BMW HP4 Race - nowość z karbonową ramą

Jeśli szukasz jeszcze mocniejszych sportowych wrażeń w połowie 2017 roku do sprzedaży trafi rewolucyjna BMW HP4 Race. Maszyna bazuje na karbonowej ramie i kołach.

BMW
BMW HP4 Race - nowość z karbonową ramą

Ducati - dzień przed rozpoczęciem targów EICMA 2016 w Mediolanie - zadziwiło świat Superleggerą - pierwszym seryjnie produkowanym motocyklem z carbonową ramą, kołami i wahaczem. Na odpowiedź konkurencji długo nie trzeba było czekać - zaledwie dzień później świat ujrzał  BMW HP4 Race. Maszyna bazuje na karbonowej ramie i kołach. Podobnie jak Ducati Superleggera będzie też mieć karbonowe owiewki. Dane technicznie są, póki co, lepiej strzeżone niż Fort Knox. Wiemy tylko, że zawieszenia w specyfikacji z Mistrzostw Świata WSBK dostarczy Ohlins, a hamulce Brembo. Również silnik będzie bazował na sofcie i podzespołach używanych do wyścigów. Całość zwieńczy wydech Akrapovic.

Technologia służąca do masowej produkcji karbonowych elementów jest już niemal gotowa - mówi Christian Gonschor - szef projektu HP4 Race. Mamy mnóstwo patentów, dzięki którym karbonowe części już po wyjęciu z formy są niemal gotowe - wymagają tylko drobnych (jeśli w ogóle) korekt.
Co ciekawe BMW posiada 49% udziału w firmie produkującej włókna carbonowe - SGL Group. Ma też doświadczenia ze stosowaniem karbonu w elektrycznych samochodach i3 oraz i8.

Więcej szczegółów dotyczących BMW HP4 Race poznamy dopiero wiosną 2017 roku. Na razie będzie bardzo drogo i w limitowanej ilości. Ale wiele wskazuje na to, że za kilka lat czeka nas prawdziwa rewolucja.

Zobacz również:
REKLAMA