Brembo notuje wielki wzrost przychodów w 2022

Kryzys – kryzysem, inflacja – inflacją, a producent układów hamulcowych Brembo notuje ogromne wzrosty przychodów w 2022 roku. Takiego wzrostu nie ma żaden producent motocykli.

Hamulce Brembo Brembo, Michał Janiszyn

Brembo to marka powszechnie znana i ceniona nie tylko wśród producentów motocykli i samych motocyklistów, ale również w środowisku samochodów – głównie tych sportowych oraz… ciężarowych!

Włoski producent sławnych na cały świat układów hamulcowych już od kilku lat daje wyraźne sygnały ekspansywnego charakteru. Dwa lata temu Włosi z okolic Mediolanu wchłonęli innego giganta w tej branży – SBS (klocki hamulcowe), a w ubiegłym roku dokonali przejęcia marki J.Juan, która również produkuje kompletne układy hamulcowe. Na przestrzeni ostatnich lat Brembo podpisało ogromne kontrakty na dostarczanie układów hamulcowych OEM dla wielu producentów, w tym na przykład Harleya-Davidsona, a firma-córka ByBre przejęła znaczną część rynku pojazdów o mniejszych pojemnościach – zwłaszcza tych produkowanych w Azji. Nic więc dziwnego, że firma notuje wzrosty przychodów i rozwija się, ale aż takich zysków chyba nawet w Brembo nikt się nie spodziewał.

Raport nadesłany przez spółkę wskazuje na aż 33,6% wzrost przychodów w 3 pierwszych kwartałach 2022 roku w odniesieniu do 2021 roku. Oznacza to zysk operacyjny (przed potrąceniami, podatkami, odsetkami itd) na poziomie 26,4% w stosunku do 9 miesięcy ubiegłego roku. No dobrze, zyski, zyski operacyjne, przychody itd., ale ile co to wszystko oznacza w pieniądzach? Otóż tegoroczne przychody Brembo wyniosły nieco ponad 2 miliardy 728 milionów Euro, a czysty zysk to kwota ponad 482 milionów Euro. W tym okresie Brembo poczyniło również inwestycje na 210 milionów Euro, między innymi w ciekawe projekty start-up związane z wszelkiego rodzaju rozwojem technologicznym. Kiedy spojrzymy na te kwoty to można dostać zawrotu głowy, ale żeby nie było tak kolorowo, Brembo przyznaje się również do pewnego zadłużenia, na niemałą kwotę ponad 600 milionów Euro! W jaki sposób więc firma funkcjonuje mając tak ogromne zadłużenie? Oczywiście chodzi tu najprawdopodobniej o linie kredytowe udostępnione przez banki, wykorzystywane na potrzeby rozwoju i utrzymania firmy na wysokim poziomie technologicznym. To zupełnie normalna i jak się okazuje również opłacalna praktyka w dużych firmach, choć trzeba przyznać że inne Włoskie firmy miały spore problemy związane z zaciąganiem niespłacalnych kredytów, żeby wspomnieć choćby Benelli, Marzocchi, Moto Morini itd.

Cieszy nas, że Brembo tak prężnie się rozwija i mamy nadzieję, że ich produkty będą trafiać do jeszcze większej ilości motocykli seryjnych. Po naszej wizycie w fabryce kilka lat temu i zobaczeniu na własne oczy między innymi produkcji tarcz do MotoGP, czy też Formuły 1, trudno nie nabrać zaufania do produktów marki Brembo. Technologie stosowane w fabryce Brembo, procesy R&D to prawdziwy kosmos!

Triumph Rocket 3 R/GTTriumph
Zobacz również:
REKLAMA