Brytyjscy motocykliści chcą motocykli elektrycznych! Zaskakujące wyniki badań

Ponad połowa badanych przez Bikesure motocyklistów chciałaby przesiąść się na motocykl elektryczny lub już to zrobiła. Obok powodów ekonomicznych, respondenci wskazywali także lepszą dostępność momentu obrotowego.

Harley-Davidson LiveWire tankowanie Fot. Jacek Hanusz
  • Firma ubezpieczeniowa pytała brytyjskich motocyklistów o ich opinie na temat motocykli elektrycznych.
  • Ponad połowa badanych odniosła się do elektryków entuzjastycznie.
  • Grupa poddana badaniu była stosunkowo niewielka, więc tak za mocno to wynikom ufać nie można.

REKLAMA

REKLAMA

Bikesure, jeden z brytyjskich ubezpieczycieli, przeprowadził badania dotyczące popularności motocykli elektrycznych. Odpowiedzi mogą zaskakiwać – 50,3% respondentów planuje przesiąść się na motocykl elektryczny lub już to zrobiło. 43,8% pytanych motocyklistów popiera forsowany przez brytyjskie władze plan zakazania sprzedaży pojazdów spalinowych w 2030 r. oraz poruszania się nimi po drogach w 2040 r. Co ciekawe, aż 26,5% pytanych nie jest zainteresowanych posiadaniem pojazdu spalinowego lub nie ma co do tego pewności.

Głównymi powodami, które powstrzymują motocyklistów przed zmianą jednośladu na elektryczny są obawy co do zasięgu elektryków (65%), czasu ładowania baterii (51,1%) i brak charakterystycznego dźwięku silnika motocyklowego (42,2%). Z kolei jako argumenty za posiadaniem elektrycznego motocykla wskazywano najczęściej moment obrotowy dostępny od najniższych obrotów (57,8%), lepszą ekonomikę jazdy (43,7%) i korzystny wpływ na redukcję śladu węglowego (38,3%).

O zmianie motocykla spalinowego na elektryczny częściej myślą młodzi kierowcy – 58,5% entuzjastów energii elektrycznej jako napędu jednośladu miało poniżej 25 lat, 56,3% od 25-34 lat, zaś w grupie powyżej 65 lat chęć przesiadki na elektryka wyraziło tylko 32,2% ankietowanych.

W badaniu wzięło udział zaledwie 673 motocyklistów, trudno zatem uznać wyniki za miarodajne. Faktem jest jednak, że zmasowany marketing ekologiczny przynosi efekty w postaci rosnącego sceptycyzmu wobec pojazdów napędzanych tradycyjnymi źródłami energii. Warto zatem zacisnąć pasa i przed całkowitym wprowadzeniem zakazu jazdy z napędem spalinowym kupić sobie obrzydliwie mocny motocykl jak największej pojemności.

Przeczytaj także: czy polskie prawo jest gotowe na motocykle elektryczne?

Zobacz również:
BMW opatentowało aktywny kombinezon motocyklowy, który, współpracując z systemami bezpieczeństwa w motocyklu, za pomocą impulsów elektrycznych przygotuje kierowcę na niebezpieczną sytuację na drodze.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA