Co zrobić w razie wypadku?

Większość ludzi nie dopuszcza do świadomości faktu, że wypadek może przytrafić się właśnie im, dlatego gdy do niego dojdzie, często tracą głowę i zachowują się nieracjonalnie.

Zamiast zachować rozwagę, tracą czas na pyskówki i nie zajmują się tym, co istotne. Warto więc zawczasu przygotować się psychicznie na taką ewentualność, w czym będą pomocne nasze wskazówki.

  • Zrób zdjęcia miejsca wypadku i ustawienia pojazdów bo jeżeli nie było ofiar, należy bezzwłocznie usunąć je z jezdni (mandat za niezrobienie tego to nawet 300 zł). Najpierw zaznacz na asfalcie (np. kawałkiem cegły) ich położenie.
  • Wezwij policję, gdy trudno ustalić, kto zawinił albo gdy jest podejrzenie, że sprawca może później zmienić zeznania lub jest na bani. Notatka funkcjonariuszy potwierdza twoją wiarygodność. Jest ona też wskazana, gdy sprawca jest nietrzeźwy, jego pojazd nie ma badań technicznych lub jego dokumenty są nieczytelne albo wyglądają na fałszywe.

  • Jeżeli są świadkowie, poproś ich o namiary (imię i nazwisko, adres, telefon). Jeśli nie chcą ich podać, dyskretnie spisz numery rejestracyjne i marki ich pojazdów, a jeszcze lepiej po prostu zrób zdjęcia tablic rejestracyjnych.

  • Jeżeli w wypadku są ofiary, zaczynasz od zabezpieczenia miejsca wypadku, gasisz silniki i sprawdzasz, czy ranni są przytomni i jakie mają obrażenia – te informacje podajesz, wzywając pogotowie. Dopiero potem udzielasz pierwszej pomocy. Następnie wzywasz policję, przy czym ważne jest, aby nie ruszać pojazdów. Zabezpiecz też ślady wypadku.

  • Straty pokrywa winny, bezwzględnie należy więc spisać oświadczenie, w którym sprawca oświadcza, że spowodował zdarzenie i opisuje jego przebieg (dzień, godzinę i miejsce) oraz uszkodzenia. W oświadczeniu muszą znaleźć się pełne dane sprawcy spisane z dowodu osobistego i rejestracyjnego oraz z prawa jazdy i polisy OC, w tym numery i daty wystawienia (zrób zdjęcie). Należy również sprawdzić, czy pojazd winnego ma aktualne badania techniczne. Ważne, by podpis sprawcy był czytelny.

  • Sięgnij po elektronikę, którą masz w kieszeni. Warto skorzystać z aparatu, kamery i dyktafonu (są w niemal każdej komórce). Może się bowiem zdarzyć, że sprawca zmieni zdanie i o odszkodowanie będziesz musiał powalczyć przed sądem. Wówczas nagranie przyznania się do winy albo zdjęcia będą bardzo przydatne.

mc

Zobacz również:
REKLAMA