6-krotny mistrz świata MX nie żyje

Kolejna smutna wiadomość. 6-krotny mistrz świata w motocrossie Joel Robert – gwiazda tego sportu w latach 60. i 70. Zmarł na zawał serca po zdiagnozowaniu Covid-19.

Joel Robert nie żyje Suzuki
Joel Robert nie żyje

Joel Robert był jedną z gwiazd motocrossu w latach 60.  70. ubiegłego wieku. Belg zdobywał tytuły mistrzowskie aż 6 razy w tym 5 razy z rzędu w latach 1968-1972. Od kilku lat poważnie chorował, a w ostatnich tygodniach u 77-letniego mistrza zdiagnozowano Covid-19 co znacznie pogorszyło jego stan. Ostateczną przyczyną zgonu był ciężki zawał serca, prawdopodobnie spowodowany właśnie koronawirusem. Robert zmarł 13 stycznia.

Zobacz również: nie żyje Hubert Auriol - legenda rajdu Dakar

Joel Robert był mistrzem w kategorii 250, w której czuł się najlepiej. Pierwszy tytuł zdobył na motocyklu CZ w 1964 roku jeżdżąc w prywatnym zespole i w wieku 20 lat stał się jednocześnie najmłodszym mistrzem świata (w tamtych czasach). Na kolejne tytuły przyszło mu poczekać kilka lat. Po tym sukcesie czeski CZ podpisał z nim kontrakt na starty w fabrycznym zespole i zdobył dla nich jeszcze dwa tytuły w 1968-69. W kolejnych latach przesiadł się na Suzuki gdzie dołożył jeszcze trzy triumfy w mistrzostwach świata. Robert zgromadził na swoim koncie aż 50 zwycięstw w zawodach – ten rekord utrzymał się aż do 2004 roku kiedy pobił go inny Belg – Stefan Everts. Znany był z naturalnego talentu i sprawności fizycznej. Po zakończeniu kariery w 1976 roku zajął się organizacją imprez MX i promocją tego sportu, a w latach 90. Prowadził również reprezentację Belgii na Motocross of Nations.

Zobacz również:
Valentino Rossi ogłosił, że z końcem sezonu 2021 kończy karierę wyścigową i przechodzi na emeryturę. Za wcześnie czy za późno?
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA