Zgłoszenie sprzedaży pojazdu. Czy trzeba, jak to zrobić przez internet, jaki termin?

60-dniowy termin zgłoszenia transakcji sprzedaży obowiązuje nie tylko kiedy kupujesz pojazd. Jeśli go sprzedajesz, również masz obowiązek zgłosić ten fakt w ciągu 30 dni. W innym przypadku grozi ci dotkliwy mandat – nawet 1000 zł.

sprzedaz motocykla MPP
  • Sprzedając pojazd, musisz zgłosić ten fakt - tak samo jak wtedy, gdy go kupujesz.
  • Nie trzeba tego robić osobiście - wystarczy procedura online.
  • Kara za niezgłoszenie sprzedaży to nawet 1000 zł.

REKLAMA

REKLAMA

W ubiegłym roku sporo zamieszania wywołał przepis, w myśl którego nabywca pojazdu miał obowiązek zgłoszenia kupna w ciągu 30 dni. Wiele osób mylnie interpretowało ten zapis jako obowiązek rejestracji pojazdu w tym terminie, co powodowało w urzędach gigantyczne kolejki. Sytuację pogorszył dodatkowo fakt lockdownu, co w efekcie zmusiło rządzących do wydłużenia terminu zgłoszenia do 180 dni. Z początkiem lipca termin skrócono do 60 dni.

W związku z tym przepisem warto zdać sobie sprawę z dwóch rzeczy. Po pierwsze przepis zobowiązuje obie strony transakcji do jej zgłoszenia, co oznacza, że zarówno kupujący, jak i sprzedający mają obowiązek poinformować urząd o zawartej transakcji. Po drugie – obowiązek poinformowania urzędu nie oznacza konieczności rejestracji pojazdu w tym terminie. Nabywca musi tego dokonać najpóźniej 30 dni po zgłoszeniu faktu nabycia.

Wielu kupujących zapomina jednak o tym, że i na nich ciąży obowiązek zgłoszenia zbycia pojazdu w stosownym urzędzie. Nie jest to zresztą nowość – przepis mówiący o tym, że sprzedaż pojazdu należy zgłosić obowiązuje od lat. Od niedawna jednak istnieje możliwość wykonania tej operacji bez konieczności osobistej wizyty w urzędzie.

Zgłoszenie zbycia pojazdu przez internet

Aby zgłosić sprzedaż pojazdu online, trzeba skorzystać z profilu zaufanego. Na specjalnej stronie rządowej wystarczy wypełnić kolejne karty kwestionariusza - wybrać opcję zbycia pojazdu, następnie zalogować się przez profil zaufany, wpisać dane nabywcy i uzupełnić pola dotyczące danych osobowych nabywcy. Twoje dane będą pobrane automatycznie z Profilu Zaufanego. Kolejnym krokiem jest załączenie skanu umowy sprzedaży – może być dobrej jakości zdjęcie dokumentu. Na koniec wystarczy podpisać się podpisem elektronicznym lub certyfikatem kwalifikowanym i gotowe.

Zgłoszenie zbycia pojazdu do ubezpieczyciela

Inaczej niż w przypadku urzędu, ubezpieczyciel wymaga, by zgłosić sprzedaż w ciągu 14 dni. Wielu ubezpieczycieli także oferuje możliwość zgłoszenia sprzedaży online, w dodatku przejście tej procedury jest znacznie prostsze niż w przypadku platformy rządowej. Warto o tym pamiętać, bo w razie niedopełnienia obowiązku, ubezpieczyciel może przedłużyć automatycznie umowę na kolejny rok i wezwać cię do uregulowania nieopłaconej składki.

Przeczytaj także: zgłoszenie zakupu pojazdu przez internet.

Zobacz również:
Kolizja z kierowcą, który nie ma przy sobie dokumentów to spory stres. Wielu z nas natychmiast wzywa policję, by potem długo na nią czekać. Tymczasem wszystkie dane można łatwo sprawdzić, wystarczy smartfon.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA