AMB 001 i tajny test – motocykl Astona Martina i Brough Superiora

Oto AMB 001 – efekt kooperacji dwóch legendarnych brytyjskich marek – Aston Martin i Brough Superior. Prototypowy motocykl właśnie odbył pierwsze testy na jednym z francuskich torów. Powstanie tylko… sto egzemplarzy tego wyjątkowego motocykla.

AMB 001 - motocykl Astona Martina i Brough Superior Aston Martin/Brough Superior
AMB 001 - motocykl Astona Martina i Brough Superior

Co to jest AMB 001?

Podczas największej wystawy motocyklowej EICMA w Mediolanie, 5 listopada 2019 roku dwie legendarne brytyjskie marki motoryzacyjne – Aston Martin i Brough Superior rzuciły prawdziwą bombę. Zaprezentowany przez nich motocykl koncepcyjny nazywa się AMB 001 właśnie został po raz pierwszy przetestowany na małym torze Pau Arnos we Francji.

Choć dotychczas wydawało się, że AMB 001 pozostanie tylko prototypem i koncepcją pokazującą możliwości designerskie i techniczne obu firm, ta kooperacja zaowocowała powstaniem realnego projektu, który ostatecznie trafi do sprzedaży. Oczywiście nie będzie to typowa sprzedaż wielkoseryjna, ale tego można się było spodziewać. Ostatecznie ma powstać 100 unikalnych egzemplarzy AMB 001. Pierwsze z nich maja trafić do klientów już pod koniec tego roku. Zamówienia już ruszyły, choć póki co gotowy jest tylko prototyp. Trwają jednak prace nad właściwym dostrojeniem podzespołów i skonfigurowaniem właściwego pakietu oferującego najlepsze możliwe wrażenia z jazdy. W końcu tak wyjątkowy motocykl nie może tylko wyglądać.

AMB 001 - motocykl Astona Martina i Brough SuperiorAston Martin/Brough Superior
AMB 001 - motocykl Astona Martina i Brough Superior

Tytan, karbon i aluminium

AMB 001 to motocykl stworzony przez designerów i inżynierów technicznych z najwyższej półki. Kręgosłupem tej wyjątkowej maszyny ma być szczątkowa, ale solidna, grzbietowa rama wykonana z aluminium w technologii CNC, połączona z silnikiem jako elementem nośnym całej konstrukcji, oraz ramą pomocniczą pod siedzeniem, wykonaną z włókien węglowych. Sam silnik to niespełna litrowy V2, któremu głęboki oddech zapewnia turbo z łopatkami ze zmienną geometrią. Konkretnych danych nie ma, ale możemy spodziewać się, że motocykl zaoferuje około 180 KM i 150 Nm. Wszystko obudowane jest tu owiewkami z włókna węglowego, a cały pakiet wygląda jak milion dolarów. Takie detale jak wyfrezowane z jednego kawałka aluminium końcówki kierownicy zintegrowane z pompą hamulca i sprzęgła, unikalne przednie zawieszenie oparte na wahaczu, tytanowe drobiazgi, czy ręcznie szyte siedzenie i manetki dodają temu motocyklowi prawdziwie ekskluzywnego i unikalnego stylu.

Charakterystycznym elementem jest też aluminiowa „płetwa” biegnąca od ciekłokrystalicznego kokpitu przez zbiornik, pod siedzeniem, aż po futurystyczny tył motocykla. Jest wykonana z najwyższej jakości aluminium używanego w lotnictwie. Ma zapewnić lepszą aerodynamikę i sztywność konstrukcji. Płetwa obudowana jest panelami z karbonu. To efekt prac opartych na technologii Mecano ID wprowadzonej przez markę Aston Martin. Kultowe logo Astona Martina zostało wykonane za pomocą lasera.

Produkcja serii 100 sztuk ma ruszyć jesienią w fabryce Brough Superiora w Tuluzie we Francji. Motocykl ma kosztować 108 000 Euro czyli około 450 000 zł. Jeśli chcesz stać się posiadaczem jednego z nich możesz zgłosić swoje zainteresowanie na stronie oficjalnej Brough Superiora, lub Astona Martina.

AMB 001 - motocykl Astona Martina i Brough SuperiorAston Martin/Brough Superior
AMB 001 - motocykl Astona Martina i Brough Superior

AMB 001 przetestowane na torze

Prototyp AMB 001 został właśnie przetestowany na torze Pau Arnos we Francji. Testy skupiały się na dostrojeniu zawieszenia i sprawdzeniu jak radzi sobie podwozie i rama w ekstremalnych warunkach. Jednocześnie na stanowisku testowym i w tunelu aerodynamicznym badany i sprawdzany był silnik i aerodynamika owiewek. Krótki film z testu znajdziesz poniżej.

zobacz galerię

Zobacz również:
Informacje o BMW R 1300 GS – następcy aktualnego modelu R 1250 GS, pojawiają się już od miesięcy. Dziennikarze naszego siostrzanego magazynu Motorrad zasugerowali, że wersja Adventure może otrzymać silnik o pojemności 1400 cm3 – większy niż w standardowej wersji.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA