Błażusiak wygrywa pierwsze X-Games 2013

Po nieprawdopodobnie emocjonującym finale w pierwszym X-Games poza granicami USA w Foz Do Iguacu w Brazylii, Błażusiak zdobywa złoto X-games 2013.

Droga reprezentanta Polski do finału nie była usłana różami. W kwalifikowanym okrążeniu czasowym Błażusiak zaliczył dwa upadki co dawało mu dopiero siódmy wybór bramek startowych do biegu kwalifikacyjnego. Bieg kwalifikacyjny również bardzo surowo potraktował Polaka, który zakończył go na piątej pozycji (ostatnia pozycja, która dawała awans do głównego finału). Tor w Brazylii był niezmiernie skomplikowany a przede wszystkim ekstremalnie śliski.  Amerykańscy komentatorzy stacji ESPN, która na żywo transmitowała zawody X-games z Foz Do Iguacu, gdzie u podnóża przepięknych wodospadów (jeden z siedmiu cudów świata) spotykają się granice Brazylii, Argentyny i Paragwaju, nie szczędzili słów uznania dla polskiego mistrza, który z wielką sprawnością pokonywał przeszkody na śliskim jak lodowisko torze.  Jazda Błażusiaka bez wątpienia zasługiwała na komentarz jednego ze spikerów, który finał Polaka podsumował słowami: „ tak wygląda mistrz w akcji”.  

Motocyklista ORLEN Team w finałowym wyścigu pokonał Amerykanina Codiego Webba – srebrnego medalistę z zeszłego roku. Obaj riderzy walczyli zaciekle przez wszystkie sześć okrążeń. Błażusiak objął prowadzenie od razu na początku wyścigu, pierwotnie walcząc z Davidem Knightem. Następnie Webb wyprzedził Knighta i już do końca rywalizacji ścigał się w bezpośredniej konfrontacji z Błażusiakiem, doganiając go kilkakrotnie na torze.

- Nie wiem jak to wyglądało w telewizji, ale osobiście jeszcze nigdy nie ścigałem się po tak wymagającym torze – komentował na bieżąco po wyścigu Błażusiak. – Było niewiarygodnie ślisko, dałem z siebie wszystko i jestem wyczerpany

W tym roku na X-Games składają się cztery oddzielne imprezy: w Brazylii (Iguacu), Hiszpanii (Barcelona), Niemczech (Monachium) oraz USA (Los Angeles). Nie będzie klasyfikacji łącznej całego cyklu, co oznacza, że podczas każdych zawodów motocyklista ORLEN Team będzie walczył o komplet medali.

Wyniki :
1.       Tadeusz Błażusiak / POL – złoty medal
2.       Coddy Webb  / USA– srebrny medal
3.       David Knight / GBR– brązowy medal

Zobacz również:
REKLAMA