Boom na rynku jednośladów. Polacy nie wystraszyli się pandemii

4,3 procent więcej motocykli i skuterów zarejestrowaliśmy od stycznia do listopada. To niezwykła sytuacja, zważywszy że w marcu i kwietniu spadki sprzedaży były gigantyczne.

sprzedaz motocykli Unsplash

Kiedy na wiosnę gruchnęła wieść o lockdownie i kiedy zdaliśmy sobie sprawę, że nasze życie zmieni się nie do poznania, nastroje zakupowe znacznie się pogorszyły. O boomie sprzedażowym mogli mówić w zasadzie tylko producenci maseczek, makaronów i papieru toaletowego. Rynek motoryzacyjny, w tym też i motocyklowy, stanął, a importerów obleciał strach.

Na zmianę tej sytuacji nie trzeba było czekać długo. Już późną wiosną wskaźniki sprzedaży nowych motocykli drgnęły, by następnie ostro piąć się w górę. W efekcie, mimo stagnacji w pierwszej połowie roku, drugą nie tylko nadgoniliśmy ubiegłoroczny wynik, ale nawet go przebiliśmy, już w listopadzie osiągając wynik lepszy od tego samego okresu w 2019 o 4,3 procent!

Najlepszym miesiącem był bez dwóch zdań listopad, w którym wzrost rejestracji rok do roku wyniósł niebotyczne 61,9 procent. Ale bynajmniej nie był to miesiąc wyjątkowy – we wrześniu wzrost ten wyniósł 24,8 procent, a w lipcu 29,5 procent. A warto przypomnieć, że w marcu i kwietniu 2020 roku mieliśmy do czynienia z gigantycznym spadkiem rejestracji nowych jednośladów – odpowiednio 57,5 i 46,4 procent.

Zobacz również: gigantyczny spadek sprzedaży w kwietniu 2020

Najczęściej kupowane motocykle roku 2020

Najchętniej kupowane są nadal jednoślady o pojemności 125 cm3, którymi można poruszać się z prawem jazdy kategorii B. W okresie od stycznia do listopada 2020 roku stanowiły one nieco ponad 50 procent rejestrowanych po raz pierwszy motocykli lub skuterów. To może prowadzić do wniosku, że głównym powodem tak dynamicznego wzrostu zainteresowania jednośladami jest przede wszystkim sytuacja pandemiczna.

Jednoślad, z punktu widzenia mobilności, jak i bezpieczeństwa epidemicznego, jest pojazdem optymalnym – zapewnia łatwość poruszania się po mieście, przy jednoczesnym zachowaniu wymagań dystansu społecznego. Kask, zgodnie z rozporządzeniem pełni funkcję osłony nosa i ust, co z pewnością jest dodatkowym argumentem za używaniem motocykla lub skutera.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że producenci, którzy na wiosnę zostali z pękającymi w szwach magazynami i perspektywą załamania rynku, solidnie przyłożyli się do wsparcia sprzedaży, oferując korzystne warunki zakupu, promocje, wsparcie posprzedażne i wiele innych korzyści.

Najchętniej kupowane marki motocykli w 2020

Najwięcej rejestracji w okresie od stycznia do listopada 2020 dotyczyło motocykli Hondy – 12,23 procent. Drugie miejsce należy do Yamahy – 11,67 procent. Trzecią pozycję zajmuje Junak, który z całą pewnością nie może uznać roku 2020 za nieudany – 32,4-procentowy wzrost sprzedaży rok do roku musi robić wrażenie.

Zaskakujący może być dla wielu z nas spadek liczby importowanych jednośladów używanych. Z pewnością miały na to wpływ ograniczenia związane z pandemią, jednak jesteśmy pewni, że spory udział w tym zjawisku mieli importerzy nowych motocykli, oferujący korzystne warunki zakupu. W efekcie rynek używanych jednośladów zanotował spadek o 8,6 procent.

Coraz słabiej sprzedają się także motorowery (pojemność do 50 cm3). W omawianym okresie, od stycznia do listopada 2020, sprzedano ich 17,4 procent mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Tak słaby wynik spowodował, że choć liczba zarejestrowanych od stycznia do listopada motocykli i skuterów wzrosła, ogólna liczba zarejestrowanych jednośladów rok do roku spadła (6,6 procent).

Zobacz również:
KTM zapowiedział wprowadzenie limitowanej do 100 sztuk wersji motocykla sportowego zbudowanego na bazie konstrukcji Moto2.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA