30 dni na rejestrację kupionego motocykla. 1000 zł kary za spóźnienie

Senat przegłosował projekt ustawy. Od stycznia 2020 roku na zarejestrowanie motocykla mamy mieć maksymalnie 30 dni. Spóźnialscy zapłacą wysoką karę, która sięgnie nawet 1000 zł. 

rejestracja motocykla kara, 30 dni na rejestracje, ile dni na zarejestrowanie Motor-Presse Polska

Zmiany prawdopodobnie wejdą w życie od 1 stycznia 2020 roku.

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dotknie przede wszystkim kupujących pojazdy używane (zarejestrowane w Polsce), ale też komisy i handlarzy. Najważniejszą zmianą w nowych przepisach będzie wprowadzenie obowiązku rejestracji (lub wyrejestrowania) w terminie do 30 dni.

Co gorsze, na właściciela motocykla/motoroweru, który nie zrobi tego w ciągu 30 dni od daty zakupu, będzie czekała wysoka kara sięgająca nawet 1000 zł. Kara będzie nakładana przez starostę, a pieniądze zgarnie powiat. Ukarane będą mogły być nie tylko osoby fizyczne, ale także firmy.

Zobacz: Rejestracja nowego motocykla. Krok po kroku

Dobra informacja dla importerów i dealerów motocykli: senat przyjął poprawkę zwalniającą salony z obowiązku rejestracji nowych pojazdów. Zmiany prawdopodobnie od 1 stycznia 2020 roku wejdą w życie.

Zakłada się, że taki instrument prawny przyczyni się do poprawy przestrzegania przez właścicieli pojazdów obowiązku złożenia wniosku o rejestrację, wyrejestrowanie pojazdu w określonym terminie czy też ustawowego terminu zawiadomienia o nabyciu, zbyciu pojazdu czy zmianie stanu faktycznego wymagającego zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym - tłumaczy Ministerstwo Środowiska.

30 dni na rejestrację motocykla od momentu:

  • kupna nowego motocykla w Polsce,
  • zakupu zarejestrowanego, używanego motocykla w Polsce,
  • sprowadzenia motocykla do Polski z kraju niebędącego państwem członkowskim UE,
  • sprowadzenia motocykla do Polski z krajów członkowskich UE,

*30 dni na złożenie wniosku o rejestrację ma mieć także osoba, która posiada pojazd powierzony mu przez osobę z zagranicy. Czas będzie liczony od dnia sprowadzenia pojazdu do Polski.

Zobacz też: Rozpoznajesz miasto po tablicy rejestracyjnej? [QUIZ]

Zobacz również:
BMW opatentowało aktywny kombinezon motocyklowy, który, współpracując z systemami bezpieczeństwa w motocyklu, za pomocą impulsów elektrycznych przygotuje kierowcę na niebezpieczną sytuację na drodze.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA