Britten V1000 - statek kosmiczny lat 90.

Guy Martin sprawdził Brittena V1000. W tej bestii na 1 kg masy przypada ponad 1,2 KM!

Britten V1000

Guy Martin to gość, który od kilku lat ociera się o podium najszybszych legalnych wyścigów ulicznych, czyli TT na wyspie Man. Kilka razy cudem wyrwał się śmierci. Jest jednym z najpopularniejszych zawodników motocyklowych, a na co dzień zajmuje się naprawianiem ciężarówek. Lecz nawet wtedy myśli, jak tu w końcu wygrać Tourist Trophy. Ujarzmia bestię z lat 90. - Brittena V1000.

Dlaczego Britten jest bestią? Bo z paliwem waży 138 kg, a rozwija moc 166 KM (czyli ponad 1,2 KM/kg!). Dzisiaj to już nie rzuca na kolana; patrz: Kawasaki H2R – 300 KM, 216 kg (czyli 1,39 KM/kg). Ale ta maszyna powstała na początku lat 90.! Rama, wahacz, a nawet obręcze kół wykonano z włókna węglowego. Co najważniejsze, nie dokonał tego żaden koncern. Britten został zbudowany w nowozelandzkim garażu przez Johna Brittena. Motocykl wyprzedzał swoje czasy o co najmniej 15 lat.

Serce tej maszyny to chłodzony cieczą V-twin o pojemności 999 cm3 z dwoma wtryskiwaczami na cylinder, tytanowymi korbowodami i zaworami oraz jak to powiedział Guy: „pięknie grzechoczącym suchym sprzęgłem”. W motocyklu zastosowano także nietypowe rozwiązania m.in. wielowahaczowe przednie zawieszenie, zasadą działania nawiązujące do zawieszenia Hossacka z 1979 roku, które BMW spopularyzowało w K1300 (Duolever). Jego zaletą jest minimalne nurkowanie w czasie hamowania. Oprócz pełnej regulacji amortyzatorów (przód i tył Ohlins), można regulować kąt główki ramy czy wyprzedzenie.

Britten namieszał także w sporcie, m.in. w 1993 r. osiągnął najwyższą prędkość w TT na wyspie Man, a w 1994 r. zwyciężył w Daytonie i w mistrzostwach SBK Nowej Zelandii. Ta maszyna z małego garażu napsuła wiele krwi takim koncernom, jak Honda czy Ducati. Więcej o tej maszynie znajdziesz na http://www.britten.co.nz/

Zobacz krótki filmik, na którym możesz zobaczyć i posłuchać Brittena, oraz spróbuj rozszyfrować, o czym mówi Guy:

Zobacz również:
REKLAMA