WORDzie otrzymuje uprawnienia dopiero w momencie gdy urzędnik w wydziale komunikacji wklepie informacje o zdanym egzaminie do systemu CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców).

Kiedy prawo jazdy jest w systemie?

Gdy dana osoba zda egzamin państwowy z części praktycznej Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego przesyła informacje do urzędu. Prawda jest taka, że nie wiadomo kiedy dokładnie informacja trafi do urzędu i kiedy urzędnik wpisze twoje dane to systemu CEPiK. Naszym zdaniem lepiej poczekać kilka dni na odbiór dokumentu i mieć 100% pewności, że dane są w systemie, niż nabawić się kłopotów.

 

REKLAMA

REKLAMA

Czym grozi jazda motocyklem bez prawa jazdy?

Wsiadając na motocykl od razu po zdanym egzaminie (przed odebraniem dokumentu) narażasz się na mandat. Policjant ma prawo wlepić ci karę w wysokości 500 zł lub 300 zł - w momencie gdy masz uprawnienia do kierowania innym pojazdem (czyli np. jedziesz motocyklem, a masz prawko kat. AM). Do tego dochodzi jeszcze koszt odholowania motocykla (ok. 300 zł). W przypadku skierowania sprawy do sądu górny pułap grzywny rośnie nawet do 5000 zł. Sędzia może dodatkowo orzec zakaz prowadzenia pojazdów. Podsumowując: jeśli w bazie nie ma informacji o tym, że przyznano ci uprawnienia do kierowania motocyklem to w świetle prawa ich nie masz (mimo zdanego egzaminu).

Art. 94. § 1.
Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny.
...
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Jest też druga opcja. Jeżeli urzędnicy zdążyli cię wpisać do bazy danych CEPiK to policjant w trakcie kontroli sprawdzi system i wystawi ci mandat w wysokości do 250 zł, czyli potraktuje cię tak jakbyś zapomniał dokumentu w domu. 

Art. 95.
Kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

 

REKLAMA

Kolizja bez prawa jazdy 2019

Jeżeli dojdzie do kolizji, a danych o tym, że zdałeś prawko nie ma w CEPiK-u możesz nabawić się sporych kłopotów. Zostaniesz obarczony winą bez względu na to czy masz opłaconą polisę OC i kto był sprawcą wypadku bo prowadziłeś pojazd bez wymaganych uprawnień. Ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu pieniądze, ale zwróci się do ciebie o ich zwrot. W najgorszym wypadku, gdy poszkodowany doznał obrażeń, kara może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. 

Zobacz również:
Policjant ma prawo usiąść za kierownicą twojego motocykla. Przepisy dokładnie określają jednak w jakich sytuacjach ma do tego prawo.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA