650 km/h motocyklem z silnikiem od helikoptera. Guy Martin nie odpuszcza

Guy Martin, legenda wyścigów ulicznych i zdobywca rekordów prędkości planuje tym razem jednośladem pokonać barierę 400 mil na godzinę – to niemal 650 km/h.

Guy Martin MPP
  • Guy Martin to człowiek-pocisk, znany ze swoich licznych rekordów prędkości i zwycięstw w wyścigach ulicznych.
  • Tym razem Martin planuje pobić aktualny rekord prędkości jednośladu - 605 km/h.
  • Do tego celu buduje streamlinera zasilanego silnikiem... z helikoptera.

Guy Martin to człowiek, którego przedstawiać nie trzeba – najlepiej pasuje do niego zapomniane nieco słowo "śmiałek". Zawodnik wyścigów ulicznych, w których wielokrotnie zwyciężał, doskonale znany jest także ze swoich odjechanych rekordów Guinessa – najszybsza mydelniczka, najszybszy poduszkowiec, czy najszybsza kosiarka do trawy.

Najnowszy plan Guya Martina to pokonanie bariery 400 mil na godzinę (643 km/h) jednośladem zasilanym pochodzącym z helikoptera silnikiem. 42-turbinowa jednostka Rolls Royce'a o mocy 1200 KM powinna, zdaniem Martina, wystarczyć do rozpędzenia się do odpowiedniej prędkości.

Pisząc o jednośladzie mam na myśli konstrukcję typu streamliner, czyli rodzaj kokonu zbudowanego na lekkiej ramie, obudowanego panelami z włókna węglowego. Zdjęcia wykonane przez Roda Kirkpatricka z F Stop Press, które zamieszczamy poniżej, świetnie pokazują konstrukcję zbudowaną do bicia rekordu prędkości. Niemal 10-metrowa konstrukcja wypełniona jest głównie silnikiem Rolls Royce'a, pochodzącym z 50-letniego helikoptera Westland Lynx.

Za projektem stoi zespół pod wodzą Alexa MacFadzeana, Berniego Tolemana, Dave'a Blundella i Alastaira Smitha. Wyczyn Guya Martina stanie się kanwą filmu dokumentalnego, który zrealizowany zostanie przez telewizję Channel 4. Próba pobicia rekordu odbędzie się w przyszłym roku na słonej pustyni Uyuni w Boliwii. Do tego czasu inżynierowie będą dopracowywać konstrukcję w tunelu aerodynamicznym. W czerwcu, na jednym z lotnisk RAF ma odbyć się także próba jazdy przy prędkości – bagatela – 200 mil na godzinę (320 km/h).

Poprzedni rekord stałej prędkości – 376 mil na godzinę (605 km/h) z 2010 r. należy do Amerykanina Rocky'ego Robinsona, który ustanowił go na 1000-konnym jednośladem Suzuki Top 1 Ack Attack.

Przeczytaj także: Guy Martin pobił rekord Triumpha

Zobacz również:
REKLAMA