25 km/h po centrum stolicy, na szczęście nie w Polsce. Na razie

15 mil na godzinę – z taką prędkością poruszać się będą już wkrótce kierowcy na terenie ścisłego centrum Londynu. Projekt to eksperyment, ale z wszelkimi widokami na wprowadzenie na stałe.

London Unsplash

Nie milkną echa niedawnej rezolucji Parlamentu Europejskiego, która rekomenduje wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30 km/h w miejscach, gdzie występuje ruch pieszych i rowerzystów. Tymczasem władze Londynu idą jeszcze dalej – w ścisłym centrum brytyjskiej stolicy (City of London) planowane jest wprowadzenie limitu 15 mil na godzinę, czyli mniej więcej 25 km/h.

Ograniczenie dotyczyłoby wprawdzie tylko mniej więcej mili kwadratowej, ale inicjatorzy zapowiadają, że projekt ten pomyślany jest jako eksperyment, a jego wyniki posłużą do dalszych analiz zasadności obniżania maksymalnej dopuszczalnej prędkości w innych częściach Londynu.

Pomysł nie jest nowy – podobny projekt pojawił się już w 2019 roku, ale spotkał się wówczas z miażdżącą krytyką – zarówno urzędników, jak i przedsiębiorców. Obecny projekt bazuje na obszernym raporcie dotyczącym bezpieczeństwa ruchu drogowego w brytyjskiej stolicy. We wnioskach znalazły się między innymi zalecenia dotyczące rozbudowy i poprawy infrastruktury pieszej i rowerowej oraz obniżenie dopuszczalnych prędkości w mieście.

Limit 15 mph zostanie wprowadzony eksperymentalnie na okres mniej więcej jednego roku. Po zakończeniu testów przepis zostanie najprawdopodobniej wprowadzony na stałe.

Zobacz również:
REKLAMA