Benzyna E10 już wkrótce na stacjach. Czy nasze motocykle są bezpieczne?

Benzyna z 10-procentowym dodatkiem biokomponentów, nazwana symbolem E10, pojawi się na stacjach paliw już w 2024 roku. Rząd intensyfikuje prace nad wprowadzeniem tego paliwa ze względu na skomplikowaną sytuację na rynku paliw. Nie wszystkie pojazdy są jednak gotowe na taką benzynę.

Tyson Jopson

Już od wielu lat paliwa sprzedawane na stacjach zawierają 5-procentowy dodatek biokomponentów. Niedawno w UE ujednolicono oznaczenia benzyn i olejów napędowych, wprowadzając charakterystyczne literowo-cyfrowe symbole. Benzyny mają dziś zatem oznaczenie E5, w przypadku diesla najczęściej stosowanym jest B7. Cyfra oznacza procentową zawartość dodatków pochodzenia roślinnego

Od 2024 roku na polskich stacjach zacznie pojawiać się benzyna z 10-procentowym dodatkiem alkoholu. W teorii każdy pojazd powinien poradzić sobie ze spalaniem takiej mieszanki, w praktyce, jak twierdzi część mechaników, wiele starszych pojazdów może mieć problem z takim paliwem.

Kilka miesięcy temu pytaliśmy polskich importerów najważniejszych marek motocyklowych o to, jak z nowym paliwem poradzą sobie ich jednoślady. Większość uspokoiła, że bez problemu mogą one pracować na paliwie E10 – tak jest między innymi z jednośladami Suzuki, Hondy, czy Yamahy. Zresztą – dziś znakomita większość producentów umieszcza w pobliżu wlewu paliwa naklejki z symbolami paliw możliwych do zastosowania. Zwykle znajdziemy tam "E5" i "E10". Ciekawe narzędzie do sprawdzania pojazdu pod kątem możliwości stosowania paliwa E10 przygotował rząd Wielkiej Brytanii, 

Zwiększenie dodatku biokomponentów przekłada się na mniej dwutlenku węgla w spalinach. Dziś doszedł także dodatkowy element o sporym znaczeniu – 10-procentowy dodatek alkoholu pozwoli oszczędzić sporo drogiego paliwa. Niestety – część ekspertów ostrzega, że używanie paliw z domieszką biokomponentów może przekładać się na większe spalanie, ponieważ paliwo takie jest mniej kaloryczne od tradycyjnej benzyny.

Jak wynika z danych Europejskiej Agencji Środowiska, udział paliwa E10 w ogólnej sprzedaży benzyny w Europie nie przekracza dziś 12 procent.

Przeczytaj także: jakie motocykle mogą jeździć na biopaliwie?

Zobacz również:
REKLAMA