5 największych zagrożeń na polskich drogach

Kto stwarza większe zagrożenie na drodze: pijany kierowca czy pirat drogowy? Oto wyniki badania przeprowadzonego na grupie 1090 kierowców.

5 największych zagrożeń na polskich drogach shutterstock

Przeprowadzone w maju badanie AlcoSense Laboratories pokazuje, że polscy kierowcy najbardziej obawiają się osób siadających za kółkiem po spożyciu alkoholu. Wśród uczestników badania aż 51,7% osób wskazało nietrzeźwych kierujących jako największe zagrożenie drogowe.

Dla porównania, tak często kojarzona z piractwem drogowym brawura polskich kierowców, stanowi poważny problem dla 27,7% ankietowanych. Słaba znajomość zasad i kultury bezpieczeństwa na drodze są głównym czynnikiem niebezpieczeństwa dla co dziesiątego ankietowanego (9,4%).

Zobacz też: Jazda motocyklem po lekach

Zły stan dróg wylądował na przedostatnim miejscu – jedynie 7,4% ankietowanych uważa, że to najgroźniejszy czynnik. Słaby stan techniczny pojazdów to problem dla zaledwie 3,8% kierowców. Polscy kierowcy ufają bardziej pojazdom i infrastrukturze niż sobie nawzajem. 

5 największych zagrożeń na polskich drogachalco sense

Choć wnioski z naszego najnowszego badania mogą martwić, pokazują też istotną zmianę w mentalności polskich kierowców. Skoro co druga osoba dostrzega problem w jeździe pod wpływem, a zaledwie co dziesiąta w stanie dróg oraz poruszających się po nich pojazdów, oznacza to, że ludzie zaczynają uważniej patrzeć sobie na ręce.
Należy pamiętać, że kontrole policyjne i kary nakładane na nietrzeźwych kierowców to tylko wierzchołek góry lodowej. Już sama świadomość problemu wśród kierowców jest dobrym znakiem
– mówi Hunter Abbott, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego z firmy AlcoSense Laboratories.

Badanie SW Research dla AlcoSense Laboratories przeprowadzono na grupie 1 090 polskich kierowców.

Dane policji

Według danych Policji w 2018 roku kierujący pojazdami pod wpływem alkoholu spowodowali 1614 wypadków drogowych. Zginęły w nich 203 osoby, a 1965 osób zostało rannych. Był to rok gorszy od poprzedniego – w 2017 roku mieliśmy zarówno mniej wypadków, w których rolę odgrywał alkohol, jak i mniej ofiar śmiertelnych.

W pierwszym kwartale 2019 roku Policja zatrzymała podczas kontroli drogowych 22 638 kierowców będących pod wpływem alkoholu, a więc o około 9% więcej niż w pierwszym kwartale 2018 roku.

Źródło: http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

zobacz galerię

Zobacz również:
Kielecka policja na podstawie nagrań z drona nakłada mandaty za niestosowanie się do obowiązku utrzymywania odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu. Problem w tym, że to niezgodne z prawem.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA