Ceny za przejazd autostradą A2 w górę!

Od 2 marca 2020 roku rosną stawki opłat za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2 Nowy Tomyśl – Konin.

Motor Presse Polska

Jak tłumaczą zarządcy Autostrady Wielkopolskie, nowy cennik uwzględnia realne koszty utrzymania autostrady wynikające z realizacji niezbędnych inwestycji poprawiających komfort i bezpieczeństwo podróżnych, obsługi kredytów, a także z powodu rosnącej inflacji. 

 

Ceny w górę!

Zmiana stawek opłat za przejazd 150-kilometrowym odcinkiem A2 została wprowadzona wczoraj, 2 marca 2020 roku, o godz. 6.00 rano. Nowa stawka za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem, wynosi:

22 zł - Kat. 1 (motocykle i pojazdy osobowe o dwóch osiach)
33 zł - Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami)
50 zł - Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami)
77 zł - Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami)
220 zł - Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne)

Komentując podwyżki biuro Autostrady Wielkopolskiej tłumaczy zmianę stawki opłat dla kategorii 1 (motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach) oraz kategorii 5 (pojazdy nienormatywne) jako pierwszą od dwóch lat zmianę cennika. W przypadku pozostałych kategorii zmiana opłat jest drugą realizowaną w ostatnich sześciu latach. Koszt przejazdu odcinkiem autostrady A2 Świecko - Nowy Tomyśl pozostaje niezmieniony.

Z naszego, motocyklowego punktu widzenia oznacza to dokładnie tyle, że przejazd trzema odcinkami autostrady A2 będzie kosztował 66 zł. Sporo?! Ale jeśli wybierzesz się w tym kierunku zabierając motocykl na lawetę, za przejazd 163 km odcinka zapłacisz 99 zł. Dla porównania przejechanie ok. 160 km odcinka autostrady A4 z Wrocławia do Gliwic (konkretnie węzeł Sośnica) kosztuje motocyklistę ... 8,10 zł! Nie dziwi zatem fakt, że większość kierowców wybiera A4, a w razie wypadku tworzą się tu najdłuższe korki w Polsce. 

 

 

 

REKLAMA