Kalendarz imprez

MotoGP - kalendarz imprez 2022

panel organizatora zgłoś swoją imprezę

Motocyklowe Mistrzostwa Świata MotoGP

MotoGP to najwyższa klasa wyścigów motocyklowych na świecie. Grand Prix MotoGP, a także niższych klas wyścigowych Moto3 oraz Moto2 odbywają się na legendarnych torach wyścigowych na całym świecie. Cały sezon motocyklowych mistrzostw świata Grand Prix liczy 20 rund (w zależności od ustaleń kalendarza). Zawodnicy MotoGP ściagają się na motocyklach prototypowych, budowanych specjalnie na potrzeby tych wyścigów przez największych producentów motocykli takich jak Ducati, Yamaha, Honda, Aprilia, Suzuki oraz KTM – na podobnej zasadzie jak w samochodowej Formule 1.

Motocykle MotoGP to maszyny o pojemności 1000 cm3 i mocy nawet ponad 250 KM, wyposażone w najnowsze systemy elektroniczne, a także rozwiązania których nie spotkasz w cywilnych motocyklach. Najszybsze motocykle klasy MotoGP osiągają prędkość maksymalną przekraczającą 360 km/h, a kąt złożenia w zakrętach sięga nawet 65o!
MotoGP to swoisty poligon doświadczalny dla producentów, bowiem systemy i nowinki techniczne, które pojawiają się w motocyklach wyścigowych MotoGP (np. quickshifter, karbonowe owiewki, aerodynamiczne winglety, kontrola trakcji) często trafiają później do motocykli sportowych (i nie tylko), które możesz kupić.

Moto2 to średnia kategoria wyścigów Grand Prix, gdzie zawodnicy ścigają się na motocyklach wyposażonych w silniki Triumpha (trzycylindrowce o pojemności 765 cm3 z Triumpha Street Triple) o mocy około 140 KM, mogące osiągnąć prędkość maksymalną około 290 km/h.

Moto3 to najniższa kategoria wyścigowa Grand Prix i właściwie brama dla szybkich młodych zawodników debiutujących w mistrzostwach świata. Motocykle Moto3 to maszyny z czterosuwowym silnikiem o pojemności 250 cm3 i mocy około 60-65 KM mogące rozpędzić się do około 250 km/h.

Wyścigi MotoGP możesz oglądać za pośrednictwem MotoGP VideoPass, lub na kanałach Polsat Sport i na platformie Polsat Go.