Akcja znicz 2022 podsumowana – było mniej wypadków

Choć tegoroczne Święto zmarłych miało charakter długiego weekendu, na drogach doszło do mniejszej ilości tragicznych wypadków niż przed rokiem. Piękna pogoda w tym roku sprawiła, że na drogach było znacznie więcej motocyklistów. Podsumowujemy akcję Znicz 2022.

Policja kontrola Lubuska policja

Okres okolicy Święta zmarłych, czyli 1 listopada co roku jest newralgicznym czasem gdzie wielu kierowców wyjeżdża w dalekie, nawet kilkusetkilometrowe trasy po Polsce, by odwiedzić groby zmarłych bliskich. Zwykle w tym okresie, przez wzmożony ruch drastycznie rosną również statystyki wypadków na drogach. Aby zapobiegać tragicznym statystykom policja co roku w tym czasie przeprowadza akcję znicz, czyli wzmożone kontrole na drogach w całej Polsce. Tegoroczna akcja Znicz trwała dłużej niż zwykle ponieważ 1 listopada sąsiadował z ostatnim weekendem października.

Mniej ofiar

Tegoroczna akcja Znicz trwa aż sześć dni – rozpoczęła się w piątek 28 października, a zakończy się dziś w Dzień Zaduszny. Choć okres trwania akcji jest wydłużony, jak donosi nadkomisarz Robert Opas statystyki działań policji napawają pewnym optymizmem. W trakcie trwania akcji Znicz na terenie Polski odnotowano 286 wypadków, w których zginęło 25 osób, a 326 zostało rannych. Choć to smutna statystyka, w analogicznym okresie w 2021 roku zginęło aż o 10 osób więcej, wypadków było aż o 109 więcej, a rannych zostało aż o 139 więcej. To prawdopodobnie efekt wzmożonych kontroli, a także surowych kar, które na piratów drogowych nakłada nowy taryfikator mandatów. Ludzie po prostu jeżdżą spokojniej w obawie przed wyższymi mandatami.

Pijanych i piratów nie brakowało

Niestety niewiele z nowego wymiaru kar wciąż robią sobie pijani i wczorajsi kierowcy. W akcji znicz 2022 zatrzymano aż 1592 pijanych kierowców, a w tym aż 304 we wtorek 1 listopada. To aż o 69 więcej pijanych kierowców niż w ubiegłym roku. Sporo było też kierowców, którzy znacząco przekraczali dopuszczalną prędkość. Najwyższych przekroczeń karanych utratą prawa jazdy na 3 miesiące oraz wysokim mandatem – o ponad 50 km/h wykryto aż 303. Mimo to ta statystyka również napawa pewnym optymizmem bowiem ta liczba zmniejszyła się o ponad połowę w stosunku do analogicznego okresu w roku 2021 – wtedy przekroczeń było aż 615.

Zobacz również: Polskie drogi coraz bezpieczniejsze

W przedłużony weekend dzięki doskonałej pogodzie na drodze pojawiło się również sporo motocyklistów, ale póki co nie dotarły do nas tragiczne statystyki z tego okresu dotyczące motocyklistów. Pogoda sprzyjała jeździe i miejmy nadzieję, że utrzyma się jeszcze przez kilka kolejnych dni dając możliwość jazdy motocyklem. Pamiętajcie jednak, że niższe temperatury, niedogrzane opony, duża ilość spadających liści, poranna mgła to warunki niesprzyjające jeździe na motocyklu, więc zalecamy wyjątkową ostrożność w tym okresie.

Zobacz również:
REKLAMA