30 km/h tam, gdzie są piesi i rowerzyści. Tego chciałby Parlament Europejski

Maksymalnie 30 km/h w obszarach, gdzie występuje ruch pieszych i rowerzystów – taki postulat pojawił się w rezolucji uchwalonej przez Parlament Europejski.

ograniczenie 30 kmh Shutterstock
  • 30 km/h to prędkość, z którą już dziś poruszamy się w wielu miastach z powodu korków.
  • Coraz więcej aglomeracji wprowadza takie ograniczenie zamiast 50 km/h.
  • Parlament Europejski chciałby takiego przepisu na terenie całej UE.

Pomysł na obniżanie prędkości maksymalnej w miastach nie jest niczym nowym. Ba!, pewnie zaskoczy was fakt, że dla wielu z nas, szczególnie tych, którzy mieszkają w dużych miastach, to od dawna średnia prędkość przemieszczania się. W niektórych miastach Europy (Bilbao, Bruksela, Paryż, Oslo, Helsinki) takie ograniczenie już obowiązuje, do wprowadzenia podobnego limitu w obszarze zabudowanym na terenie całego kraju przygotowuje się także Holandia.

A jednak dla większości z nas 30 km/h wciąż wydaje się abstrakcją. Szczególnie w Polsce taka prędkość może wywoływać tylko uśmiech – zwykle o taką właśnie wartość przekraczamy dozwoloną prędkość. Europarlamentarzyści przytłaczającą większością głosów (615 za do 24 przeciw i 48 wstrzymujących) zdecydowali, że Komisja Europejska powinna zarekomendować wprowadzenie limitu prędkości do 30 km/h na terenach, gdzie występuje wzmożony ruch pieszych i rowerzystów.

Zauważono, że dotychczasowe działania zmierzające do ograniczenia liczby ofiar wypadków drogowych w UE przynoszą coraz słabsze rezultaty. W związku z tym konieczne jest podjęcie dodatkowych wysiłków w celu osiągnięcia pierwotnych założeń. Pomysł ograniczenia prędkości, motywowany jest faktem że mniej więcej 30 procent ofiar wypadków drogowych ginie z powodu nadmiernej prędkości.

Rezolucja PE jest dla Komisji Europejskiej tylko wskazówką dotyczącą dalszych działań, jednak należy się spodziewać, że temat ten, jako jeden z najważniejszych w UE, nie zostanie zignorowany.

Przy okazji tej rezolucji warto uświadomić sobie kierunek, w którym zmierzają regulacje dotyczące bezpieczeństwa na europejskich drogach. Władze hiszpańskiej Pontevedry zdecydowały, że strefie obejmującej centrum i kilkadziesiąt przylegających doń ulic, obowiązywało będzie ograniczenie prędkości do... 10 km/h.

Przeczytaj także: czarne skrzynki i ogranicznik prędkości będą obowiązkowe.

REKLAMA