1,5 metra odstępu od jednośladu. Komisje sejmowe zajmą się projektem zmian

Projekt zakładający poprawę bezpieczeństwa kierowców jednośladów trafił do prac w komisjach sejmowych. Najważniejszą z proponowanych zmian jest zwiększenie minimalnego odstępu od wyprzedzanego roweru lub motocykla.

wyprzedzanie Unsplash
  • 1,5 metra - taki minimalny odstęp od wyprzedzanego jednośladu proponują posłowie KO.
  • Na przepisie tym skorzystaliby głównie kierowcy rowerów i motorowerów.
  • Projekt zmian trafił do prac w komisjach sejmowych.

Autorem projektu zmian jest grupa posłów Koalicji Obywatelskiej. W przygotowanym dokumencie mowa o zwiększeniu minimalnej odległości, jaką musiałby zachować kierowca wyprzedzający jednoślad z 1 metra do 1,5 metra.

Art. 24 ust. 2 Prawa o Ruchu Drogowym uzyskałby brzmienie:

Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1,5 m.

Zgodnie z obowiązującymi dziś przepisami kierujący, podczas wyprzedzania roweru, motocykla lub motoroweru, ma obowiązek zachować minimalną odległość 1 metra. Zdaniem posłów przepis ten mocno się zestarzał – panujący dziś ogromny ruch i fakt, że pojazdy poruszają się z większymi niż dawniej prędkościami powoduje, że dystans 1 metra jest niewystarczający, szczególnie w odniesieniu do wyprzedzanych rowerzystów.

Posłowie uzasadniają swoją propozycję również tym, że większość kierowców porusza się z prędkością o 10 lub 20 km/h wyższą niż dozwolona, co przy wymaganej dziś odległości od wyprzedzanych jednośladów powoduje często niebezpieczne dla ich kierowców sytuacje. Jak przykład podano wyprzedzanie "na gazetę", czyli w minimalnej odległości od jednośladu. Do zdarzeń takich dochodzić ma najczęściej podczas wyprzedzania i wymijania na wąskich drogach.

Projekt nowelizacji Prawa o Ruchu Drogowym trafił do prac w komisjach sejmowych. Ich członkowie będą badać teraz zasadność proponowanych zmian i możliwości ich wprowadzenia. Kolejnym krokiem może być przedstawienie gotowej nowelizacji pod głosowanie w Sejmie. Kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać? W najlepszym razie pod koniec tego roku.

Przeczytaj także: niebezpieczna piątka - najczęstsze przyczyny wypadków motocyklowych

Zobacz również:
REKLAMA