Bieg wsteczny do każdego motocykla! Michelin wpadł na genialny pomysł!

Michelin, doskonale nam wszystkim znany producent opon, opatentował coś, co w największym skrócie można określić jako bieg wsteczny do motocykla.

bieg wsteczny Michelin

Wsteczny bieg to bardzo przydatny gadżet w ciężkich motocyklach, takich jak Honda Gold Wing czy BMW R18. Bez tego urządzenia wycofanie ciężkiej maszyny byłoby czasem niemożliwe. Ale problem z cofaniem jednośladów nie dotyczy tylko największych motocykli. Osoby niskiego wzrostu mogą mieć z taką operacją kłopot nawet gdy chodzi o maksiskuter czy nakeda.

Tutaj właśnie sprawdziłby się pomysł Michelina. Jak wynika z dokumentacji patentowej, urządzenie, zasilane własnym akumulatorem wyposażone jest w małe rolki zamontowane w obudowie. Napędzane silnikiem elektrycznym rolki, dotykają opony i umożliwiają ruch koła do przodu i do tyłu.

bieg wstecznyMichelin

Choć silniczki są zasilane napięciem zaledwie 3,6 V, producent twierdzi, że jest to wartość wystarczająca do uzyskania 4 Nm momentu obrotowego – dość by poruszyć nawet ciężkie motocykle. Urządzenie, ze względu na kompaktowe wymiary, może być mocowane do większości jednośladów jako akcesorium.

Zobacz również: 10 gadżetów z drukarki 3D

Na uwagę szczególnie zasługuje pomysłowy sposób montażu, podobny do tego, który stosuje się w przypadku uchwytów tablic rejestracyjnych w niektórych motocyklach. Dzięki temu można by zintegrować gadżet Michelina z uchwytem tablicy, co pozwoliłoby go sprytnie ukryć.

W tej chwili urządzenie jest tylko konceptem, nie wiadomo kiedy i czy w ogóle trafi do sprzedaży.

Zobacz również:
REKLAMA