Benelli TRK 800 już jest! Producent pokazał zwiastun, premiera w listopadzie

Benelli oficjalnie zapowiedziało premierę długo oczekiwanego motocykla adventure – TRK 800. Premiera odbędzie się podczas zaplanowanych na koniec listopada targów EICMA w Mediolanie.

  • Benelli TRK 800 pokazało się w zwiastunie - wygląda, że będzie całkiem ładne.
  • Były pogłoski o możliwym silniku widlastym, ale raczej trafi tutaj dwucylindrowa rzędówka.
  • Premiera ma odbyć się podczas targów EICMA w Mediolanie.

Na ten motocykl przyszło nam czekać strasznie długo. Trudno w zasadzie powiedzieć jaki jest powód takiego stanu rzeczy – być może producent został zaskoczony gigantyczną popularnością modelu TRK 502, którego sprzedaż wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Model ten nadal jest jednym z najlepiej sprzedających się adventure we Włoszech, co rusz detronizując w miesięcznych statystykach BMW R 1250 GS.

REKLAMA

A jednak praktycznie od premiery TRK 502 pojawiały się głosy, że półlitrowy silnik jest do tego motocykla zwyczajnie za słaby, szczególnie w dłuższych trasach z pasażerem i bagażem. Wielu motocyklistów deklarowało, że chętnie kupiliby taki motocykl, gdyby miał on w ramie silnik o nieco większej mocy – na przykład około 80 KM.

Benelli TRK 800 zwiastunBenelli

Co ciekawe Benelli taką właśnie jednostkę napędową stosuje w innym modelu – 752S. Dwucylindrowa rzędówka, będąca w istocie dwoma trzecimi trzycylindrowego silnika z TnT 1130, rozwija moc 77 KM – w sam raz do średniej wielkości motocykla adventure. Taki silnik pozwoliłby konkurować z Moto Guzzi V85 TT, Aprilią Tuareg, czy nowym Triumphem Tigerem Sportem 660, które dysponują podobną mocą.

REKLAMA

Mogłoby stać się tak jednak tylko wówczas, gdy Benelli dopracowałoby ten silnik. W nakedzie 752S, mimo niezłych parametrów, wydawał się on strasznie mułowaty, w dodatku nie rokował w żadnym zakresie obrotów. Zupełnie jakby pozbawienie jednostki trzeciego cylindra pozbawiło ją także chęci do życia. A przecież pamiętamy jakim szatanem był piec z TnT 1130.

Co ciekawe, kilka tygodni temu Qianjiang, właściciel Benelli, złożył w urzędzie patentowym dokumentację, z której wynikało, że pod uwagę brany jest także inny silnik – V-twin o pojemności 650 cm3. Ba! producent wyraźnie wskazał nawet nazwę motocykla – TRK 702. Choć zamiary firmy nie są do końca jasne, wydaje się, że do motocykli europejskich trafi rzędówka 750 cm3. V-twin prawdopodobnie wykorzystany będzie na rynkach azjatyckich.

Benelli TRK 800 zwiastunBenelli

Benelli pokazało właśnie zwiastun, zapowiadający premierę TRK 800 podczas nadchodzących targów EICMA. Już we wtorek, 23 listopada przekonamy się co przygotowano dla wszystkich czekających na mocniejszą wersję TRK. Stylistyka modelu TRK 800 nie będzie znacząco odbiegać od tej, którą znamy z mniejszych wersji tego adventure'a, choć widać wyraźnie, że nowy model, jako produkt premium w gamie Benelli, będzie stylistycznie lepiej dopracowany.

Spodziewamy się także, że tradycyjnie dla tego producenta, w standardzie znajdą się między innymi regulowane ręcznie zawieszenie Marzocchi, hamulce Brembo i opony Metzeler. Jesteśmy niemal pewni, że funkcję kokpitu pełnić będzie kolorowy wyświetlacz. Ceny oczywiście jeszcze nie znamy, ale nie spodziewamy się, że nie będzie znacząco niższa od tych, które proponują konkurenci. Benelli nie musi zachęcać w ten sposób do kupowania swoich motocykli. Szacujemy, że TRK 800 będzie kosztować powyżej 40 tys. zł.

Benelli TRK 800 zwiastunBenelli

Przeczytaj także: Benelli TRK702 już pewne.

zobacz galerię

Zobacz również:
Ogromny boom na motocykle retro może skłonić Kawasaki do skupienia się na swoim czarnym koniu – wykupionej lata temu marce Meguro. Mogłyby być pod nią oferowane żywe skamieliny, takie jak K3 (czyli W 800), czy oparte na modelu Estrella Meguro Junior.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA