BMW Concept 6

Wydawać by się mogło że w dzisiejszych czasach sześciocylindrowe silniki zarezerwowane są tylko dla samochodów. Mimo, że i w motocyklach zdarzają się takie silniki (GoldWing, Valkyrie Rune) jest to zdecydowanie rzadkość. A już na pewno w motocyklu sportowym.

BMW zdecydowało jednak spróbować swoich sił w konstruowaniu motocykli sześciocylindrowych. Przeanalizowali wszystkie za i przeciw, wykorzystali zalety, wyeliminowali wady i tak powstało BMW Concept 6.

Concept 6 to sportowa maszyna z 6-cylindrowym rzędowym silnikiem. Póki co jedyne dane jakie wyciekły do mediów to moment obrotowy na poziomie 130 Nm dostępny już od 2000 obr/min. Poza tym motocykl ma dysponować sporą mocą. Nie od dziś było wiadomo, że prawdziwą wadą motocykli z rzędową szóstką jest ich szerokość, nieporęczność i duża masa. Konstruktorzy BMW skupili się na tych problemach i znaleźli rozwiązanie. Silnik Concepta 6 jest niewiele szerszy od rzędowej czwórki dzięki zastosowaniu mniejszych przerw między cylindrami oraz przeniesieniu elektroniki w wolną przestrzeń za silnikiem. Oprócz tego cylindry są pochylone o 55o do przodu by obniżyć środek ciężkości i zapewnić lepsze wyważenie motocykla.
Dużo stylistycznych smaczków i futurystycznych rozwiązań powoduje, że prototyp może się podobać. Zasadniczym pytaniem pozostaje jednak czy jest to tylko prototyp? A może motocykl trafi do produkcji seryjnej? Jeśli tak to kiedy?

REKLAMA