Bezpieczne przejścia. Kierowcy mają pieszych… gdzieś

Ponad 70 wykroczeń związanych z pierwszeństwem pieszych zarejestrowali bielscy policjanci podczas akcji "Bezpieczne przejścia". Wnioski z działań są smutne – wciąż wielu kierowców nie bierze pod uwagę, że piesi także są uczestnikami ruchu.

bezpieczne przejscia Zrzut ekranu/policja Bielsko-Biała

1 czerwca 2021 roku weszły w życie przepisy rozszerzające pierwszeństwo pieszych także na sytuacje, w których wchodzą oni na pasy. Co dokładnie oznacza termin "pieszy wchodzący na przejście" dość szczegółowo wyjaśnił w publikowanym przez nas artykule "Pieszy wchodzący na przejście, czyli jaki?" Dr Mikołaj Małecki, specjalista prawa karnego i wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim, znany z prowadzonego przez siebie profilu FB Dogmaty Karnisty.

Niestety, z braku dostatecznej kontroli policyjnej wielu kierowców, po początkowym respektowaniu nowych przepisów, wróciło do dawnych nawyków ignorowania pieszych. Policja kontrole przeprowadza niezmiernie rzadko, ale jeśli już do takich działań dochodzi, efekty bywają spektakularne. Na początku grudnia funkcjonariusze z Bielska-Białej przeprowadzili akcję "Bezpieczne przejścia", podczas której sprawdzano zachowania pieszych i kierowców na oznakowanych przejściach.

W akcji wykorzystano między innymi drona, dzięki któremu bardzo łatwo dało się zarejestrować wykroczenia, zarówno te popełniane przez pieszych, jak i kierowców. Wyniki akcji były łatwe do przewidzenia – w czasie jej trwania odnotowano ponad 70 wykroczeń drogowych. Najczęstszym wykroczeniem było niestosowanie się do ograniczenia prędkości w rejonie przejścia dla pieszych. Kierowcy nagminnie także nie ustępują pieszym pierwszeństwa, nawet jeśli ci znajdują się już na przejściu. Bardzo często zdarza się także wyprzedzanie na przejściach lub bezpośrednio przed nimi, ponieważ wielu kierowców nie ma świadomości czym jest wyprzedzanie i wydaje im się, że musi ono wiązać się ze zmianą pasa ruchu.

Przeczytaj także: wyprzedzanie i wymijanie przed przejściem.

Od stycznia 2022 roku wiele spośród wykroczeń zarejestrowanych przez bielską drogówkę podczas akcji "Bezpieczne przejścia", na przykład nieustąpienie pierwszeństwa, będzie zagrożonych karą 1500 zł. Pytanie tylko czy będzie komu egzekwować kary – policjantów jest coraz mniej, a na zmianę tego stanu rzeczy się nie zanosi.

REKLAMA