Bracia Marquez mistrzami świata MotoGP

Marc Marquez sięgnął po rekordowe, trzynaste zwycięstwo w tym sezonie stając na podium razem z Danim Pedrosą podczas kończącego sezon MotoGP, wyścigu o Grand Prix Walencji. Jednocześnie duet Repsol Hondy przypieczętował tytuł mistrzowski w klasyfikacji zespołowej. Mistrzostwo świata w najmniejszej kategorii Moto3 wywalczył z kolei ścigający się również na Hondzie, młodszy brat mistrza MotoGP, Alex Marquez.

Mimo bardzo trudnych warunków pogodowych, startujący Hondą RC213V, Marc Marquez po mistrzowsku poradził sobie z rywalami i wygrał, kończący sezon MotoGP, wyścig w Walencji. 21-latek w Hiszpanii ustanowił nowy rekord trzynastu wyścigów wygranych w jednym sezonie. Wcześniej, dwanaście zwycięstw w 1997 roku zebrał inny zawodnik Repsol Hondy, Australijczyk Mick Doohan.

„Bardzo się cieszę; nie tylko ze swojej wygranej, ale także z tytułu zdobytego przez mojego brata! - powiedział Marc Marquez. - Jestem dziś chyba jeszcze bardziej szczęśliwy niż w Japonii, gdzie sam wywalczyłem mistrzostwo. Alex zdobył tytuł, na który w pełni zasłużył, wykonując razem z Hondą świetną pracę, a ja zakończyłem sezon rekordową wygraną. Teraz czas to uczcić!”
Na podium obok Marqueza stanął trzeci na mecie i czwarty w klasyfikacji generalnej sezonu Dani Pedrosa. W efekcie reprezentanci Repsol Hondy przypieczętowali, już drugi raz z rzędu, tzw. potrójną koronę. Do mistrzostwa w kategorii zawodników oraz 63. tytułu Hondy w klasyfikacji konstruktorów, Hiszpanie dołożyli bowiem tytuł zespołowy.

Mistrzostwo zdobył także młodszy brat Marca, 18-letni Alex Marquez, który finiszując na trzecim miejscu, za kierownicą Hondy NSF250RW, sięgnął w Walencji po tytuł mistrza świata klasy Moto3. Marc i Alex to pierwsi bracia w historii cyklu Grand Prix, którzy sięgnęli po mistrzowskie laury.

W przyszłym roku Alex ścigać się będzie w kategorii Moto2, w której wszyscy zawodnicy korzystają z silników z drogowego modelu Honda CBR600RR.

W poniedziałek w Walencji odbyły się trzydniowe, ostatnie w tym roku, oficjalne testy MotoGP, gdzie bracia Marquez odbyli pokazową jazdę przejeżdżając razem 12 okrążeń na mistrzowskich modelach RC213V.
Sezon 2015 rozpocznie się w marcu od nocnych wyścigów o Grand Prix Kataru.

REKLAMA