Brough Superior Lawrence. Cud mechaniki w hołdzie dla Lawrence'a z Arabii

Tytan, aluminium i włókno węglowe. Tutaj nie ma lipy – każdy detal modelu Lawrence kosztuje majątek i wygląda perfekcyjnie. Brough Superior wyprodukuje jednak tylko 188 sztuk, a za cenę każdej można zbudować mały dom.

  • Model Lawrence to hołd dla wielkiego fana marki Brough Superior - Lawrence'a z Arabii.
  • Motocykl wykonany będzie z superlekkich materiałów w limitowanej liczbie 188 sztuk.
  • Cena jednej sztuki to "jedyne" 300 tys. zł.

REKLAMA

REKLAMA

Brough Superior nazywany był przed wojną Rolls Royce'em wśród motocykli. Co ciekawe, hasło to nie było tylko zwykłym powiedzonkiem, ale w pełni legalnym sloganem reklamowym firmy. Ponoć jeden z właścicieli Rolls-Royce'a, będąc pod wrażeniem dbałości, z jaką Brough produkuje motocykle, zrezygnował z roszczeń do nazwy i zgodził się na używanie wymienionego sloganu.

Ostatnie wzmianki o marce Brough Superior pochodzą z ubiegłego roku, kiedy to pojawił się model AMB 001, opracowywany wspólnie z Astonem Martinem. Sprzęt ważył 180 kg i zasilany był 180-konnym V-twinem. Brough nie poprzestał jednak na tym modelu – obecnie w ofercie znajduje się pięć jednośladów, w tym pokazany dosłownie chwilę temu Lawrence.

Brough Superior LawrenceBrough Superior
Brough Superior LawrenceBrough Superior
Brough Superior LawrenceBrough Superior

Nazwa to hołd dla jednego z najbardziej znanych użytkowników i wielbicieli motocykli Brough Superior – Thomasa Edwarda Lawrence'a, znanego lepiej jako Lawrence z Arabii.

Motocykl jest rozwinięciem modelu SS100, ale do jego konstrukcji wykorzystano potężny pakiet ultralekkich materiałów – tytanu, włókna węglowego i aluminium. Do napędu wykorzystano V-twina o pojemności 997 cm3 i mocy 102 KM. Masa motocykla na sucho to 200 kg.

Przeczytaj także: Brough Superior AMB 001

Rama główna wykonana jest z obrabianego maszynowo tytanu. Ten sam materiał użyto do wykonania ramy pomocniczej i elementów montażowych. Przednie zawieszenie to wykonany z odlewanego aluminium widelec typu Fior z podwójnymi przegubowymi tytanowymi łącznikami oraz pojedynczym amortyzatorem z regulacją napięcia i odbicia. Tylne zawieszenie to monoshock z regulacją napięcia wstępnego sprężyny i odbicia oparty na odlewanym aluminiowym wahaczu.

Brough Superior LawrenceBrough Superior
Brough Superior LawrenceBrough Superior
Brough Superior LawrenceBrough Superior

Z aluminium wykonane są także koła, zaś do produkcji elementów motocykla, na przykład zbiornika paliwa, wykorzystano włókno węglowe.

Brough planuje produkcję tego motocykla w ściśle limitowanej liczbie 188 sztuk. To kolejne nawiązanie do Lawrence'a z Arabii, który urodził się w 1888 roku. Pewnie zastanawia was dlaczego nie zdecydowano się stworzyć serii 1888 sztuk? Cóż biorąc pod uwagę, że każdy motocykl składany będzie ręcznie, a jego cena wyniesie około 66 000 euro (300 000 zł), łatwo wyobrazić sobie jak wielkim problemem byłoby sprzedanie takiej serii.

zobacz galerię

Zobacz również:
Husqvarna zaprezentowała koncept elektrycznego skutera Vektorr. To kolejny krok producenta w stronę jednośladów elektrycznych – na przyszły rok zapowiedziano premierę napędzanego prądem modelu E-Pilen.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA