Burza w MotoGP: transfery potwierdzone!

Do połowy sezonu grand Prix jeszcze daleko, a już pojawiły się pierwsze transferowe rozstrzygnięcia przed przyszłym sezonem. Jest grubo!

MotoGP Transfery 2snap
Lorenzo do Hondy?

Spekulacje transferowe w paddocku MotoGP i wśród mediów motocyklowych krążą już od dawna. Zwykle na pierwsze rozstrzygnięcia musimy czekać mniej więcej do połowy sezonu, lub przynajmniej do GP Barcelony. Tym razem jednak zespoły najwyraźniej nie wytrzymały napięcia i postanowiły wyłożyć karty na stół ponad tydzień przed Grand Prix Katalonii.

Największą rewelacją jest bez wątpienia podpisanie kontraktu Jorge Lorenzo z Repsol Hondą. Obecny zawodnik Ducati po sezonie rozstaje się z zespołem z Bolonii i przechodzi na drugą stronę barykady, gdzie dołączy do Marca Marqueza. Zajmie tam miejsce Daniego Pedrosy który po 18 latach ogłosił rozstanie z zespołem Hondy. Jeszcze nie wiadomo gdzie wyląduje Pedrosa - zdobywca 115 podiów i 31 zwycięstw dla Hondy. Ta informacja pojawi się niebawem. Lorenzo w barwach Hondy spędzi kolejne dwa sezony.

Miejsce Jorge w fabrycznym zespole Ducati obok pozostającego Dovizioso zajmie Danilo Petrucci ścigający się dla teamu Alma Pramac Racing. Jeszcze przed zawodami w Mugello w miniony weekend dużo spekulowało się że będzie to własnie Danilo lub jego kolega zespołowy Jack Miller. Podczas włoskiej rundy Miller jednak przewrócił się, a Petrucci miał nawet szansę na walkę o podium. Czyżby to właśnie wynik z Mugello ostatecznie zdecydował? Prawdopodobnie nie bowiem Petrux miał w swoim kontrakcie zapis, że po sezonie 2018 będzie mógł przejść do fabrycznego Ducati. Jaki los czeka Millera - tego jeszcze nie wiadomo, ale jak sam mówi w przyszłym sezonie również będzie się ścigał na Ducati. Nie zdradza jednak w jakim zespole. Pewne jest natomiast że jeden z motocykli Pramac Racing trafi w ręce Francesco Bagnai - obecnego lidera kategorii Moto2 i jednogo ze studentów akademii Valentino Rossiego.

Hafizh Syahrin zostaje w zespole Tech 3, ale nie to jest większą rewelacją. Sam fakt że Herve Poncharal, czyli szef zespołu Tech3 ogłosił rozstanie z Yamahą na koniec sezonu to większa rewelacja, tym bardziej, że już wiadomo że nowym partnerem Tech3 będzie KTM.

Wciąż nie wiadomo co stanie się ze Scottem Reddingiem z Aprilii i kto zajmie jego miejsce obok Aleixa Espargaro. Hiszpan został właśnie ojcem bliźniaków i najprawdopodobniej pojawi się na starcie GP Katalonii. Aleix namawiał włodarzy Aprilii aby pozostawili Reddinga w zespole ale wszystko wskazuje na to, że Brytyjczyk pożegna się z zespołem. Gdzie trafi?

Podobnie nie wiadomo jaki los czeka fabrycznego zawodnika KTM-a - Bradleya Smitha. Pol Espargaro przedłużył kontrakt, a obok niego na fabrycznym KTM-ie RC16 usiądzie Johann Zarco który również podpisał kontrakt. Drugie siedzenie w prywatnym zespole Tech3 KTM obok wspomnianego Syahrina zajmie Miguel Oliveira awansujący z Moto2.

W zespole fabrycznym Suzuki na kolejny sezon pozostanie Alex Rins. Nie ma tam jednak miejsca dla Andrei Iannone, który wciąż czeka na oferty i nie ogłosił gdzie i czy w ogóle pojawi się w MotoGP w sezonie 2019. Byłoby szkoda bo Iannone to kolorowy zawodnik, który potrafi też szybko i efektownie pojechać w wyścigu. W tym roku na swoim koncie ma już 2 podia i 4 miejsce w Mugello tuż za plecami Rossiego. Jego miejsce najprawdopodobniej zajmie obecny mistrz Moto3 i najlepszy debiutant Moto2 Joan Mir, ale jeszcze nic nie zostało ogłoszone.

Zawodnicy Yamahy - zarówno Rossi jak i Vinales przedłużyli swoje kontrakty do 2020 roku. Wciąż nie jest pewne czy na polach startowych MotoGP 2019 pojawi się prywatny zespół Yamahy, ale wszystko wskazuje na to że budową zespołu wokół motocykli Yamahy mocno zainteresowany jest Malezyjski gigant - Petronas.

Układanka transferowa powoli składa się w całość, ale wciąż pozostaje kilka znaków zapytania. Gdzie podzieją się Smith i Iannone, co z Millerem, Bautistą i Rabatem, kto zajmie drugi fotel w Suzuki i czy Yamaha będzie miała prywatny zespół? Pytań jest wiele ale do końca sezonu mnóstwo czasu. Już niedługo powinniśmy poznać kolejne fragmenty układanki.

Zobacz również:
Sezon 2021 stał pod znakiem ostatniego w karierze pełnego sezonu Valentino Rossiego w skórzanym kombinezonie. Ale nie tylko Doktor odszedł na emeryturę po wyścigu w Walencji…
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA