Baja Poland i II runda Orlen MX MP - to będzie off-roadowy weekend!

Mamy dobrą wiadomość dla fanów off-roadu, a konkretnie to ścigania się po wertepach. W najbliższy weekend odbędą się aż dwie imprezy najwyższej rangi. W okolicach Szczecina i Drawska Pomorskiego odbędzie się rajd Baja Poland, a na torze w Więcborku zmierzą się najlepsi polscy motocrossowcy.   

Baja Poland 2020

Ponad 100 zawodników na liście startowej, w tym światowa czołówka. Najlepsi kierowcy pojawią się w ten weekend na trasach wokół Szczecina, Dobrej i Drawska Pomorskiego, gdzie odbędzie się Baja Poland, runda zaliczana do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Udział zapowiedzieli StephanePeterhansel, Nasser Al-Attiyah, Bernhard Ten Brinke czy Wladimir Wasilyew. Nie zabraknie również reprezentantów ORLEN TeamKuby Przygońskiego, Macieja Giemzy i Kamila Wiśniewskiego.

Weekendowe wydarzenie będzie drugą tegoroczną rundą Pucharu Świata, która dojdzie do skutku. Do tej pory jedynie Kuba Przygoński rywalizował w lutym podczas Baja Russia. Następne zawody (w Jordanii, Włoszech, Hiszpanii i na Węgrzech) zostały odwołane. W zeszłorocznej odsłonie Baja Poland kierowca ORLEN Team zameldował się na drugim stopniu podium.

Drugie miejsce w gronie motocyklistów w zeszłorocznej edycji Baja Poland zajął Maciej Giemza, od którego w 2019 roku lepszy był tylko teamowy kolega, Adam Tomiczek.

Uczestnik Dakaru w weekend będzie mógł sprawić sobie prezent przed 25 urodzinami, które będzie świętował 12 września. Giemza jest w wysokiej formie - do Szczecina przyjedzie jako zwycięzca rajdu Grecji.

Jak co roku nie mogę się doczekać tego startu, to najlepsza okazja, żeby pokazać się przed polskimi kibicami.W tegorocznej edycji wystartuję na motocyklu, którym ścigam się również na rajdzie Dakar. Zobaczymy, jak to wyjdzie finalnie, ale myślę, że treningowo i sportowo na tym skorzystam. Sam rajd może być dość deszczowy, prognozy pogody pokazują, że może być sporo wody na trasie. Trasy w Drawsku Pomorskim znam dość dobrze, oczywiście co roku jest ona inaczej konfigurowana, ale jestem dobrej myśli. Mam nadzieję, że po trzech ostatnio wygranych rajdach uda się uzyskać jak najlepszy wynik – mówi Maciej Giemza.

Baja Poland 2020 - zapowiedźOrlen Team

Trzecim reprezentantem ORLEN Team podczas Baja Poland będzie quadowiec Kamil Wiśniewski, który rok temu w swojej kategorii uplasował się na drugim stopniu podium. Wiśniewski, podobnie jak Giemza, również przed tygodniem rywalizował w Grecji, jednak z powodu kontuzji pleców nie ukończył rajdu. Jak sam przyznaje, mając wybór, postawił na start w Baja Poland kosztem kontynuowania walki na południu Europy.

Z powodu wywrotki i bólu ręki nie byłem w stanie dojechać do mety w Grecji. Rehabilituję się przed startem w Baja Poland, jednak nadal doskwiera mi ból, [...] są to dla mnie bardzo ważne zawody - lubię jeździć po polskich poligonach i odcinkach specjalnych. – powiedział Kamil Wiśniewski.

Przez 3 dni rajdu zawodnicy przejadą łącznie ponad 817 km, walcząc o najlepsze czasy na siedmiu odcinkach specjalnych o długości przekraczającej 444 km.

Piątkowe zmagania rozpoczęły się od odcinka testowego. Następnie zawodnicy przejadą odcinek kwalifikacyjny o długości 7 kilometrów, zlokalizowany na terenie strzelnicy 12. Brygady Zmechanizowanej przy ul. Szafera w Szczecinie.

W sobotę uczestnicy pokonają łącznie 380 km OS-ów na terenie poligonu w Drawsku Pomorskim.

Dzień później czeka ich ponad 57 km odcinków specjalnych w Szczecinie oraz Lubieszynie. Ceremonia podium została zaplanowana na niedzielę (6.09.2020) na godzinę 14:30.

REKLAMA

REKLAMA

Mistrzostwa Polski w Motocrossie 2020: II runda

Olren MX MP 2020 - II runda w WięcborkuMaciej Wierzbicki

Po dwóch tygodniach przerwy zawodników z Mistrzostw Polski czeka sporo pracy. Przed nami trzy rundy ORLEN Mistrzostw Polski w Motocrossie z rzędu. Na pierwszy ogień idzie tor „Plebanka” w Więcborku (5-6.09.2020).

Inauguracyjna runda ORLEN MXMP w Człuchowie wyłoniła pierwszych liderów klasyfikacji generalnych w poszczególnych klasach. Przypomnijmy:

  • MX 65 - Dawid Zaremba
  • MX 85 - Bartosz Jaworski
  • MX 125 - Daniel Volovich
  • MX Kobiet - Joanna Miller
  • MX2 Junior - Jakub Barczewski
  • MX 2  - Tomasz Wysocki
  • MX Open - Tomasz Wysocki
  • MX Masters - Maciej Zdunek

Wszystko jednak może się zmienić w dniach 5-6 września w Więcborku. Zawodnicy reprezentują dość wyrównany poziom i każdy ostrzy sobie zęby na zwycięstwo. A ze względu na skrócony sezon każdy punkt jest na wagę złota. Dlatego też na torze „Plebanka”, którego gospodarzem jest WKM Więcbork, możemy spodziewać się spektakularnego ścigania i walki o każdy metr. Sportowych emocji na pewno nie zabraknie!

Tradycyjnie rywalizacja podczas ORLEN MX MP odbywać się będzie w ośmiu klasach: MX65, MX85, MX125, MX Kobiet, MX2 Junior, MX2, MX Open, MX Masters. Ich zmaganiom towarzyszyć będą wyścigi klas MXB i MXC.

Otwarcie zawodów, zarówno w sobotę, jak i niedzielę, nastąpi o 12:15, a start pierwszych wyścigów został zaplanowany o godzinie 12:30.

Wszystkim kibicom wydarzenie przypominamy, że na terenie obiektu obowiązują ogólne zasady reżimu sanitarnego: utrzymywanie dystansu społecznego i noszenie masek ochronnych, jeśli utrzymanie dystansu nie jest możliwe. Na miejscu będą dostępne punkty do dezynfekcji rąk.

Szczegółowy harmonogram Orlen MXMP w Więcborku:
https://pzm.pl/pliki/zg/motocykle/2020-wiecbork-harm.pdf

Olren MX MP 2020 - II runda w WięcborkuMaciej Wierzbicki
Zobacz również:
REKLAMA