7 tys. zł za brak OC w 2023? To nie przypuszczenia, to realny scenariusz

Niemal 7000 zł może wynieść kara za brak ubezpieczenia OC w 2023 r. Wszystko przez powiązanie kary z płacą minimalną, której aż dwie podwyżki zaplanowane są na przyszły rok.

ubezpieczenie MPP

Na początku uspokajamy – tak gigantyczna kwota dotyczyć będzie kierowców osobówek, motocykliści zapłacą znacznie mniej. Bierzemy jednak poprawkę na to, że większość z nas, jeździ także samochodami, stąd chcemy uświadomić was na co musicie się przygotować.

Z początkiem przyszłego roku pensja minimalna wzrośnie z 3010 zł do 3383 zł brutto. To nie koniec podwyżek – kolejną zaplanowano na 1 lipca – od tego dnia minimalne wynagrodzenie wynosić będzie 3450 zł brutto. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych uzależnia natomiast karę za brak OC od minimalnego wynagrodzenia.

Ale kara ta zależy także od innych czynników – długości okresu bez polisy i typu posiadanego przez kierowcę pojazdu. Najwięcej zapłacą za opieszałość posiadacze ciężarówek i autobusów, najmniej motocykliści. Dziś maksymalna kara za brak polisy OC, jaką płacą kierowcy osobówek wynosi 6020 zł. Motocyklista zapłaci 1150 zł. Jeśli okres bez ubezpieczenia nie przekroczy 3 dni, kara nie będzie tak dotkliwa – wyniesie 1200 zł dla osobówki i 230 zł dla motocykla.

Jakie kary za brak OC w 2023 r.

Od przyszłego roku sytuacja zmieni się dość poważnie. Jeśli kierujący zapomni o wykupieniu ubezpieczenia OC, zapłaci:

  • do 3 dni – 1350 zł,
  • od 4 do 14 dni – 3380 zł,
  • powyżej 14 dni – 6770 złotych.

Jeszcze gorzej zrobi się od lipca. Wówczas kary wyniosą:

  • do trzech dni – 1380 zł,
  • od 4 do 14 dni – 3450 zł,
  • powyżej 14 dni – 6900 zł.

Kiedy OC nie przedłuży się automatycznie?

W większości przypadków polisa OC przedłuża się automatycznie, nie ma więc problemu z jej ważnością. Niestety, jest kilka sytuacji, w których trzeba pamiętać o jej przedłużeniu. Pierwszą z nich jest zakup używanego pojazdu – polisa wygaśnie wówczas po upłynięciu terminu ważności. Podobnie dzieje się, kiedy samochód lub motocykl otrzymasz w prezencie.

Polisa nie przedłuży się automatycznie także wtedy, gdy nie opłacisz raty w terminie. Na automatyczne przedłużenie nie licz również w przypadku krótkoterminowej polisy OC.

Przeczytaj także: droższa polisa OC za punkty karne.

Zobacz również:
REKLAMA