Czarny dzień dla wyścigów: Phil Read i Chrissy Rouse nie żyją

6 października to wyjątkowo smutny dzień dla sportu i wyścigów motocyklowych. Wczoraj zmarł 7-krotny mistrz świata Phil Read, walkę o życie przegrał też młody zawodnik brytyjskich superbike’ów Chrissy Rouse.

Phil Read Wikipedia Commons

Phil Read nie żyje

Czarny czwartek dla sportu motocyklowego. 6 października zmarł 7-krotny mistrz świata w motocyklowym Grand Prix, Brytyjczyk Phil Read. Read był prawdziwą legendą paddocku motocyklowego. W czasie swojej trwającej 15 lat kariery (1961-1976) Read wystartował w 152 wyścigach, wygrał aż 52 z nich, a w łącznie w 121 stawał na podium. Był prawdziwą siłą również w Tourist Trophy, gdzie zwyciężał aż 8-krotnie. Phil Read zdobył 7 tytułów mistrzowskich: raz w klasie 125, czterokrotnie w klasie 250 oraz dwukrotnie w klasie królewskiej – 500 cm3. Trofea te zdobywał na Yamasze i MV Aguście. Po zakończeniu kariery w mistrzostwach świata ścigał się jeszcze w Tourist Trophy gdzie zdobył trofeum w klasie Formula TT w 1977. Read był jednym z tych zawodników, którzy podczas każdego weekendu wyścigowego startowali w kilku różnych klasach, na różnych motocyklach. Po zakończeniu kariery sportowej Read współpracował z producentem kasków motocyklowych Premier, a także prowadził salon motocyklowy marki Honda. Read miał 83 lata.

Chrissy Rouse zmarł po wypadku w Donnington

26-letni Chrissy Rouse to popularny na wyspach zawodnik BSB (Brittsh SuperBikes), czyli mistrzostw Wielkiej Brytanii. Brytyjczyk ścigający się w tym sezonie w klasie Supebike odniósł poważne obrażenia w wypadku, którego doznał podczas niedzielnego wyścigu BSB na torze Donnington Park. W początkowej fazie wyścigu Rouse przewrócił się i wjechał w niego jadący tuż za nim zawodnik, powodując ciężkie obrażenia głowy. Chrissy został ustabilizowany w centrum medycznym i przewieziony do szpitala w Newcastle, gdzie wprowadzono go w stan śpiączki farmakologicznej, która dawała pewne szanse na ratunek. Niestety po czterech dniach jego stan pogorszył się i Chrissy zmarł w czwartek w godzinach popołudniowych. Rouse był bardzo utalentowanym zawodnikiem, który karierę zaczął już jako siedmiolatek. W 2013 roku zdominował brytyjski puchar Triumpha, a w 2020 został mistrzem klasy Superstock BSB, znajdującej sięna zapleczu Superbike’ów. W tym sezonie awansował do najwyższej klasy. Był młodym, ambitnym i bardzo lubianym zawodnikiem, którego wielu motocyklistów może znać również z prowadzonego przez niego podcastu „Chasin the Racin”. Cały paddock brytyjskich Superbike’ów pogrążony jest w żałobie.